TCL otwiera w Polsce centrum badań i rozwoju nad sztuczną inteligencją
Od początku września w Warszawie działalność rozpoczęło centrum badań i rozwoju TCL. To największe tego typu centrum badawcze TCL poza Chinami. W Polsce inżynierowie mają skupić się nad rozwojem Sztucznej Inteligencji. Sztucznej Inteligencji dla telewizorów, smartfonów oraz innych urządzeń z kategorii Smart Home.
W TCL Research Europe przynajmniej na początku pracę znajdzie ponad 100 specjalistów, będą to głównie inżynierowie i naukowcy. Pracą ośrodka pokieruje Bartosz Biskupski, który jest nie tylko naukowcem, ale byłym szefem działu AI w Samsungu. Koreańczycy swoje centrum R&D mają między innymi w wieżowcu Warsaw Spire. Pracuje się tam między innymi nad asystentem Bixby (obecnie szukają osób ze znajomością Włoskiego i Niemieckiego).
Wedle zapewnień Bartosza Biskupskiego eksperci zatrudnieni przez TCL będą pracować nad wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji do zapewnienia najlepszej jakości obrazu oraz dostarczania innowacyjnych funkcji do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych na rynku konsumenckim. Co ważne TCL podkreśla, że jednym z celów prac inżynierów ma być optymalizacja algorytmów AI, tak aby działały one bezpośrednio w urządzeniach, a nie w chmurze. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. To szczególnie istotne w przypadku produktów właśnie z Państwa Środka.
Na świecie, głównie w Chinach TCL w swoich działach R&D zatrudnia prawie 8 tysięcy pracowników. Tylko w 2017 roku firma zainwestowała 700 milionów dolarów w badania i rozwój. W Polsce od 2007 roku TCL prowadzi fabrykę telewizorów w Żyrardowie. To trzeci największy producent telewizorów LCD na świecie. Trzeba jednak pamiętać, że produkuje je nie tylko pod logiem TCL, ale też Thomson oraz na zlecenie innych firm. Z 24 milionów telewizorów LCD sprzedanych w roku ubiegłym przez TCL większość to urządzenia sprzedane na rynku Chińskim. W portfolio marek TCL jest także Alcatel i BlackBerry. TCL zatrudnia ponad 75 tysięcy pracowników na całym świecie.
Cieszy fakt, że Chińczycy wybrali Polskę. To kolejny dowód na to, że jesteśmy atrakcyjnym krajem pod względem rynku IT. Jest to związane z jednej strony z kształceniem kadr, ale też niestety nie oszukujmy się z niższymi stawkami niż w krajach zachodnich. TCL od lat postrzegany jest jako potencjalny rywal dla Samsunga, czy LG w świecie telewizorów. Niestety przynajmniej na razie produkty na rynek europejski tego nie potwierdzają.