Signify WiZ SpaceSense – ciekawy sposób automatyzacji oświetlenia
Signify to zapewne znana Wam już marka produktów ze smart oświetleniem. SpaceSense to funkcja systemu WiZ, będąca technologią wykrywania ruchu, jakiej nie stosowano jeszcze w produktach z gatunku smart oświetlenia w domu.
Od końca września 2022 roku ma zostać udostępniona nowa aplikacja WiZ V2 w ramach której działać ma funkcja SpaceSense (pojawi się do końca roku w rzeczonej aplikacji). Producent chwali się, że system WiZ „umożliwia każdemu stworzenie bardziej komfortowego, przyjaznego i radosnego domu, dzięki zaskakująco pomysłowemu ekosystemowi, który staje się teraz jeszcze bardziej inteligentny za sprawą nowej aplikacji”. Uff zagęszczenie marketingowej nowomowy na centymetr kwadratowy przekracza wszelkie normy. O co w ogóle chodzi? Spróbuję wyjaśnić.
WiZ to cyfrowy ekosystem (zadebiutował w 2016 roku) zarządzania inteligentnym oświetleniem. Jeżeli zobaczysz gdziekolwiek smart-żarówkę, lampkę, plafon, czy inny inteligentny produkt oświetleniowy oznaczony etykietą „connected by WiZ” to wiesz że jest to produkt zgodny z tym systemem. Danym produktem można sterować za pomocą właśnie aplikacji WiZ.
Nowością, w tym cyfrowym ekosystemie inteligentnego oświetlenia jest funkcja Signify SpaceSense. Funkcja ta korzysta z technologii Wi-Fi Sensing i pozwala wykorzystać obecne w domu sygnały sieci Wi-Fi do… wykrywania ruchu. Tak, dobrze czytacie: pożegnajcie się z odrębnymi sensorami ruchu np. na podczerwień i wyposażonymi w nie produktami, przestają być potrzebne. SpaceSense wykorzystuje fakt, że gdy człowiek przemieszcza się przez pomieszczenie pokryte zasięgiem sieci Wi-Fi, w sygnałach tej sieci zauważalne (i mierzalne) są pewne zakłócenia.
Oczywiście zakłócenia te w żaden sposób nie wpływają na działanie sieci bezprzewodowej, ale sam fakt, że są one mierzalne, można wykorzystać do tego, by użyć ich jako swoistych czujników ruchu. Dodatkowym atutem takiej metody detekcji ruchu jest to, że działa ona praktycznie w całym pomieszczeniu. Ograniczenia tradycyjnych sensorów ruchu i ich pole widzenia w ogóle nie mają tu znaczenia. Wchodzisz do pomieszczenia, twoje ciało wpływa na sygnał Wi-Fi, a odnotowana zmiana wystarczy, by oświetlenie WiZ zareagowało rozświetlając pomieszczenie ulubionym motywem barwnym. Ponoć do skutecznego wykrywania człowieka w pomieszczeniu i automatycznego aktywowania oświetlenia wystarczy zainstalowanie dwóch zgodnych z WiZ źródeł światła w danym pomieszczeniu.
Fajny pomysł, bo uwalnia nas od stosowania dodatkowej sensoryki w celu automatyzacji oświetlenia. SpaceSense wykrywa ruch analizując zakłócenia w sygnale Wi-Fi powodowane ruchami użytkownika i w żaden sposób nie wpływa na naszą prywatność. Funkcja nie jest w stanie wykryć dokładnej lokalizacji osób ani rozpoznawać twarzy. Wszystkie dane są przetwarzane lokalnie i nie trafiają do Internetu ani chmury. Funkcja ta jest całkowicie opcjonalna, więc wszyscy użytkownicy WiZ mogą sami zdecydować, czy chcą z niej skorzystać. SpaceSense można włączyć dla większości nowych produktów wprowadzonych po wrześniu 2021 roku i wszystkich produktów z serii Connected by WiZ – w tym marki WiZ, Philips Smart LED oraz innych marek OEM i marek własnych.
Jednocześnie Signify ogłosiło, że WiZ rozszerza gamę produktów o nowe rodzaje lamp i opraw. Nowością są: przenośna, akumulatorowa lampa WiZ Mobile Portable (już dostępna za 479 zł) o dwustrefowej konstrukcji, lampa podłogowa WiZ Pole (już dostępna, 689 zł), wąska lampa WiZ Bar Linear Light (już dostępna: 1 szt. za 169 zł, 2 szt. za 479 zł), panel sufitowy WiZ Panel Ceiling dostępny w różnych kształtach i rozmiarach (kwadrat 579 zł, prostokąt 689 zł), czy pierwszy produkt do zastosowania zewnętrznego: wielokolorowa girlanda WiZ String Light (dostępność od października, cena: 639 zł). Produkty te widzicie na zdjęciach, które załączyłem pomiędzy poszczególnymi akapitami.