OnePlus Keyboard 81 Pro – kompatybilna z Mac, wyposażona w QMK, wspierająca VIA
OnePlus zapowiedział nową Keyboard 81 Pro, która będzie ich pierwszą mechaniczną klawiaturą, wyposażoną w customowe przełączniki. Na pokładzie QMK, więc będzie programowalna, oraz wsparcia dla VIA, więc będzie to można robić w biegu.
Pre-ordery na OnePlus Keyboard 81 Pro ruszają w kwietniu i wtedy też dowiemy się, ile będzie kosztowała. Wygląda na to, że będzie dostępna w dwóch wersjach – Summer Breeze i Winter Bonfire – które będą miały odwrócone barwy klawiszy. „81” w nazwie odnosi się do liczby klawiszy, a sama klawiatura podpada pod kategorię klawiatur 75%, czyli zbliżonych układem do tych, które znamy z MacBooków czy Magic Keyboard. Do kompletu będzie pokrętło w górym prawym rogu, którego zachowanie będzie można dostosować do własnych potrzeb, a konstrukcja całości wykonana jest z aluminium.
Keyboard 81 Pro powstaje w programie OnePlus Featuring, więc wkład mieli również użytkownicy. Wygląda też na to, że ta klawiatura jest tworzona przy wsparciu Keychrona i ich Q1 Pro, gdzie „przy wsparciu” mam na myśli, że to po prostu ta sama klawiatura z drobnymi zmianami konstrukcyjnymi (np. wysięgnik/wspornik z tyłu) i innymi przełącznikami oraz klawiszami.
Keyboard 81 Pro ma mieć w zestawie kabel USB-C do USB-C, adapter do USB-A, ale będzie wspierać bezprzewodową łączność po Bluetooth 5.1. Ma mieć możliwość pracy z Windows, Linuxem, macOS i iOS.
Klawisze wykonano z materiału „marble-mallow”. Nie mam najmniejszego pojęcia co to za materiał, ale ma „przepisać zasady” i oferować „nieskazitelnie płynne pisanie w połączeniu z doskonałą reakcją dotykową zaprojektowaną z myślą o trwałości”.
Konstrukcja obudowy oparta jest o „double gasket design”, gdzie PCB ma podwójną uszczelkę amortyzującą i wyciszającą. OnePlus podpowiada, że dźwięk jest „tłumiony”, ale nie jest to klawiatura w 100% cicha.
Sama klawiatura ma na pokładzie „system operacyjny” QMK, dzięki czemu będzie dowolnie programowalna, włącznie z opcją pisania makr i innych ciekawych rzeczy – więcej na ten temat znajdziecie w artykule poświęconym warstwom i programowaniu klawiatur – oraz będzie obsługiwana przez konfigurator VIA.
Nic obecnie nie wiemy o tym, jakie będą na wyposażeniu przełączniki. Sporo w marketingu wspominają o „tactile experience”, więc podejrzewam, że będzie przynajmniej jedna opcja, gdzie przełączniki mają tzw. tactile bump. Będą jednak hot-swapowe, więc będzie je można wymienić bez lutowania.
Wiemy natomiast, że OnePlus planuje, aby Keyboard 81 Pro potrafiła pracować do 100 godzin na jednym ładowaniu baterii. Wadą tutaj jest fakt, że klawiaturę będzie można sparować tylko z jednym urządzeniem – nie będzie wsparcia dla wielu profili.
Zamówienia będzie można składać w kwietniu b.r., a cena powinna być zbliżona do tej, w której oferowana jest Q1 Pro Keychrona, czyli ok. 199 USD.