tado Smart AC Control V3+ – i każda klimatyzacja staje się smart
Upalne lato to bolączka ostatnich tygodni. Szczęściarzami są ci, którzy mają klimatyzację. Zwykle jednak nie jest ona wystarczająco Smart. Jednak za sprawą tado AC Smart Control niemal każdy klimatyzator można zamienić na taki wspierany przez Apple HomeKit.
Czym jest tado AC Smart Control to naścienny, niewielki kontroler klimatyzacji, który właściwie jest „mostkiem” do połączenia niemal dowolnego klimatyzatora na rynku z Apple HomeKit i dedykowaną aplikacją. Obsługiwane są te klimatyzatory, które posiadają pilot do zdalnego sterowania. Tado działa więc jak pilot uniwersalny do klimatyzacji tylko w zdecydowanie bardziej nowoczesnym wydaniu. W rzeczywistości jednak Tado AC Smart Control tak naprawdę sprawia, że wreszcie mamy pełną kontrolę nad klimatyzacją, a to w wielu przypadkach może oznaczać nową jakość korzystania z niej.
Urządzenie jest minimalistyczne i zdecydowanie dobrze będzie wyglądać na ścianie, aczkolwiek tu trzeba pamiętać o zasilaniu. To chyba najsłabszy element urządzenia, biały kabel do kontrolera umieszczonego na ścianie nie wygląda estetycznie. Warto pomyśleć o jakimś kamuflażu, czy wręcz schowaniu go w ścianie. Samo urządzenie jest ładne, minimalistyczne a sterowanie za pomocą dotyku i gestów proste i intuicyjne. Dla nas jednak kluczowe jest to co można zrobić z poziomu aplikacji i HomeKita.
Sama konfiguracja urządzenia jest prosta. Musimy skorzystać z dedykowanej aplikacji, tam rejestrujemy urządzenie, następnie podpinamy pod HomeKita, w kolejnym kroku sprzęt się aktualizuje, jeśli jest taka potrzeba. Na koniec dodajemy naszą klimatyzacje poprzez parowanie pilota od klimatyzacji z naszym kontrolerem Tado. Właściwie uczymy go sygnałów z pilota.
Teraz możemy już kontrolować klimatyzator z aplikacji, a przede wszystkim z HomeKit. Urządzenie jest też kompatybilne z Amazon Alexa, asystentem Google’a oraz integracjami IFTT. W przypadku HomeKit oczywiście na ekranie widzimy bieżącą temperatrę, możemy ją szybko też regulować. Oczywiście możemy też dodawać klimatyzator do automatyzacji. W przypadku dedykowanej aplikacji mamy dostęp do wszystkich ustawień naszego klimatyzatora, które są na pilocie. W moim przypadku było nawet więcej informacji jak na przykład wilgotność powietrza. Dzięki aplikacji możemy stworzyć harmonogram klimatyzacji, mieć też wgląd w szczegółowe statystyki także te związane z oszczędzaniem energii.
To właśnie zaleta tado i powód, dla którego warto wydać 499 zł na dodatkowy kontroler. Uruchomienie klimatyzacji w momencie przyjścia do domu, czy biura nie daje nam pełnego komfortu. Posiadanie jej włączonej cały czas również. Co prawda piloty pozwalają na przynajmniej częściowe planowanie i zarządzanie ale jest to dość uciążliwe. Tu możemy chociażby wykorzystać nasze położenie i w momencie, gdy opuszczamy dom, wyłącza się również klimatyzacja. Można też skorzystać z automatyzacji związanych z pogodą na zewnątrz. Czyli tak jak powinno to wyglądać w inteligentnym domu.
Podstawowy atut tado AC Smart Control to uniwersalność. Jest to kontroler, który zadziała z większością klimatyzatorów obecnych na rynku. Możemy mieć więc leciwy sprzęt i stosunkowo niskim kosztem go „u smartowić”. Możemy też kupić tańszą klimatyzację, bez dodatkowych modułów Wifi i skorzystać z rozwiązania, które automatycznie doda nam klimatyzację do HomeKita. Dodatkowo zyskujemy bardzo ładny sterownik naścienny (pomijając fakt przewodu, szkoda że nie ma opcji akumulatorowej). Biorąc pod uwagę aktualne warunki pogodowe o klimatyzacji w domu i biurze będziemy myśleć coraz częściej. tado AC Smart Control jest jej dobrym kompanem w naszym HomeKitowym domu.
Komentarze: 12
Czekałem na ten test, dzięki !!
Z drugiej strony nie rozumiem jak mogli nie zaimplementować obsługi pieca oraz klimatyzacji w jednym urządzeniu. To jest niedorzeczne. Jeden termostat do grzania, a drugi do klimatyzacji?
Hm skoro bazę można programować „przykładając do niej pilot” tzn że można dodać dowolne urządzenie np. TV, bramę od garażu itp?
niestety nie działa tylko z klimatyzatorami.
Ta przystawka, bo tak należy nazywać to urządzenie, nadaje się tylko jako upgrade starych klimatyzatorów, które nie mają WiFi oraz aplikacji na smartfona.
Z drugiej strony nie rozumiem jak mogli nie zaimplementować obsługi pieca oraz klimatyzacji w jednym urządzeniu. To jest niedorzeczne. Jeden termostat do grzania, a drugi do klimatyzacji?
Czekałem na ten test, dzięki !!
Ta przystawka, bo tak należy nazywać to urządzenie, nadaje się tylko jako upgrade starych klimatyzatorów, które nie mają WiFi oraz aplikacji na smartfona.
Hm skoro bazę można programować “przykładając do niej pilot” tzn że można dodać dowolne urządzenie np. TV, bramę od garażu itp?
niestety nie działa tylko z klimatyzatorami.
Przecinek ma znaczenie:
• niestety nie, działa tylko z klimatyzatorami
• niestety nie działa tylko z klimatyzatorami
klimatyzację
IFTTT
Czym jest tado AC Smart Control? To naścienny, niewielki kontroler klimatyzacji, który właściwie jest „mostkiem”[…]
„usmartowić”
modułów WiFI