Aerial – screensaver z Apple TV 4/4K dla Mac doczekał się sporych uaktualnień
Kilka lat temu wspominałem o projekcie Aerial, czyli screensaverze dla macOS, który wykorzystuje wszystkie filmy z wygaszacza ekranu w Apple TV 4 i 4K na ekranie naszych komputerów. Aerial niedawno doczekał się sporych zmian, a ekipa pracują przy okazji opublikowała informacje na temat jego kompatybilności z macOS Catalina.
Jak zainstalować Aerial?
Jeśli nie mieliście wcześniej Aerial, to wystarczy:
- udać się tutaj,
- przewinąć w dół do sekcji Installation,
- pobrać najnowszą wersję Aerial,
- rozpakować pobranego ZIP-a,
- kliknąć dwukrotnie w
Aerial.saver
, co rozpocznie proces instalacji.
Aerial zostanie zainstalowany w ~/Library/Screen Savers
. Cache screensavera będzie przetrzymywany w ~/Library/Application Support/Aerial
.
A uaktualnić starszą wersję?
Analogicznie jak w przypadku nowej instalacji, z tą różnicą, że program się najpierw zapyta, czy chcemy zastąpić starą wersję nową.
Najnowsza wersja to 1.6.4 jakby co, ale jeśli chcecie zainstalować Aerial na macOS Catalina, to twórcy sugerują wybrać najnowszą wersję beta, którą znajdziecie tutaj. Obecnie jest to 1.6.5 beta 3.
Co nowego?
Jeśli nie uaktualnialiście Aerial od 2015 roku, podobnie jak ja, to czeka Was spora niespodzianka. Nie dość, że dodano wszystkie najnowsze wideo oferowane przez Apple na Apple TV, to dodano sporo nowych możliwości konfiguracyjnych.
Po pierwsze, jeśli macie komputera starszy niż z 2017 roku, to warto zostawić Preferred Video Format na 1080p H264. HEVC, niezależnie czy wybierzemy 1080p czy 4K, wymaga sprzętowego dekodera, aby nie zarzynać procesora. Pomimo, że sam korzystam z ekranu 4K, to mój hardware nie potrafi dekodować HEVC, więc korzystam z H264. HEVC działa i działa płynnie, ale wiatraki CPU i GPU się rozkręcają. Tak, podczas patrzenia na screensavera…
Po drugie, zależnie od Waszego internetu, możecie albo streamować filmy, aby zapisać je do cache’u po pierwszym streamowaniu, albo je wszystkie pobrać na dysk. Jest ich sporo i każdy zajmuje kilkaset MB, więc pilnujcie się, aby nie zjadło Wam miejsca zbyt wiele.
Ciekawa jest możliwość naciśnięcia klawisza prawej strzałki, aby przeskoczyć do następnego wideo.
W zakładce Displays znajdziecie dalsze możliwości konfiguracyjne w przypadku korzystania z większej ilości monitorów, w tym na rozciągnięciu filmu na kilka ekranów.
Zakładka Text pozwala na wyświetlanie dodatkowych informacji na ekranie, czy to informacji nt. danego filmu, czy np. aktualnej godziny.
Bardzo ciekawie zapowiada się zakładka Time, w której możemy skonfigurować, które filmy mają się uruchamiać zależnie od pory dnia lub nocy. Możemy podać nasze współrzędne geograficzne, aby program sam obliczał porę dnia, wykorzystać ręczne nastawy lub skorzystać z jeszcze innych opcji.
Na koniec polecę jeszcze skorzystanie z zakładki Updates, aby włączyć tam funkcję automatycznych uaktualnień – domyślnie jest wyłączona. Dodatkowo można tam sprecyzować, czy chcemy korzystać z wersji beta.
★ Aerial →