Maono DM30 RGB – tani i dobry?
Z mikrofonami zazwyczaj jest tak, że można wybrać dwie z następujących trzech cech: tani, dobry, konstrukcja wysokiej jakości. Czasami jednak są od tej reguły wyjątki…
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 1/2023
Maono DM30 RGB to mikrofon pojemnościowy (condenser), który jest stosunkowo tani (standardowa cena to 59,99 USD / 223 PLN, ale od paru tygodni jego promocyjna cena wynosi 49,99 USD). Jak tylko dojechał do nas do testów, to byłem przekonany, że na niewiele się zda – po prostu nie spodziewałem się, że to akurat w moje ręce trafi wyjątek od wspomnianej reguły. Jakościowo nie mam żadnych zastrzeżeń – jest solidnie wykonany, metalowy i nie wygląda, jakby w najbliższej dekadzie miałby się posypać, podobnie zresztą jak Tom Cruise.
Mikrofon pojemnościowy kardioidalny, co oznacza, że zbiera dźwięk przede wszystkim od przodu, ale jako że jest pojemnościowy, to zbiera też sporo z tła. To oznacza, że przestrzeń, w której nagrywamy, musi być odpowiednio przygotowana, bo DM30 nie będzie wybaczał błędów. Polecam go zawiesić w koszyczku lub na ramieniu, lub jakimś wysięgniku, aby nie stał bezpośrednio na powierzchni, której dotykamy (będzie zbierał te dźwięki).
Na dole mikrofonu dosyć schludnie, za grubą kratką umieszczono element świecący RGB, którym możemy sterować za pomocą przycisku na spodzie DM30 lub za pomocą darmowego software’u, do którego zaraz wrócę. To z pewnością zachęci młodszych oraz być może streamerów, którzy chcą dodatkowo przyciągnąć widzów. DM30 może świecić na jeden z wielu kolorów albo możemy włączyć animację mieniącej się tęczy. Nie wygląda to tandetnie, ale jak się komuś nie podoba, to można to wyłączyć.
Zdecydowanie istotniejsza jest możliwość monitorowania nagrywanego dźwięku bez opóźnienia (zero latency) dzięki wejściu 3,5 mm na spodzie mikrofonu, obok przycisku do sterowania RGB. Dzięki temu słyszymy dokładnie to, co słyszy mikrofon, a przy takiej funkcji brak opóźnienia jest kluczowy, aby nasz mózg nie musiał dodatkowo przetwarzać drugiego strumienia audio.
Na przedniej ściance mikrofonu znalazło się też duże pokrętło, którym możemy regulować gain mikrofonu lub jeśli je przytrzymamy przez chwilkę, to głośnością dźwięku dostarczanego do słuchawek podłączonych do złącza 3,5 mm. Wadą tego pokrętła i przycisku w jednym jest to, że ma głośny klik, który mikrofon rejestruje podczas nagrania – warto to skonfigurować zawczasu.
Maono DM30 RGB podłączamy do komputera za pomocą kabla USB-C do USB-A/C. Dołączony kabel ma podwójną końcówkę z nakładką, aby zamienić z jednej strony złącze USB-C na USB-A. Zasilacz zewnętrzny nie jest potrzebny – USB dostarcza wystarczająco dużo prądu, również dla RGB. Po podłączeniu w systemie pojawia się po prostu jako kolejny mikrofon do wyboru. Ze strony producenta możemy dodatkowo pobrać oprogramowanie Maono Link, które pozwala na sterowanie RGB, jeśli nie chcemy korzystać z przycisku na obudowie (jest głośny) oraz dodatkowo pozwala na konfigurację kilku dodatkowych, kluczowych funkcji.
DM30 ma wbudowany limiter oraz equalizer, które można aktywować jedynie za pomocą software’u Maono Link. Jestem całkowicie zaskoczony, że tak tani mikrofon ma takie możliwości – wbudowany limiter zdecydowanie ułatwia życie od strony konfiguracyjnej. Limiter spisuje się zresztą wzorowo, a jakość dźwięku jest więcej niż satysfakcjonująca.
Są oczywiście wady, ale nic szczególnego czy dyskwalifikującego. Po pierwsze, konstrukcja pojemnościowa oznacza, że zbiera wszystko z otoczenia przed mikrofonem i za osobą, łącznie ze stukaniem w biurko, szuraniem nogami po podłodze i drapaniem się po czterech literach. Trzeba się po prostu pilnować i odpowiednio zachowywać, siedząc przed nim. Zaletą tego jest to, że nie musimy trzymać go bezpośrednio przy ustach, chociaż głos brzmi w takim ustawieniu lepiej niż z oddali. Jedynym problemem, z jakim się spotkałem, była niemożność wykonania uaktualnienia firmware’u na nowszy (skok z x.y.4 na x.y.5, więc niewielki) – pojawiał się pasek postępu, ale nic się nie działo. Samym RGB też nie można sterować inaczej, niż korzystając z fizycznego przycisku lub programu Maono Link.
Maono DM30 RGB dostępny jest w różnych kolorach i konfiguracjach. Poza czarnym można go zamówić w fiolecie, różu lub kolorze srebrnym. Firma też opcjonalnie oferuje ramię do niego w cenie 39,99 USD / 179 PLN, co razem daje 357,41 PLN za komplet.
To niesamowicie przystępna cena.
★ Maono DM30 RGB →