Raspberry Pi Pico oparty o nowy mikrokontroller RP2040 w cenie 19,90 zł
Raspberry Pi zaprezentowało nowy mikrokontroler RP2040, w którym znaleziono miejsce na dwa ARM Cortex M0+, taktowane częstotliwością 133 MHz, wyposażone w 264K wbudowanego RAM i 2 MB pamięci flash oraz wspierający do 16 MB zew. pamięci flash. Jego cena wynosi 19,90 zł.
Pico posiada 26 pinów GPIO (3,3 V; 2x SPI, 2x I2C, 2x UART, 3x ADC 12-bit i 16x PWM) oraz czujnik temperatury. Mikrokontroler programuje się za pomocą C/C++ i MicroPython za pomocą złącza microUSB, które również doprowadza do niego zasilanie. Alternatywnie można skorzystać z pinu VSYS, aby dostarczyć napięcie od 1,8 do 5,5 V, np. za pomocą akumulatorów lub trzech baterii AA.
Ważne linki
- SDK dla Pico,
- SDK dla C/C++,
- SDK dla MicroPython,
- dokumentacja RP2040,
- dokumentacja RPi Pico,
- instrukcja obsługi Pico,
- repozytorium przykładowych projektów,
- i więcej informacji.
Komentarze: 7
Da się na tym postawić homebridge? 😊
Nie wiem, wątpię. Zero W niewiele droższe w sumie.
To mikrokontroler, tutaj nie ma się “zwykłego” systemu. Pico trzeba traktować jak np. Arduino albo np. ESP32. Może działać jako urządzenie do którego podłączy się jakieś czujniki i zbiera dane.
IMO minusem Pico jest brak wifi, widziałem, że ma się pojawić wersja płytki, która używa RP2040 i ma wifi, dzięki temu dane pomiarowe będzie można wysyłać na jakiś serwer, czy sterować zdalnie jak jakimś przełącznikiem i wtedy będzie można to podpiąć pod homebridge(zainstalowane na innym urządzeniu).
Są też oczywiście plusy braku WiFi – kilkukrotnie dłuższy czas pracy na baterii 😉
Są też oczywiście plusy braku WiFi – kilkukrotnie dłuższy czas pracy na baterii 😉
Mnie ciekawi co z tego wyciągną w ciągu najbliższych paru miesięcy.
Dużo, już ktoś zrobił emulator BBC Micro.
To że fundacja wydała ten mikrokontroler i w ten konkretny sposób ma szanse wstrząsnąć rynkiem hobbistycznych mikrokontrolerów. I w sumie już to zrobiła pozostali ważni gracze w tym sektorze mają zapowiedziane swoje płytki na tym układzie (choćby wspomniany już wariant Arduino).