Twitter API dla klientów jak Tweetbot czy Twitterrific leży
Dzisiaj rano (dla niektórych już nawet w nocy) pojawił się problem z API Twittera dla aplikacji trzecich, co oznacza, że większość klientów trzecich, jak Tweetbot czy Twitterrific, nie działają.
We’re aware that Twitterrific is having problems communicating with Twitter. We don’t yet know what the root cause is, but we’re trying to find out. Please stay tuned and apologies.
— Twitterrific (@Twitterrific) January 13, 2023
Użytkownicy zauważyli to kilka godzin temu (a niektórzy jeszcze wczoraj w nocy), podobnie zresztą jak sami deweloperzy najpopularniejszych klientów, którzy wydali odpowiednie oświadczenia.
w nocy, ale uznałem że to wina aktualizacji tweetbota :|
— Huczas (@huczas) January 13, 2023
Niestety, oni sami nie wiedzą co się dzieje i kiedy to zostanie naprawione, a biorąc pod uwagę fakt, że Twitter został wybebeszony z programistów, to podejrzewam, że szybko się nie dowiedzą, co zresztą ładnie skomentował Cabel Sasser z Panic.
I’m just amazed there’s someone left for you to reach out to
— Cabel (@cabel) January 13, 2023
Rozmawialiśmy o takim scenariuszu w Nadgryzionych kilka odcinków temu i szczerze mówiąc, nie jestem zupełnie zdziwiony. We wczorajszym odcinku przy okazji zgłosiłem mojego kandydata na toota roku 2022, który idealnie podsumowuje stan rzeczy z nowym właścicielem Twittera (przewińcie i przeczytajcie do końca):
Skorzystam też z okazji i zaproszę Was na redakcyjne konta na Mastodonie, gdzie ostatnio spędzamy zdecydowanie więcej czasu:
- @iMagazinePL@mastodon.online
- @moridin@mastodon.online
- @dominiklada@mastodon.social
- @mcskrzypczak@c.im
- @patrycja@c.im
- @kolacz@techhub.social
- @voland@social.lol
- @bfaliszek@mastodon.online
Czym Mastodon różni się od Twittera?
Wiele osób ostatnio pisze, że Mastodon jest zdecydowanie bardziej skomplikowany od Twittera i że nie da się go zrozumieć. Jest jedna zasadnicza różnica, która nie ma większego znaczenia w praktyce. Tak jak Twitter to jedna wielka sieć społecznościowa, tak Mastodon to wiele małych Twitterów połączonych w jedną dużą sieć. Jedyne, co to zmienia, to że ktoś może mieć tą samą nazwę użytkownika na innym serwerze, ale jak widzicie po liście powyżej, można awaryjnie zweryfikować się po nazwie serwera. Funkcja wyszukiwania jest globalna oraz dla przykładu podpowiem, że Mastodon.online i Mastodon.social to oficjalne serwery Mastodon GmBH, non-profitu, który to wszystko ciągnie. Wszystkie serwery się nawzajem widzą, więc możecie do siebie normalnie tootować (jak tą czynność tam nazwali).
Jeśli preferujecie aplikację w stylu Tweetbota do Mastodona, to Ivory od Tapbots (tak, Ci od Tweetbota) właśnie prowadzą publiczną betę, więc śledźcie ich i czekajcie na nowe sloty, żebyście się mogli zapisać. Ostatnia pula 1000 slotów rozeszła się w kilka minut, więc warto ich pilnować.
Do zobaczenia po drugiej stronie!