Telewizor dla niezdecydowanych na 8K – Samsung QLED Q90T
Najmocniejszy telewizor 4K w ofercie Samsunga na rok 2020 to model Q90T. Bliźniak modelu Q95T. Telewizor ciekawy i prawdopodobnie jeden z ostatnich o takich parametrach. To propozycja dla tych, którzy szukają mocnego ekranu 4K w technologii LCD.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 8/2020
Q90T testuję w wersji 55-calowej, najmniejszej w ofercie. Model dostępny jest również w wariantach 65, 75 i 85 cali. Ta wersja wyceniana jest aktualnie poniżej 7499 PLN, a wersja 65-calowa to mniej niż 8999 PLN. Q90T ma też brata bliźniaka, jakim jest model Q95T. Telewizory różnią się sposobem podłączenia. W przypadku Q90T wszystkie złącza znajdują się z tyłu obudowy, natomiast Q95T mamy jeden prawie niewidoczny przewód One Connect i moduł ze złączami, który możemy schować do szafy.
Świetnie, że Samsung zdecydował się zaoferować dwa modele do wyboru, dla osób, które preferują jedno lub drugie rozwiązanie. Szkoda trochę, że jednocześnie firma mocno ogranicza portfolio telewizorów z One Connect. Mnie ten patent wciąż przekonuje i uważam, że jest sporym ułatwieniem zarówno w instalacji telewizora, jak i później w zarządzaniu przewodami. W dodatku pozwala na ciekawe zabiegi aranżacyjne.
Q90T to telewizor 4K z wielostrefowym tylnym podświetlaniem. Stref jest jednak mniej niż w modelu Q90R z ubiegłego roku i znacznie mniej niż w modelach 8K Q800T i Q950T. Istotne jest to, że może on wyświetlić obraz HDR z jasnością ponad 1000 nitów na jego fragmencie i osiąga jasność ponad 500 nitów na całości ekranu także w obrazie SDR. Mówimy więc o jasnym telewizorze, pozwalającym uzyskać bardzo dobre efekty filmowe i w grach. Na uwagę zasługuje także świetny kontrast oraz powłoka zmniejszająca odbicia i powłoka poprawiająca kąty widzenia.
W efekcie otrzymujemy wysokiej klasy telewizor LCD QLED 4K z 120 Hz matrycą VA, który ma znacznie lepsze kąty widzenia niż większość telewizorów LCD VA, oferując większą jasność niż telewizory OLED i tym samym zapewniając uniwersalność, a jednocześnie ma kontrast i czerń pozwalającą w pełni cieszyć się nocnymi seansami. Do tego procesor robi swoje przy obróbce materiału gorszej jakości. Dla zwykłego użytkownika świetną rzeczą będą tryby inteligentne, które dają przyjemne dla oka obrazy, choć nieco przerysowane. Jednak jest to wygodne i pewnie wiele osób po takie rozwiązanie sięgnie, zamiast skupić się na profesjonalnej kalibracji czy dać szansę trybowi filmowemu.
Do obrazu dochodzi też niezły dźwięk. Nie jest to Q950T, ale efekty są przyzwoite i dopiero wysokiej klasy soundbar ma sens, aby polepszać wrażenia z filmowych wrażeń. Graczy ucieszy fakt, że jest na pokładzie jeden port HDM 2.1 i mnogość funkcji usprawniających granie, jak tryb gry z upłynniaczem. Q90T wyśle też dźwięk z Dolby Atmos do urządzeń zewnętrznych, także przy wykorzystaniu protokołu eARC.
Crème de la crème u Samsunga jest oczywiście Tizen. W naszych warunkach to najfajniejsza platforma Smart TV na rynku. Mnogość aplikacji, płynność działania robią swoje. Z perspektywy użytkownika Apple cieszy aplikacja Apple TV i Apple Music oraz oczywiście AirPlay.
Q90T to telewizor wysokiej klasy, kompletny i uniwersalny. W dodatku świetnie wyglądający, zwłaszcza gdy zamiast wyłączać go, włączymy tryb Ambient. Trochę szkoda, że w pudełku zamiast aluminiowego pilota znajdziemy pilot plastikowy, jak z niższych serii, nawet Crystal UHD. Wciąż jest on wygodny, ale nie ma tego poczucia obcowania z produktem premium.
Finalnie dochodzimy do tego trudu w recenzowaniu i ocenianiu Q90T – to świetny telewizor, który jeszcze 2–3 lata temu byłby w ścisłej czołówce. Obecnie jest to ekran klasy wyższej średniej. Dlaczego? W ofercie Samsunga są aż dwie wyższe serie – Q800T i Q950T z rozdzielczością 8K. Oba modele oferują jeszcze lepszy obraz niezależnie od rozdzielczości. Ciekawie prezentuje też się oferta tańszych telewizorów QLED Q70T i Q80T. To sprawia, że QLED Samsung Q90T jest telewizor w bardzo trudnym położeniu, jeśli chodzi o portfolio Samsunga.
Q90T to telewizor godny polecenia, z bardzo dobrym obrazem. I finalnie argumentem za jego zakupem może być cena znacznie niższa niż w przypadku telewizorów 8K od Samsunga. Zdecydowanie w poszukiwaniu wysokiej jakości obrazu i uniwersalnego telewizora warto pod rozwagę brać właśnie Q90T lub Q95T.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 8/2020