Kurs Siri Shortcuts – część 6 – sprawdzanie czasu snu przez Siri
Nasz dane o śnie zapisane są w Apple Health i możemy się do nich dobrać za pomocą Shortcuts, a nawet wyświetlić za pomocą Siri.
Kurs Siri Shortcuts – część 5 – wstaw screenshota z iPhone’a X lub XS w urządzenie
Shortcuts – Time Asleep
Ten shortcut jest bardzo prosty pod względem tego co prezentuje, ale jego implementacja jest ciut trudniejsza. Wynika to z faktu, jak Health zapisuje nasze dane o śnie. Ten konkretny shortcut był stworzony przez Federico Viticci, ale nie działał u mnie, więc dostosowałem go do moich danych.
Nie będę analizował wszystkich kroków, bo nie ma to większego sensu, ale wskażę istotne kwestie. Na prawym screenie widać funkcję Find Health Samples / Znajdź Próbki Zdrowia, która jako Value / Wartość szuka In Bed
/ W Łóżku
. Nazwa tej wartości będzie zależała od tego jak zapisujecie dane o śnie w Health. Funkcja Bedtime w iPhonie nie mierzy samego snu, ale notuje prawdopodobny czas spędzony w łóżku na podstawie tego, kiedy przestaniemy korzystać z telefonu i kiedy go rano podniesiemy. Jeśli ktoś używa Fitbita albo Apple Watcha (za pomocą aplikacji trzeciej, jak chociażby Autosleep) do pomiaru samego snu, to ta zostanie zapisana w Health jako Asleep
. Możecie to sobie sprawdzić we własnym Health.app.
Jak widzicie na podstawie workflow powyżej, problem z wyciągnięciem danych z Health jest spory. Chodzi o to, że nasz sen nie jest zapisany jako jedna wartość, ale jako sporo różnych pozycji, po kilka minut. Te dane trzeba zsumować i potem przekształcić z minut na godziny.
Na koniec pozostaje już tylko wyświetlenie wyników. Tego shortcuta można wywołać z widgetu, ale to akurat średnio wygodne, więc nagrałem zwrot „Hey Siri, how long did I sleep?”, który działa tak, jak powinien. Niestety, aby ten shortcut działał z poziomu HomePoda, to nasz iPhone musi być odblokowany przez Face ID lub Touch ID – chodzi o to, że nasze dane są szyfrowane, jeśli iPhone nie jest odblokowany. To są niestety plusy i minusy dbania o prywatność.
Komentarze: 3
Cos link nie dziala …
Po pierwsze lepiej to zrobić aby odpowiedz była „spałeś 6 godzin i 20 minut” niż 6,3 godzin.
Po drugie poza samym zrozumieniem algorytmu to jaki to ma sens???
Chyba każdy – przynajmniej lekko ogarnięty – wie o której się położył (a nie o której odłożył telefon) i o której wstał … :)
Wkrótce stanie się to jasne. 😉