Nowe systemy dźwiękowe Sony z Dolby Atmos zaskakują
Sony bawi się dźwiękiem i pokazuje, że nadszedł zmierzch klasycznych systemów kina domowego. Nowy soundbar HT-A7000, a przede wszystkim system HT-A9 są kropką nad i w zmieniającym się rynku. Zaawansowane systemy kina domowego to rozwiązania dla takich kinomaniaków dinozaurów jak ja, natomiast dla współczesnego konsumenta są już zupełnie inne rozwiązania i bardzo dobrze!
Sony nie aktualizuje swojej całej linii soundbarów co roku, wprowadza produkty audio na rynek wolniej. W efekcie powstają perełki, które przez lata cieszą się powodzeniem i renomą. Tak było chociażby z HT-ZF9, który pojawił się na rynku w 2018 roku i do teraz jest w sprzedaży. Dwa nowe flagowe produkty, zapowiadają się bardzo ciekawie.
HT-A7000 to soundbar z Dolby Atoms, którego z miejsca warto rozbudować o subwoofer (do wyboru modele o mocy 300W i 200W) oraz tylne głośniki. W ten sposób otrzymujemy kompletny, ale dość minimalistyczny system kina domowego z wsparciem dla Dolby Atmos, DTS:X, AirPlay 2, z dwoma wejściami HDMI 2.1 (wsparcie dla 8K, 4K120fps) oraz AirPlay 2 i oczywiście Bluetooth, Chromecast, Spotify Connect czy integracją z asystentami głosowymi Amazon Alexa i Google Assistant. Generalnie to zestaw kina domowego w soundbarze, gdzie kompletny zestaw z mocniejszym subwooferem wyceniony jest na około 2600 euro.
Jeszcze ciekawiej prezentuje się HT-A9. Przede wszystkim dlatego, że nie jest soundbarem. To zestaw 4 głośników i bardzo mała jednostka centralna do sterowania nimi i podłączenia przewodów HDMI. Sony zapowiada, że dzięki wbudowanym mikrofonom i odpowiednim algorytmom głośniki można dość swobodnie rozmieścić w pokoju.
Do urządzenia możemy również dokupić subwoofer, a co więcej dzięki S-Center OUT telewizory Sony Bravia Z9J, A90J, A80J i X95J mogą pełnić rolę głośnika centralnego dla tego zestawu. W takiej konfiguracji otrzymujemy już naprawdę fajny zestaw audio. Bardzo jestem ciekawe tego, jak gra ten dość nietypowy system Sony. Wyceniany jest na 1800 Euro bez subwoofera.
Sony HT-A9, czy HomePody jako głośniki w systemie kina domowego pokazują, jak zmienia się podejście do dźwięku przy naszych telewizorach. Na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych możliwości, aby uzyskać lepszy dźwięk w filmach i serialach. A jednocześnie są to rozwiązania łatwe w instalacji, nie rzucające się w oczy, nie wymagające zaawansowanej obsługi. To zgoła odmienne podejście względem zestawów z potężnym amplitunerem i 7 głośnikami i subwooferem.
Jedno pozostaje niezmienne, chcesz cieszyć się dobrym dźwiękiem musisz mimo wszystko liczyć się z wydatkami. Chcąc rzeczywiście mieć dźwięk przestrzenny, Dolby Atmos, to te kilka tysięcy złotych trzeba wydać, nie zagwarantuje tego sam telewizor z logo na pudełku czy soundbar za 1200 pln.
Komentarze: 3
Od dawna chcę kupić jakiś ładny soundbar, ale żona jest przeciwna bo zeszpeci jej salon ( salon ma 8m/7m). Zgadza się na jakieś ładnie nieduże głośniki, najlepiej materiałowe. Polecicie coś ładnego z dolby atmos ? Myślałem nad amazon echo studio, 2 sztuki. Oglądałem recenzję. Efekty są podobno znakomite ale działa to tylko z fire TV. Testowaliście może? Pomóżcie proszę :)
Szukaj używanych Fidelio E6. Grają bosko. Polecam jako użytkownik tego sprzętu.
Dziękuję