Cyfrowy Polsat i Discovery (TVN) odpalą wspólną platformę VOD
Współpraca Polsatu i TVN to coś czego nikt się nie spodziewał, tak jak jeszcze kilka lat temu kooperacji Microsoftu i Apple. Rynek się zmienia, zmieniają się antagoniści. Dlatego też Discovery i Cyfrowy Polsat zakładają spółkę joint venture, która stworzy wspólną platformę streamingową. Czy jednak to będzie kolejny konkurent Netflixa? Na razie nie wygląda to wcale tak obiecująco.
Discovery i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy OTT dostępnej na rynku polskim oraz na rynkach międzynarodowych. Nowy serwis zapewni widzom dostęp do polskich filmów, seriali, dokumentów, programów sportowych oraz rozrywkowych w jednym miejscu. W ofercie znajdzie się szeroki zakres lokalnych produkcji TVN, Polsatu, kontent zakupiony u zewnętrznych producentów, a także produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.
Tak zaczyna się informacja prasowa przygotowana przez oba podmioty. Później możemy jeszcze przeczytać, że platforma będzie niezależna biznesowo, a kształt dalszego funkcjonowania Ipla.tv i Player.pl zostanie określony w przyszłości.
Nie konkurent Netflixa, a Polski YouTube
Najważniejszą informacja kryje się jednak w zdaniu: Początkowo będą oferowane usługi AVOD, w dalszej kolejności planowane jest włączenie usług w modelu SVOD. Oznacza to, że na starcie serwis będzie opierać się głównie na treściach z reklamami. Można powiedzieć, że Polsat i TVN nie chcą konkurować z Netflixem, chcą stać się „polskim youtube’m”. Zbiorowiskiem sprawdzonych treści wideo z materiałami z Polski. Za darmo z dużą ilością reklam. Czyli raczej serwisem dla mniej wymagających użytkowników, bardziej masowym. Coś co pozwoli na skompensowanie strat spowodowanych odchodzeniem od tradycyjnego modelu telewizji linearnej. Tak to widzę i trudno mi się tym zachwycać. Choć biznesowo ten ruch wydaje się być, jak najbardziej uzasadniony.
Rynek pełen zmian
Na początku przyszłego roku powinna pojawić się platforma myCanal od Canal+ oferująca zarówno treści VOD jak i kanały linearne bez umowy. Do tego oczywiście dochodzi jeszcze Disney+, czy debiutujący już w przyszłym tygodniu AppleTV+. Usług wideo do wyboru będzie naprawdę dużo. Ruch Discovery i Cyfrowego Polsatu wydaje się dobry, ponieważ już w tym momencie mówimy o konsolidacji najpopularniejszych polskich treści. Zwłaszcza, że biorąc pod uwagę grupę docelową nie podążającą z miejsca za nowymi trendami nowa platforma będzie miała czas odpowiednio wejść na rynek.
Transformacja telewizji i koniec telewizji linearnej przyśpieszają
Do końca przyszłej dekady prawdopodobnie zapomnimy o kablówkach i operatorach satelitarnych jakich znamy. Prawdopodobnie nie będą też istniały typowe kanały linearne. Jeśli już to będą to raczej playlisty oparte o nasze preferencje w ramach poszczególnych sekcji w serwisach VOD. Rola głównych kanałów linearnych zostanie zmarginalizowana. Co oczywiście wpłynie na rynek reklamy czy kreowania trendów i opinii.
Ruch Cyfrowego Polsatu i Discovery jest niezwykle istotny. Natomiast już na starcie trzeba rozwiać jakiekolwiek wątpliwości co do treści wyższych lotów, nowych wysoko jakościowych produkcji. To ma być serwis masowy, nowe miejsce, przygotowane na zabranie widzów z ogólnopolskich kanałów telewizyjnych. Tak by trafili tam, a nie na YouTube’a.
Komentarze: 6
Ciesze się ponieważ to będzie ich początek końca
buhahhahhahhahaa. Za późno , polszmat kojarzy się raczej tylko z tandetą …………..(super hd buhaaaaaa)
A napisy cp go i ott i tez tvn ma pojawić napisy dla głuchego i niesłyszących ???? kanały ma pojawić kanały internetowa ott napisy
A napisy cp go i ott i tez tvn ma pojawić napisy dla głuchego i niesłyszących ???? kanały ma pojawić kanały internetowa ott napisy
Ciesze się ponieważ to będzie ich początek końca
buhahhahhahhahaa. Za późno , polszmat kojarzy się raczej tylko z tandetą …………..(super hd buhaaaaaa)