iMagazine

HP Spectre Folio – ponoć tak wygląda rewolucja w świecie PC

03/10/2018, 08:55 · · · 0

Skórzany konkurent iPada oraz komputerów MacBook tak można opisać najnowszą hybrydę od HP. Spectre Folio ma w sobie coś, co przykuwa uwagę i ma prawo się podobać. Słowa o wymyślaniu komputera na nowo, raczej trzeba jednak brać w kontekście próby wymyślenia koła na nowo.

Od 8 lat rynek laptopoów ma pewien problem z iPadem. Próbowano stworzyć tablety, które będą do niego podobne. Microsoft zaliczył tutaj dużą wpadkę z Windows 8 i interfejsem Metro. Postawiono na rozwiązania hybrydowe, które w dużej mierze są jak świnka morska, ani świnka, ani morska. Udanych konstrukcji tego typu jest niewiele. Najlepiej prezentuje się Microsoft Surface, parę koncepcji Lenovo nie jest złych. Dobrze też wypada Dell, który raczej dodaje ekran dotykowy i tabletowe funkcje do laptopów, niż stara się tworzyć urządzenia 2 w 1.

Teraz HP pod hasłem „reinventing the PC”, czyli wynalezienia PeCeta na nowo prezentuje Spectre Folio. Komputer, który zamiast typowej obudowy ma skórzane elementy, które łączą klawiaturę z ekranem. Na wyposażeniu znalazł rysik. Można pracować w trybie tabletu, laptopa i pozycji, gdzie klawiatura stanowi tylko podstawkę. Ceny komputera zaczynają się od 1299 dolarów za wariant z intel Core i5, pojawi się nawet wersja z ekranem 4K i dual SIM.

HP Spectre Folio jest nietypowy, ale to wciąż hybryda i to bez możliwości całkowitego pozbycia się klawiatury. HP nie wymyśla komputera na nowo, tworzy jeden z wielu modeli, które chcą się na siłę wyróżnić z tłumu. Jeśli jakiś komputer w ostatnich latach rzeczywiście był pewnym novum to Microsoft Surface Studio. Reszta to próby odróżnienia się takie jak były w świecie telefonów komórkowych 15 lat temu przed pojawieniem się iPhone’a. Świecące obudowy, designerskie klapki etc.

Zabrzmię teraz nieco fanboy’sko ale jeśli ktoś miałby zmienić rynek komputerów poraz kolejny, to byłoby właśnie Apple. Tyle, że tu też się nie udaje. Czego przykładem jest długie oczekiwanie na nową wersję Mac Pro. Niewypał w postaci TouchBara, czy brak odświeżenia Mac Mini. Zresztą na tym dojrzałym rynku ciężko spodziewać się rewolucji. Ostatnią był iPad. Który dla wielu jest jedynym komputerem domowym, a często okazuje się też być niezawodnym rozwiązaniem w wielu branżach.

0

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko