Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina startuje 28 maja!
1600 eksponatów związanych z historią rozwoju i ewolucji produktów Apple – najbardziej rozpoznawalnej marki technologicznej na świecie – pojawi się w kreatywnym oraz interaktywnym Apple Muzeum Polska w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina. Otwarcie zaplanowane jest już na 28 maja!
Eksponaty zostały podzielone tematycznie i rotują przez cały czas ekspozycji. Na powierzchni 320 mkw. znajdzie się najbardziej kompletna i największa na świecie kolekcja prezentująca komputery, laptopy, akcesoria, telefony, software, peryferia, multimedialne nośniki z unikalnymi materiałami Apple, plakaty oraz pamiątkowe gadżety.
Marka Apple jest marką stanowiącą o przebiegu popkultury. Opowiada o tym, czym staje się odpowiednio oświecona myśl, trafiająca na odpowiednie środowisko i ludzi. Dla wielu osób jest inspiracją i zamknięciem geniuszu w urządzeniach elektronicznych, jest awangardą i rewolucją jednocześnie w zakresie komunikacji — istoty społecznych więzi i rozwoju.
Wystawa ma być źródłem inspiracji, opowieścią o człowieku jako najbardziej postępowej istocie w kosmosie. Erupcja kreatywności, podziw dla ludzkości, duma z człowieczeństwa i potężna satysfakcja z obcowania z twórczym aspektem humanizmu — w takim nastroju wyjdziesz z Apple Muzeum Polska.
– Wybór naszej nowej lokalizacji był nieprzypadkowy. Fabryka Norblina jawi się jako najbardziej elektryzujące centrum lifestyle’owe w tej części Europy. To miejsce o wręcz magicznym potencjale kulturalnym i społecznym. Miejsce, w którym unosi się duch niezwykłej historii polskiego przemysłu, obudowany w unikatową architekturę modernistyczno-klasycystyczną. Fabryka Norblina jest kwintesencją mieszanki jutra wynikającego z wczoraj. Jest dokładnie taka jak marka Apple — komentuje Jacek Łupina, właściciel Apple Muzeum Polska.
Eksponaty i zbudowana wokół nich interaktywna narracja będą zachęcały widza do aktywności. Przekaz informacji z wykorzystaniem technik komunikacji audiowizualnej, kodów graficznych, nowoczesnego designu, a przede wszystkim interakcji sprawi, że oglądający coraz chętniej będzie się zagłębiał w kolejne sceny i czasoprzestrzenie zbudowane wokół zbiorów marki Apple. Każde z urządzeń będzie pokazane w niezwyczajny sposób, w wykreowanej, skondensowanej przestrzeni audiowizualnej. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku, oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych.
Perłą wystawy jest działająca, wierna replika pierwszego komputera Apple-1, która została wykonana przez właściciela muzeum z pomocą sponsorów i grupy wolontariuszy. Posiada ona autentyczny podpis współzałożyciela Apple – Steve’a Wozniaka – złożony na płycie komputera oraz instrukcji. To od niego zwiedzający rozpoczną swoją podróż przez muzeum. Wśród eksponatów znajdą się także modele znane ze swojej ciekawej historii, jaką odcisnęły w technologicznym wyścigu i postępie. Goście muzeum poznają ponadto urządzenia owiane złą sławą porażki oraz prototypy, niewprowadzone do masowej produkcji. Zdecydowana większość z nich jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.
Wszystkie informacje na temat Muzeum Apple oraz możliwość zakupu biletu, można znaleźć na stronie: applemuzeumpolska.pl