HBO GO nie działa na starych telewizorach, to dobry moment na zakup Apple TV 4K
HBO GO przestało działać na starszych telewizorach. Na wielu modelach sprzed 4 lat i starszych LG WebOS, Samsung Smart TV, Android TV i innych. Dziwny ruch, zważywszy na rychły debiut HBO Max. To najwyższa pora na zakup przystawki do TV. Czy warto w takim razie wybrać Apple TV 4K?
HBO GO to jedna z najpopularniejszych usług subskrybcyjnych w Polsce. Popularny serwis dodawany jest do usług operatorów telekomunikacyjnych, kablówek, czy telewizji satelitarnej. HBO GO od jakiegoś czasu można też nabyć niezależnie. A najprawdopodobniej 8 marca 2022 roku, HBO GO zamieni się w HBO MAX. Wbrew temu co pisze wiele mediów, bazując na ofercie amerykańskiego HBO MAX, w Polsce nowa platforma będzie tylko rebrandingiem poprzedniej usługi, zyskamy nową aplikację, nową nazwę, nową identyfikację graficzną, w przyszłości oferta powinna się wzbogacać o kolejne treści, na starcie może część pozycji z HBO GO będzie oferowana w lepszej jakości, w tym nieliczne pozycje w 4K i Dolby Atmos.
Zanim to jednak nastąpi, HBO postanowiło zrobić porządki w aplikacji już teraz i rozwścieczyć klientów, bez uprzedzenia kończąc wsparcie dla starszych urządzeń Smart TV. To żenujące zachowanie ze strony platformy i coś co nie powinno przejść na rynku, a jednak jest i po raz kolejny rzutuje na sposób komunikacji HBO z mediami, a przede wszystkim klientami. Cóż, miejmy nadzieje, że po zakończeniu fuzji z Discovery, powstanie jeden pion komunikacyjny w Polsce (choć obawiam się, że będzie to trwało wieki, nie mniej Discovery/TVN potrafi w PR, nie potrafi za to w aplikacje [HBO zresztą też]).
Klienci pozostali bez dostępu do HBO GO, usługi, za którą płacą i która ma sens właśnie na dużym ekranie telewizora. Trudno, aby wymieniać z tego powodu 4-, czy 5-letni telewizor. Zwłaszcza, że modele ze średniej i wyższej półki są naprawdę dobre i często porównywalne do tego, co w tej chwili znajdziemy na podobnym poziomie cenowym. Niestety jest to kolejny cios w platformy Smart TV, cios, który sprawia, że lepiej interesować się przystawkami (set-top-boksami), a telewizor traktować jako wyświetlacz. Dlatego po raz kolejny przypomnę, że kluczowym argumentem za zakupem telewizora powinna być jakość obrazu, później wielkość i design, potem zestawienie tych 3 aspektów z ceną/budżetem. Smart TV czy jakość dźwięku można (a właściwie powinno się) obejść za sprawą soundbara i przystawek.
Na rynku występuje wiele przystawek z Android TV, czy nawet Google TV. W cenach od nieco ponad 100 złotych, do blisko 1000 złotych. Działają raz lepiej, raz gorzej. I na części z nich także HBO GO mogło utracić już wsparcie. I pomimo, że Android TV to najlepsze wcielenie „zielonego robota” od Google, to wciąż jest to platforma nie doskonała, z bałaganem w interfejsie. Ma duże możliwości (zwłaszcza, dla tych, którzy wciąż korzystają z pirackich treści wideo), ale ma też swoje wady. Dlatego, zwłaszcza użytkownikom iPhone’ów, będę rekomendował rozważenie przystawki Apple TV 4K – pomimo jej wysokiej ceny oraz wciąż dużych ograniczeń na naszym rynku.
Apple TV w Polsce nie oferuje wciąż pełnej funkcji Apple TV App, która powinna być hubem dla treści wideo, nie ma tam kanałów telewizyjnych itd. Nie ma też usługi Fitness, a w iTunes Movies nie można, i pewnie nigdy nie będzie można, nabyć seriali. Natomiast w 2022 roku znajdziemy tu wszystkie najpopularniejsze aplikacje VOD, które działają płynnie i niemal najlepiej na rynku – Netflix, HBO GO, Amazon Video Prime, Polsat Box Go, Polsat Go, Player. Dzięki wsparciu AirPlay jesteśmy w stanie uruchomić mniej popularne serwisy typu VOD.pl czy Cineman (choć wypadałoby, aby jednak dla nich aplikacja na tvOS też powstała).
Apple TV to hub dla inteligentnego domu w standardzie HomeKit – dzięki temu możemy zarządzać naszym domem zdalnie, sterować oświetleniem będąc poza domem, tworzyć automatyzacje, otwierać inteligentny zamek pod naszą nieobecność, monitorować kamery itd. To wygodna opcja i cenny dodatek do samej przystawki, za który po części płacimy właśnie tak wysoką cenę urządzenia. Inteligentny dom to przyszłość, a jeśli posiadacie w rodzinie sprzęty Apple, to właśnie HomeKit jest jednym z najlepszych pomysłów.
Apple TV to wysoka jakość dźwięku i obrazu – przystawka wspiera 4K HDR10/Dolby Vision oraz oferuje dźwięk w formacie Dolby Atmos (na bazie Dolby Digital Plus). Takie treści dostępne są w iTunes Movies, Apple TV+ oraz wielu innych usługach. Dodatkowo możliwa jest delikatna „kalibracja” wyświetlanego obrazu, aby był on jak najbliższy referencyjnemu bez „grzebania w ustawieniach telewizora”, czy specjalistycznej wiedzy. 1
Przystawka Apple na tle konkurencji nie jest wielkim wodotryskiem. Gaming w Apple Arcade to raczej ciekawostka, aplikacji innych niż VOD nie jest dużo i większość jest mało atrakcyjna. Natomiast stabilność działania, integracja z pozostałymi urządzeniami Apple (Airplay, synchronizacja zdjęć) oraz usługami Apple (Apple Music) to coś, co działa bardzo dobrze. Jeśli więc korzystacie z iPhone’a, Wasz telewizor jest coraz mniej Smart TV, to warto pomyśleć o przystawce, która będzie działać przez lata. Zakupiona 7 lat temu przystawka Apple TV 4 generacji, wciąż służy u mnie w rodzinie.
Świetne jest też to, że obecnie dzięki HDMI CEC i wyróżnienia przycisku włącz/wyłącz na pilocie możemy całkowicie zapomnieć o interfejsie telewizora i korzystać wyłącznie z Apple TV. W dodatku w aplikacjach takich jak Canal+, Polsat Box Go czy Player znajdziemy kanały na żywo, co sprawia, że linearna telewizja też jest coraz bardziej dostępna bezpośrednio z poziomu tej przystawki.
Poszukując rozwiązania, które zastąpi wam Smart TV rozważcie więc też sprzęt od Apple. Droższy od konkurencji, wciąż nie w pełni dostosowany do naszego rynku, ale sam jestem jego fanem. Tańsze alternatywy godne uwagi to Amazon Fire TV Stick oraz Google Chromecast 4.
- Kupując topowy telewizor warto rozważyć jednak profesjonalną kalibrację, a każdemu polecam zajrzenie w ustawienia i przestanie korzystania z trybu domyślnego ↩