Ugoda pomiędzy Francją, a Apple – Firma powinna zapłacić 500 milionów euro podatków
Francuski oddział Apple porozumiał się z władzami Francji i w ramach ugody zapłaci zaległe podatki. Według francuskich mediów chodzi o 500 milionów euro, jednak finalna kwota na jaką opiewa porozumienie nie jest znana. W przeszłości Apple było zmuszone przez Komisję Europejską do zapłaty ponad 14 miliardów dolarów podatków Irlandii.
Wielkie firmy takie jak Apple, ale też inni technologiczni giganci są pod ostrzałem lokalnych władz w wielu krajach, szczególnie w Unii Europejskiej. Wykorzystując odpowiednie mechanizmy prawno-księgowe firmy stosują optymalizację podatkową, unikając w ten sposób płacenia podatków w różnych krajach. Dla przykładu Google w Polsce ma około miliarda przychodów rocznie, tymczasem płaci zaledwie kilka milionów złotych podatków. Do podobnych działań zachodzi na całym świecie.
Nic dziwnego, że firmy takie jak Apple spotykają się z mocną krytyką swoich podatkowych praktyk. Jako obywatel zdecydowanie chciałbym, aby firma zarabiająca na mnie zostawiała pieniądze w kraju i aby zasady podatkowe były równie dotkliwe dla tych dużych graczy, jak są dla małych przedsiębiorców. Patrząc od strony biznesowej, praktyki Apple i innych gigantów nie dziwą, każdy chce szukać oszczędności, a dzięki optymalizacji to miliony dolarów każdego roku. Jak widać na przykładzie Francji mowa o 500 milionach euro.
Francuski rząd obecnie naciska na Unie Europejską, aby technologiczni giganci płacili jednolity podatek, w wysokości 3% całkowitych rocznych przychodów. Co umożliwiłoby powstrzymanie obecnego procederu. Pewne jest, że naciski ze strony poszczególnych krajów będą rosły i będą mniej lub bardziej skuteczne. Walka ta nie jest łatwa, ponieważ firmy mają potężne zaplecza ekspertów, którzy dbają, aby wszystkie metody były w pełni legalne. Amerykańskie firmy są też pod presją własnego rządu, by jak najwięcej pieniędzy zostawiać w Stanach Zjednoczonych.
Komentarze: 2
“Ugoda poiędzy Francją, a Apple”; poprawnie bez przecinka przed “a” -)
„Ugoda poiędzy Francją, a Apple”; poprawnie bez przecinka przed „a” -)