Amerykańska Akademia Filmowa jednorazowo zmienia zasady przyznawania Oscarów
Rok 2020 będzie wyjątkowy pod wieloma względami i jego echo będzie odczuwalne przez lata. Ważną zmianę związaną z COVID-19 podjęła Amerykańska Akademia Filmowa, która zatwierdziła filmy z VOD do walki o Oscary w 2021. Oczywiście nie wszystkie.
Oscary choć wzbudzają kontrowersje to wciąż są tą najbardziej pożądaną filmową nagrodą na świecie. To ona jest oczkiem w głowie aktorów i twórców filmowych. Jednocześnie cała branża w ostatnich latach zdecydowanie się zmienia i pojawiają się w niej nowi gracze oraz nowe metody dystrybucji. Platformy streamingowe robią zamieszanie i również chcą walczyć o najważniejsze nagrody. Netflix od kilku lat intensywnie lobbuje na rzecz filmów tworzonych przez siebie, robiąc im ogromną kampanię PR-ową wśród członków Akademii. Aby filmy Netflixa mogły się liczyć w konkursie, serwis kupił nawet kina, aby ułatwić sobie dystrybucje na dużym ekranie. W grze już jest też Amazon z kilkoma statuetkami na swoim koncie, a do walki o najwyższe laury chce się włączyć również Apple.
Oscary wciąż pozostają nagrodami dla filmów kinowych i ta zasada nie uległa zmianie. Nawet teraz, gdy mogłoby się wydawać, że Akademia Filmowa zmieniła tą zasadę i opublikowano wytyczne związane z przyszłorocznymi nagrodami. W nich Akademia dopuszcza do walki o nominacje filmy, które nie trafiły na ekrany kin, jednak jedynie pod warunkiem, że pierwotnie taka premiera była planowana. Jednocześnie Akademia podkreśliła, że wciąż nie ma lepszego sposobu na cieszenie się magią filmów, niż oglądanie ich w kinie.
Gdy obostrzenia związane z kinami zostaną zniesione filmy, które mogą kwalfikować się do rywalizacji o Oscara, nie będą musiały być wyświetlane w kinach na terenie hrabstwa Los Angeles. Filmy będą mogły się także kwalifikować, gdy zostaną wyświetlone w kinach w Nowym Jorku, Chicago, Miami lub Atlancie.
To jednak nie jest koniec zmian. Dwie kategorie dźwiękowe (Sound Mixing oraz Sound Editing), połączono w jedną. Zmieniono także detale związane zasadami dotyczącymi kwalifikacji do Najlepszego utworu oraz Filmu zagranicznego. Ponadto Akademia kończy z płytami DVD z filmami do oceny przez członków Akademii oraz innymi materiałami w wersji fizycznej i papierowej na rzecz cyfrowej dystrybucji. Ta ostatnia informacja jest tak naprawdę jedną z kluczowych i dającą nadzieję na usprawnienie działań Akademii oraz walkę z piractwem – a przynajmniej jego częścią. Pełną listę zmian i nowych reguł przyszłego rozdania Oscarów, znajdziecie na stronie Akademii.
93 ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 28 lutego 2021 roku. Tegoroczna zasada będzie jedynie jednorazową dyspensą od reguł Akademii. Wydaje się jednak, że w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się dalszej debaty o ogólnej dystrybucji filmowej, a to również wpłynie na Oscary prędzej, czy później. Brak prowadzącego galę również był wprowadzony jednorazowo, ale sprawdził się i już dwie gale odbyły się w ten sposób.