W przyszły piątek zobaczymy najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku
Już w najbliższy piątek, 27 lipca od godziny 21:30 będziemy świadkami najdłuższego w tym wieku zaćmienia Księżyca. Potrwa ono aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekundy. Kolejne tak długie zaćmienie Księżyca będzie mieć miejsce dopiero w 2123 roku. Dlatego warto w piątek wieczorem wyjść na dwór1 i spojrzeć w górę.
Tak długi czas zaćmienia spowodowany jest odległością Księżyca od Ziemi. Złożyło się tak, że akurat w czasie tej pełni, Księżyc znajduje się w swoim apogeum, czyli właśnie momencie największego oddalenia od Ziemi. Faza całkowitego zaćmienia Księżyca potrwa do około 23:13, a później nastąpi faza częściowego zaćmienia.
Stosunkowa wczesna godzina zaćmienia może sprawić pewne problemy. O godzinie 21:30 zazwyczaj Księżyc zaczyna być widoczny na naszym niebie. Oczywiście wszystko tutaj zależy od tego czy mieszkamy na wschodzie czy na zachodzie naszego kraju. Różnica między godzinami wschodu w Polsce wynosi około 50 minut. Księżyc powinien znajdować się na południowym wschodzie i być stosunkowo nisko nad horyzontem. Dlatego warto w piątek wieczorem znaleźć sobie miejsce, gdzie nic nam nie będzie zasłaniać widoków tego fragmentu nieba.
Zaćmienie Księżyca, czyli ustawienie się Księżyca, Ziemi i Słońca w linii prostej jest rzadsze niż zaćmienie Słońca2. Każdego roku występują co najmniej dwa zaćmienia Słońca. Oczywiście nie są widoczne z każdego miejsca na Ziemi. Jednak jeśli chodzi o zaćmienia Księżyca, to bywają lata w których nie ma ich zupełnie, a w najlepszym wypadku mogą wystąpić trzy w ciągu jednego roku.
Jeśli będziecie mieć chwilę w piątkowy wieczór i chmury nie zasłonią nieba, to zerknijcie na chwilę na niebo. Kolejne tak długie zaćmienie Księżyca będzie dopiero za 105 lat, więc możemy go nie doczekać.
Komentarze: 3
Rzeszów też pójdzie na pole…
W przyszły, czy już w najbliższy ?
“Już w najbliższy piątek, 27 lipca od godziny 21:30 będziemy świadkami najdłuższego w tym wieku zaćmienia Księżyca.”…… pierwsze zdanie.