Nikon prezentuje bezlusterkowy, flagowy aparat Z 9
Nikon wprowadza model Z 9, najbardziej zaawansowany flagowego korpus jaki do tej pory powstał. Bezlusterkowiec ten wyposażony jest w nową, pełnoklatkową, warstwową matrycę CMOS o rozdzielczości 45,7 mln pikseli, zaprojektowaną przez inżynierów firmy Nikon i ultraszybki procesor EXPEED 7. Jest wyposażony w najbardziej zaawansowany system autofokusa i śledzenie 3D, najlepsze w swojej klasie funkcje nagrywania filmów, wyjątkowy wyświetlacz wizjera elektronicznego, a ponadto umożliwia wykonywanie zdjęć z prędkością do 120 kl./s z pełnym autofokusem i pomiarem ekspozycji. Ale to nie wszystko.
Wraz ogłoszeniem informacji o aparacie Z 9 Nikon informuje też o pierwszym superteleobiektywie zmiennoogniskowym z serii Z NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S oraz adapterze do mocowania FTZ II.
Nikon Z 9 jest przeznaczony dla osób przesuwających granice profesjonalnego fotografowania i filmowania. Idealnie nadaje się dla profesjonalistów zajmujących się fotografią przyrodniczą, sportową i reportażową, którzy wymagają wyjątkowego wizjera elektronicznego, AF, komfortu obsługi, a także wytrzymałości, przewyższającej nawet lustrzankę D6. Nikon Z 9 jest stworzony również dla profesjonalistów specjalizujących się w fotografii modowej i komercyjnej, aby w pełni pokazać kreatywność zarówno w zdjęciach, jak i filmach o wysokiej rozdzielczości. Idealny jest także dla filmowców, którzy chcą uzyskać wysoką jakość materiałów w wydajnych i uniwersalnych środowiskach produkcyjnych.
„Z 9 to najbardziej zaawansowany aparat, jaki kiedykolwiek stworzyliśmy. Przewyższa on wszystko, co jest dostępne dzisiaj” — powiedział Dirk Jasper, Product Manager w firmie Nikon Europe. „Niewiele aparatów rzeczywiście zasługuje na miano rewolucyjnego, a to jest jeden z nich. Dzięki niezwykłej wydajności procesora, szybkości, technologiom opartym na sztucznej inteligencji oraz ergonomii aparatu Z 9 fotografowie mogą jak nigdy dotąd sprostać wyzwaniom związanym z oświetleniem, obiektem i środowiskiem pracy. Profesjonaliści będą mogli osiągnąć nowy poziom w swojej pracy korzystając z zalet technicznych tego aparatu”.
Główne cechy Nikona Z 9
Najlepszy w swojej klasie AF z doskonałym śledzeniem
493-polowy system AF obejmuje 405 pól AF z automatycznym wyborem – pięć razy więcej niż w aparacie Z 7II – a 10 trybów pola AF pozwala zoptymalizować konfigurację AF dla każdego zadania. Z kolei sztuczna inteligencja oparta na algorytmach głębokiego uczenia pozwala na najbardziej zaawansowane, jednoczesne wykrywanie nawet dziewięciu różnych typów obiektów. W połączeniu ze śledzeniem 3D – pierwszym wśród aparatów bezlusterkowych firmy Nikon – pomaga uchwycić każdy kluczowy moment. Od ludzi i ich charakterystycznych cech po zwierzęta i pojazdy. Nikon Z 9 rozumie, co jest fotografowane i natychmiast reaguje na zmiany pozycji, orientacji lub prędkości obiektu.
Rewolucyjne możliwości nagrywania filmów
Dzięki niewiarygodnym możliwościom przetwarzania obrazu aparat Z 9 pozwala użytkownikom na rejestrowanie na nośniku w aparacie znakomitych pełnoklatkowych filmów 8K 24p do 60p, jak również 4K 24p do 120p, a także filmów poklatkowych. Materiał wideo 8K z szybkością 30p można nagrywać przez około 125 minut, co stanowi najdłuższy czas rejestrowania filmów wśród aparatów bezlusterkowychI. Co więcej, dostępne jest nagrywanie w formacie ProRes 422 HQII, który spełnia wymagania wielu typów produkcji filmowych. W opracowaniu jest uaktualnienie oprogramowania sprzętowego, które pozwoli na nagrywanie wyjątkowo płynnych filmów 8K w formacie RAW z szybkością 60pIII. Rejestracja ujęć filmowych jest wspomagana przez pełne śledzenie AF/AE oraz AF z wykrywaniem oczu, a jednocześnie nowy format N-RAW umożliwia utrzymanie akceptowalnych rozmiarów plikówIV.
Ogromna prędkość
Aparatem można zarejestrować ponad 1000 zdjęćV w pełnej rozdzielczości i formacie RAW z szybkością 20 kl./s w jednej serii. Możliwe jest również fotografowanie z prędkością do 120 kl./s z przy rozdzielczości 11 mln pikseli (JPEG Normal), z pełną wydajnością AF/AE w nowym trybie C+. Największa na świecie szybkość skanowania matrycyVIpraktycznie eliminuje zniekształcenia spowodowane zapisem liniowym, do tego stopnia, że mechaniczna migawka została usunięta. Czasy otwarcia migawki 1/32000 s w połączeniu z możliwością fotografowania z czułością ISO 64 zapewniają niesamowitą głębię ostrości podczas fotografowania jasnymi obiektywami NIKKOR Z, nawet w ekstremalnie silnym świetle.
Stała widoczność w czasie rzeczywistym
Aparat Z 9 jest wyposażony w najjaśniejszyVII (3000 nitów) wyświetlacz wizjera elektronicznego z technologią dwustrumieniową, która gwarantuje stałą widoczność w czasie rzeczywistym bez żadnego efektu przesłonięcia, a tym samym pomaga uchwycić każdą chwilę. Wyświetlacz aparatu Z 9 zapewnia naprawdę ciągły widok w czasie rzeczywistym, przez co użytkownik może zobaczyć każdy ruch obiektu lub najmniejszą zmianę w fotografowanej scenie.
Ergonomia i wytrzymałość
Kolejna cecha „pierwsza” w Nikonie Z 9 to odchylany monitor z 4-osiową regulacją w pionie i poziomie, pozwalający fotografom dostosować się do wymogów chwili poprzez szybkie i elastyczne kadrowanie. Nikon Z 9 to profesjonalne narzędzie w każdym calu, a jego ergonomię, w tym rozmieszczenie przycisków, dopracowano i udoskonalono z uwzględnieniem opinii profesjonalnych fotografów. Ponadto pod względem wytrzymałości przewyższa lustrzankę D6, dzięki czemu użytkownicy mogą uchwycić wszystko, nawet w trudnych warunkach. Nowy przycisk trybu AF umożliwia użytkownikom przełączanie trybu AF i trybu pól AF podczas fotografowania z użyciem wizjera. Górny i tylny wyświetlacz LCD oraz przyciski są natomiast podświetlane po przesunięciu włącznika zasilania, co pozwala na łatwe zmienianie ustawień w ciemności.
Obiektyw NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S
Jasny, wszechstronny i ostry obiektyw do aparatów Nikon Z. Obiektyw NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S ustawia ostrość szybko i cicho, co zapewnia maksymalną precyzję śledzenia szybko przemieszczających się obiektów, nawet gdy poruszają się chaotycznie. Zakres ogniskowych teleobiektywu 100–400 mm i doskonałe parametry optyczne zapewniają wyjątkowe rezultaty w różnorodnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy obiekt znajduje się stosunkowo blisko, czy daleko. Ponadto skuteczny system redukcji drgań (VR) pozwala fotografować z ręki z czasem otwarcia migawki dłuższym nawet o 5,5 stopnia bez ryzyka poruszenia zdjęcia. Minimalna odległość zdjęciowa wynosi zaledwie 0,75 m przy najkrótszej ogniskowej oraz 0,98 m przy najdłuższej ogniskowej.
Adapter do mocowania FTZ II
Dzięki udoskonalonej konstrukcji adapter FTZ II zapewnia jeszcze większą użyteczność niż dotychczasowy adapter FTZ. Współpracuje z około 360 obiektywami NIKKOR F typu AI i nowszymi, umożliwiając używanie obiektywów NIKKOR F z aparatami Nikon Z. Adapter do mocowania FTZ II może być używany razem z uchwytem do fotografowania w kadrze pionowym i różnymi akcesoriami do filmowania, a także umożliwia zmienianie obiektywów bez odłączania aparatu od statywu.
Dodatkowe cechy Nikona Z 9
- Kompaktowy korpus: o 20% mniejszy od korpusu lustrzanki D6, z głęboko wyprofilowanym uchwytem umożliwiającym bezpieczne trzymanie podczas fotografowania zarówno w kadrze poziomym, jak i w pionowym.
- Wykonany ze stopu magnezowego zapewnia doskonałą równowagę między wytrzymałością a lekkością.
- Dokładne zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi sprawia, że zarówno aparat, jak i obiektywy z serii Z oraz adaptery do mocowania, są bezpieczne w każdą pogodę.
- Specjalna powłoka wytwarza pole magnetyczne, które aktywnie odpycha cząsteczki kurzu od matrycy.
- Natywny zakres czułości ISO od 64 do 25600 (z możliwością rozszerzenia do odpowiednika 32 – 102400) w połączeniu z zaawansowanym algorytmem redukcji szumów i funkcją redukcji migotania.
Ceny
Cena aparatu Z 9 wynosi 27 899 PLN, cena obiektywu NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S wynosi 13 899 PLN, a cena adaptera do mocowania FTZ II wynosi 1 299 PLN.
Komentarze: 2
W końcu!!!
Wiedziałem, że można porządnie zaprojektować przejściówkę FTZ żeby nie trzeba było przy każdej zmianie obiektywu odkręcać i przykręcać płytki mocowania statywowego.
Dziady dopiero po 3 latach zrobili to porządnie, bo wymusiła to na nich konstrukcja puszki Z9.
Ech ci projektanci z Nikona…
Nareszcie coś co wygląda sensownie :)
D6 był porażką, na szczęście utwierdzam się w przekonaniu, że czekanie na Z9 rzeczywiście było uzasadnione :)