Apple Pay w Polsce ma się dobrze – interesujące dane z banku SGB
Informacji o płatnościach Apple Pay nie ma zbyt dużo, zwłaszcza tych szczegółowych. Jeden z banków w Polsce podał jednak konkretne dane. Dzięki temu możemy mieć pewien obraz tego, jak wygląda rynek płatności mobilnych w Polsce. Apple Pay nie jest liderem, ale użytkownicy tej usługi płacą więcej i częściej.
Na świecie Apple Pay działa od 2014 roku, a w Polsce od czerwca 2018. Przez te dwa lata, przynajmniej w moim przypadku Apple Pay tak zdominowało płatności, że jest rzeczą naturalną i trudno byłoby mi inaczej płacić. Apple Pay dostępna jest w większości banków w tym nawet takie jak SGB czyli Spółdzielcza Grupa Bankowa. To właśnie stowarzyszenie banków spółdzielczych podało dość szczegółowe dane odnośnie użytkowników systemów płatności mobilnych. SGB wspiera zarówno Apple Pay jak i Google Pay, ale też Fitbit Pay i Garmin Pay.
Wśród klientów SGB najpopularniejszym rozwiązaniem jest Google Pay, który podpięty jest na 14855 urządzeniach, natomiast Apple Pay na ponad 12,6 tys urządzeń. Różnice nie są duże biorąc pod uwagę popularność Androida w Polsce. W dodatku mówimy o banku, który nie jest tym kojarzony z technologiami i masowością. Wyniki adaptacji obu rozwiązań w takim banku wydają się być całkiem niezłe. Natomiast Garmin Pay jest podpięty na 428 urządzeniach wśród użytkowników SGB, a Fitbit Pay na 11 urządzeniach. Dla porównania z Blika w czerwcu 2020 w SGB korzystało 43 tysiące klientów.
Co istotne, najwięcej transakcji – 108 tysięcy – dokonali użytkownicy Apple Pay, na łączną kwotę 6,7 mln PLN. Użytkownicy Google Pay wykonali w czerwcu bieżącego roku 103 tys. transakcje na kwotę 5,1 mln PLN. Użytkownicy Apple Pay są więc bardziej aktywni i wydają więcej. Choć jeszcze wyższa wartość transakcji dotyczy Blika – tu kwota przekroczyła 11,7 mln PLN. Liczba transakcji była jednak niższa – 97 tys.
Apple Pay w Polsce zaadaptowało się całkiem nieźle. Usługa jest w miarę powszechna. Generalnie też płatności zegarkiem, czy telefonem mało kogo już dziwią.
Komentarze: 1
W tym nawet w takich.
12,6 tys. urządzeń.
który nie jest kojarzony z technologiami i masowością