macOS Catalina to także Dolby Atmos, Dolby Vision i 4K z Apple TV (iTunes Movies) na wybranych komputerach Mac
Wreszcie filmy w iTunes w 4K nie będą zarezerwowane wyłącznie dla Apple TV, ale też na przykład dla telewizorów Samsung z nową aplikacją Apple TV App. Dzięki macOS Catalina 4K trafi także do komputerów Mac. Komputery z macOS otrzymają też Dolby Atmos i Dolby Vision. Lista modeli jest jednak bardzo ograniczona i wydaje się, że w sztuczny sposób.
Pomimo tego, że iMac 5K jest na rynku już prawie 5 lat, to do teraz nie można na nim korzystać z filmów w 4K dostępnych w iTunes. Zmieni się to wraz z macOS Catalina. Nowy system umożliwi odtwrzanie filmów w 4K, 4K HDR, 4K Dolby Vision oraz z dźwiękiem Dolby Atmos dostępnych w nowej aplikacji Apple TV.
Umożliwi to jednak modelom Mac wprowadzonych na rynek w 2018 roku lub nowszym, które posiadają ekran 4K. Na stronie Apple oficjalnie brzmi to:
4K, 4K HDR, 4K Dolby Vision, Dolby Atmos, and HDR10 content is available on all Mac models introduced in 2018 or later with 4K-resolution screens.
Tutaj nie ma jasnej odpowiedzi czy w takim razie 4K odtworzymy na MacBookach lub Mac mini podpiętym do telewizora lub monitora 4K. Wydaje się, że nie będzie to możliwe, choć jest to bardzo słabe ograniczenie. Podobnie jak ograniczanie tego wyłącznie do modeli z 2018 roku, wszak komputery Apple radzące sobie z 4K są dostępne na rynku już od kilku lat. Oczywiście wsparcie dla HDR10 i Dolby Vision będzie na iMac 4K, iMac Pro ograniczone ze względu na jasność wyświetlacza.
Uwielbiam firmę Dolby za technologię Dolby Atmos. Jednocześnie mam jednak spory problem z tym, że firma sama obniża standardy, wprowadzając „wsparcie dla Dolby Atmos” gdzie tylko to jest możliwe. Dostaną je wszystkie MacBooki z 2018 roku i nowsze, a nawet iPhone’y. Czy to oznacza, że odtwarzając film na MacBooku poczujemy się jak w kinie i filmowy deszcz będzie na nas „kapał z sufitu”? Absolutnie nie, dźwięk Dolby Atmos może być lepszy od tego,co standardowo słyszymy, ale z głośników laptopa, czy smartfona nie uzyskamy efektów kinowych, nawet soundbarowych. Zresztą też w wielu soundbarach obsługa Dolby Atmos jest nadużyciem. Dolby Atmos, aby był prawdziwy musi posiadać konfigurację głośników przynajmniej 5.1.2. Tego w laptopie nie osiągniemy. Pytanie czy Apple umożliwi wypuszczenie sygnału Dolby Atmos za pośrednictwem HDMI i korzystanie na dużym ekranie z TV App.
Takie opcje przydałyby się tym, którzy okazjonalnie chcą obejrzeć coś na telewizorze i to tym nieco starszym. Wkrótce Apple TV App z obsługą treści 4K powinna pojawić się na większości platform smart tv.
Komentarze: 2
A jak jest z nowym sound barem od bang olufsen stage posiada Dolby atmos kit ? Co o tym myślisz ?
A jak jest z nowym sound barem od bang olufsen stage posiada Dolby atmos kit ? Co o tym myślisz ?