Szafa odświeżająca ubrania, większe lodówki i rosnąca popularność oczyszczaczy powietrza – sprawdzamy co w AGD zmieniły ostatnie miesiące
Tuż przed świętami zaprosiliśmy Was do wyjątkowego kuchennego wydania iMagazine. Obok mnóstwa świetnych przepisów, mogliście tam przeczytać nieco o nowoczesnych sprzętach AGD. Teraz zapraszam Was na krótką rozmowę z jednym z dyrektorów Samsunga odpowiadającym za urządzenia gospodarstwa domowego. Warto spojrzeć nieco szerzej na nowe pralki, lodówki oraz zupełnie nowe kategorie produktów AGD. Pytam też o to, jak pandemia wpłynęła na nasze nawyki i potrzeby.
Paweł Okopień iMagazine: Które sprzęty domowe z obecnej oferty Samsung są dla Pana najciekawsze i najbardziej przełomowe?
Ankush Garg Samsung: Jesteśmy liderem innowacji. To dla nas nie tylko powód do ogromnej dumy, ale też źródło determinacji, by tę pozycję utrzymać. Pragniemy opracowywać przełomowe rozwiązania i wyprzedzać trendy technologiczne na rynku AGD, dlatego nieustannie prowadzimy odważne działania w obszarze badań i rozwoju. W efekcie nasze zespoły niemal codziennie informują nas o przełomowych osiągnięciach i odkryciach w zakresie nowych funkcji i designu.
Jednak to, co czyni naszą ofertę prawdziwie ciekawą i przełomową, to ludzki wymiar naszych innowacji. Chcemy, aby zapewniały one użytkownikom nowe doświadczenia, a także umożliwiały im większą wydajność i kreatywność w zarządzaniu przestrzenią domową w taki sposób, który jest dopasowany do ich stylu życia.
W ostatnim czasie, za sprawą nowej pralki WW9800T i suszarki DV8000T z funkcjami AI, wkroczyliśmy w nową erę inteligentnego, energooszczędnego prania. Napędzaną sztuczną inteligencją pralkę WW9800T wyposażono w intuicyjny panel sterowania AI, który automatycznie uczy się preferowanych przez użytkownika ustawień i programów. Technologia EcoBubble maksymalizuje ponadto efektywność działania detergentu poprzez łączenie go z powietrzem i wodą, by przyjął postać miękkiej piany. A za sprawą wyjątkowej technologii QuickDrive nowe urządzenia pozwalają skrócić czas prania o 50%, a zużycie prądu zmniejszyć nawet o 20%.
Natomiast AirDresser to zapowiedź nowej kategorii urządzeń. Sprzęt opracowano w odpowiedzi na potrzebę delikatnego, a jednocześnie dokładnego odświeżania i pielęgnacji ubrań. Z pomocą AirDresser usuniemy z nich kurz, niepożądany zapach oraz bakterie przy pomocy potężnych strumieni powietrza i pary. Ponadto urządzenie pielęgnuje delikatne i wymagające elementy garderoby susząc je w niskiej temperaturze. To szybki i zarazem prosty sposób na odświeżanie ubrań, z których korzystamy na co dzień, jak i tych szczególnych, które zwykle oddajemy do pralni chemicznej. Efekt? Oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.
Jak w ostatnich latach zmieniały się trendy zakupowe w Polsce i innych krajach europejskich? Czy kupujemy inne rodzaje urządzeń, czy może zwracamy szczególną uwagę na konkretne funkcje?
Najnowsze trendy pokazują, że choć użytkownicy rzadziej chodzą do supermarketów, to kiedy już tam są, kupują więcej.
Coraz większa liczba kupujących ogranicza liczbę częstych drobnych zakupów, na rzecz rzadkich, a dużych. Więcej osób robi też zakupy przez internet, wyszukując gotowe dania w celu ograniczenia czasu spędzanego na gotowaniu. Wszystkie te tendencje wskazują na potrzebę dysponowania większą przestrzenią do przechowywania produktów spożywczych w lodówkach. Ponieważ użytkownicy przechowują więcej jedzenia przez dłuższy czas wybrane modele chłodziarek wyposażyliśmy w potężne rozwiązania chłodzące i optymalizujące wykorzystanie przestrzeni, by większa ilość żywności mogła dłużej zachować świeżość.
Czy ostatnie miesiące i ogólnie pandemia COVID 19 zmienią nasze przyzwyczajenia?
Niewątpliwie więcej osób myśli dziś o klimatyzatorach, ale może zaszły też zmiany, jeśli chodzi o to, jak przechowujemy jedzenie?
Dziś jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej świadomi kwestii związanych z higieną. Chętniej inwestujemy też w urządzenia zapewniające czystość przestrzeni, w których przebywamy, a tym samym sprawiające, że stają się one dla nas bezpieczniejsze. Dużym zainteresowaniem zarówno na świecie, jak i w Polsce cieszą się oczyszczacze powietrza. Między styczniem a lipcem 2020 roku sprzedaż tych urządzeń na rynku światowym (z wyłączeniem Korei) wzrosła aż o 410%, podczas gdy sprzedaż zmywarek zwiększyła się o 27%.
Jak ocenia Pan rozwój IoT w sprzętach domowych? Czy użytkownicy zaczynają doceniać te rozwiązania? Czy może to tylko niepotrzebna fanaberia?
Informacje zwrotne, jakie otrzymujemy od użytkowników, wskazują na to, że potencjalne korzyści płynące z połączonych, napędzanych AI sprzętów są dla nich bardzo kuszące. Za sprawą szerokiego spektrum naszych urządzeń i usług firma Samsung ma wyjątkową możliwość zapewnienia otwartego, płynnego doświadczenia Internetu Rzeczy, sprawiając jednocześnie, że stanie się ono bardziej dostępne dla użytkowników pragnących korzystać z inteligentnych ekosystemów w domu.
SmartThings to zunifikowana, potężna platforma Internetu Rzeczy będąca podstawą połączonego ekosystemu Samsung. Jest dostępna za pośrednictwem aplikacji o tej samej nazwie, która synchronizuje urządzenia mobilne, AGD, telewizory, a nawet czujniki, gwarantując ich płynne współdziałanie.
Urządzenia takie jak AirDresser na razie nie cieszą się dużą popularnością. Czy to się zmieni? Dlaczego warto rozważyć zakup takiego sprzętu?
Zmieni się, jak najbardziej. Wiele osób cierpi na różnego rodzaju alergie, więc dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy brać pod uwagę kwestię higieny w otoczeniu domowym. Jednak potrzeby w tym zakresie zmieniają się wraz z wiekiem. AirDresser został opracowany tak, aby był rozwiązaniem odpowiednim dla wszystkich. Pięknie zaprojektowana, lustrzana obudowa kryje urządzenie dostosowane do stylu życia użytkownika – chroni ubrania zmniejszając konieczność ich częstego prania i suszenia.
Za sprawą wyjątkowego działania powietrza i pary AirDresser pozwala w prosty sposób zadbać o garderobę, pościel i inne tekstylia bez potrzeby wychodzenia z domu. Filtr odświeżający i system suszenia w niskich temperaturach eliminują 99% bakterii i przykrych zapachów z ubrań, które trudno jest nam prać na co dzień, takich jak marynarki, suknie czy odzież sportową. Z AirDresser można także korzystać w celu odkażania ubrań oraz przedmiotów, na których zbiera się kurz, takich jak np. kurtki i płaszcze, narzuty na łóżka czy dziecięce przytulanki.Co ważne, urządzenie działa na tyle cicho, że można go używać o dowolnej porze dnia i w dowolnym miejscu w domu bez obaw, że komukolwiek będzie przeszkadzać.
Roboty sprzątające są w ofercie Samsung od lat, jednak podczas targów CES i IFA firma prezentowała innego rodzaju roboty do użytku domowego. Czy one naprawdę będą tak wyglądały? I czy staną się powszechnym sprzętem w naszych domach?
Popyt na roboty sprzątające znacząco wzrósł, ponieważ dla wielu użytkowników automatyzacja domowych obowiązków jest ważna ze względu na zwiększenie efektywności zarówno w zakresie kosztów, jak i czasu. Ten trend po części wynika również z coraz większej wagi, jaką przywiązujemy do zachowywania czystości w domu. Wiele osób decyduje się na optymalizację procesu sprzątania przy pomocy zaawansowanych sprzętów, które zwiększają wygodę i oszczędzają czas.
Analizując bieżące trendy nieustannie opracowujemy kolejne technologie, którepozwolą jeszcze efektywniej dbać o czystość w domu.