LG potwierdza trendy w telewizorach na IFA 2018
Firma LG na IFA nie zaprezentowała żadnych nowości z zakresu telewizorów, które lada moment pojawiłyby się na sklepowych półkach. Pojawiły się jednak prototypy potwierdzające trendy, które wiążą się z przyszłością telewizorów. Mowa oczywiście o 8K i microLED.
W tym roku stoisko LG skupione było na pięknych sprzętach AGD, robotach, choć nie zapomniano o wyświetlaczach. Pokazano dorobek LG.Display, a więc oświetlenie dekoracyjne bazujące na panelach OLED oraz kanion zrobiony również z dziesiątek wyświetlaczy OLED. Zdecydowanie robi to wrażenie, na każdym, kto odwiedza targi IFA.
Gorzej sytuacja wygląda jeśli chodzi o nowości w świecie telewizorów. Tegoroczny line-up nie został powiększony, co nie dziwi. Firma ma w ofercie 4 modele OLED i liczne serie ekranów LCD bazujących głównie na IPS. Kluczowe są innowacje, które zwiastują to, co będzie się dziać w telewizorach w najbliższych latach. Niestety nie dane było mi zobaczyć telewizora OLED 8K o przekątnej 88 cali. W piątek w pierwszym dniu targowym, model zniknął ze stoiska, by powrócić w sobotę, gdy mnie już na targach nie było. Zdarzają się takie sytuacje na targach. Co jednak raczej zwiastuje, że ekranowi daleko do modelu produkcyjnego. Pewne jest, że od 8K nie ma ucieczki i to jest technologia przyszłości, podobnie ja duże ekrany. Dla LG będzie to szczególne wyzwanie zaoferować 8K, technologię OLED i duże przekątne. Miejmy nadzieje, że te bariery zostaną pokonane. Gdy obecnie 65-calowe ekrany OLED śmiało konkurują z topowymi ekranami LCD także pod względem ceny, ekrany 77-calowe kosztują krocie, a o większych możemy zapomnieć.
Drugim ważnym produktem demonstrowanym na targach, był wyświetlacz microLED, demonstrowany w zaciemnionej przestrzeni, gdzie obowiązywał zakaz fotografowania. Ekran miał, aż 173 cale, czyli więcej od The Wall Samsunga, który ma obecnie do 146 cali. Podobnie jak w przypadku The Wall Samsunga, także microLED LG ma z założenia być modułowy, tak aby użytkownik wybrał rozmiar spełniający jego potrzeby. Zakaz robienia zdjęć oraz bardzo duża odległość widzów od ekranu to ciekawe zagranie firmy, mające najprawdopodobniej na celu ukryć mankamenty ekranu, przede wszystkim niską rozdzielczość. Na razie mowa o prototypie. Konkurencyjny ekran dostępny jest na zamówienie, choć kosztuje krocie. Na razie technologia ta pojawiła się w kilku salach kinowych na świecie jako Samsung Onyx.
Z prezentacji microLED przez LG nie należy wyciągać dalece idących wniosków. Łatwo jednak stwierdzić to, o czym piszę od dłuższego czasu. OLED staje się technologią przejściową. Na dzień dzisiejszy jednak pod wieloma aspektami OLED nie ma sobie równych i ma mocną pozycję na rynku telewizorów klasy premium.
LG potwierdza rynkowe trendy – duże ekrany, 8K, microLED. Jednocześnie firma pozostaje liderem technologii OLED. To jedyny producent paneli, a co za tym idzie także największy sprzedawca telewizorów w tej kategorii.
Komentarze: 1
Dlaczego wszystkie zdjęcia są poruszone?