Nuphy Air60 – najcieńsza mechaniczna klawiatura na świecie, która fizycznie pasuje w miejsce klawiatury w MacBookach Pro [wyjmujemy z pudełka]
Dzisiaj rano dojechała paczka z Nuphy Air60 – 60% klawiaturą, reklamowaną jako najcieńszą mechaniczną klawiaturą świata. Nie mam jak tego zweryfikować, ale faktycznie jest cienka. A przy okazji całkiem fajna!
Zacznę od pytania, które prawdopodobnie zadajcie sobie już teraz w myślach – ile to kosztuje? Nie za dużo, bo około 110 USD. Przesyłka będzie prawdopodobnie jechała z Chin, więc może dojść do tego VAT. W zamian za sto i dziesięć zielonych, otrzymujemy mechaniczną klawiaturę, z podświetleniem LED, opartą o niskoprofilowe przełączniki Gaterona (czerwone, niebieskie lub brązowe; testuję te ostatnie), która może łączyć się po Bluetooth 5.0 z trzema różnymi urządzeniami, fizycznie kablem lub dodatkowo radiowo za pomocą dołączonego dongle’a.
Obudowę wykonano z aluminium, a spód jest plastikowy, i nie jest to problemem – całość jest przyjemna w dotyku i wysokiej jakości, więc zupełnie mi to nie przeszkadza (niektóre moje mechaniczne customy są całkowicie wykonane z tworzyw sztucznych). Same klawisze wykonano z PBT i są „najcieńszymi sferycznymi klawiszami PBT na świecie”. Na spodzie znajdziemy cienkie gumowe „nóżki”, które mają zapobiegać jej ślizganiu się (w paczce znalazłem dodatkowo cztery zapasowe). Jak się okazuje, mają też służyć do czegoś innego…
Ich szerokość, głębokość i usytuowanie powoduje, że możemy fizycznie położyć Air60 na klawiaturach naszych MacBooków Pro, a ona nie będzie naciskała żadnego klawisza, a jednocześnie zostawi nam dostęp do górnego rzędu, łącznie z Touch ID oraz do TrackPada.
How cool is that?!
😮😮😮😮😮😮😮 pic.twitter.com/fQ5CBWVgqJ
— Wojtek Pietrusiewicz (@morid1n) July 13, 2022
Kompletnie się tego nie spodziewałem, ale te słowa właśnie powstają na Nuphy Air60, która leży na moim MacBooku Pro 14”. Fakt, że spód obudowy jest plastikowy, powoduje dodatkowo, że nie martwię się o zarysowania. Nuphy też podpowiada, że Air60 analogicznie powinno działać na „99% laptopów innych producentów”. Do weryfikacji.
Nie ma jednak róży bez kolców… Pisanie na tej klawiaturze, leżącej na MacBook Pro, pomimo że jest to najcieńsza klawiatura na świecie, nie jest najergonomiczniejszym rozwiązaniem na świecie, głównie z powodu nienaturalnego wygięcia nadgarstków. Ale da sie. Przydałyby się takie cienkie podkładki pod nie, które jednocześnie nie zasłaniałyby TrackPada. No i trzeba się pilnować, aby nie zamknąć ekranu bez uprzedniego zdjęcia klawiatury.
Do kompletu możemy sobie również zamówić Nuphy Folio, który służy jako stojak dla iPada. Nie mamy jednak wtedy TrackPada, a po przyzwyczajeniu się do Apple Magic Keyboard, ciężko wrócić do rozwiązania bez niego. Nuphy na powyższych ilustracjach pokazuje, jak to Folio można używać, bo klawiaturę możemy oczywiście sparować z iPadami oraz iPhone’ami, równocześnie.
Pomimo, że Air60 ma uklad 60%, to zawiera strzałki. To bardzo nietypowe i bardzo ułatwi wielu osobom życie, szczególnie, że ta klawiatura nie ma programowalnych warstw. Bardziej przypomina układ zbliżony do MacBookowego, ale z obciętym górnym rzędem F1-F12.
Pomimo, że Air60 nie wspiera QMK ani VIA, to ma kilka z góry zdefiniowanych skrótów, np. do włączania BT, przełączania się pomiędzy urządzeniami, zarządzania podświetleniem LED i barwami itd. Tych skrótów nie można zmieniać. Na tyle urządzenia są dodatkowo dwa przełączniki. Pierwszy ma trzy pozycje: Off, Wired i Wireless. Drugi już tylko dwie: Mac i Win. Tryb Mac powoduje, że dolny rząd, od lewej do prawej, prezentuje się następująco:
- Ctrl, Alt/Option. Command/Windows Key, Spacja, Command/Windows Key (…).
Tryb Win natomiast wygląda tak:
- Ctrl, Command/Windows Key, Alt/Option, Spacja, Command/Windows Key (…).
Tryb Mac, dla osób piszących w języku polskim, jest całkowicie bezużyteczny, ponieważ tracimy całkowicie prawego Alta, więc nie ma jak wprowadzać PL znaków. Możemy się przełączyć na Win, ale wtedy lewy Option/Alt i Command są zamienione miejscami – i tak źle, i tak niedobrze.
Zajęło mi to kilka godzin, ale znalazłem rozwiązanie!
- Po pierwsze, klawiaturę należy umieścić w trybie Win. Obowiązkowo. Jak się okazało, tryb Mac nie jest programowalny.
- Potem potrzebujemy dostęp do PC z Windows, na którym należy zainstalować aplikację Nuphy Console, do pobrania z ich strony internetowej.
- Podłączamy klawiaturę kablem USB-A/C do USB-C do tego PC-ta i w aplikacji zamieniamy miejscami lewy Alt/Option z Command/Win – do Alta po prostu przypisujemy Command, a do Commanda Alt.
Dzięki temu możemy uniknąć rozwiązań software’owych, jak SharpKeys na Windows czy Karabiner Elements na macOS. To jest o tyle istotne, że klawiatura będzie się wtedy prawidłowo zachowywała z iPadami, iPhone’ami i każdym innym komputerem, do której ją podłączycie, bez konieczności konfigurowania czegokolwiek.
Uff. Byłem bliski poddaniu się i deklaracji, że Air60 jest dla Polaków bezużyteczna!
Zapomniałem wcześniej dodać, że klawisze i PCB w Air60 są hotswapowe, więc można je wyjąć i wymienić bez lutowania, To jednocześnie powoduje, że możemy je łatwo wyjąć i nasmarować, aby lepiej pracowały i brzmiały.
Ale to zadanie na inny dzień.
Pytania? Są, więc odpowiadam…
Gdzie można kupić w PL?
Ile trzyma na jednym ładowaniu?— Łukasz Rybak (@rybak_rrrr) July 13, 2022
Kupić można w sklepie Nuphy i wyślą ją do Polski. Nie wiem, bo używam ją dopiero od paru godzin.
Czy zapewniona jest funkcjonalność klawisza Insert? 🙃
— r0b_ski (@r0b_ski) July 13, 2022
Ostatni raz z tego klawisza korzystałem chyba z 25 lat temu, ale domyślnie chyba nie ma. Nie ma jednak przeszkód, aby go sobie przypisać np. pod Del nad prawą strzałką w dolnym prawym rogu klawiatury.