PlayStation 5 – czy warto? Co z akcesoriami?
Osoby zainteresowane dziś sprzętem dla graczy mają bardzo szeroki wybór. Komputery, laptopy, urządzenia mobilne, konsole. Jest w czym wybierać. Tym razem zajmiemy się sprzętem, który powstał przede wszystkim do gier: konsolą PlayStation 5.
Czasy, kiedy gracz musiał samodzielnie konfigurować sprzęt do gier, dobierając samodzielnie komponenty składanego komputera gamingowego, takie jak płytę główną, pasujący do niej i odpowiednio wydajny procesor, odpowiednią ilość pamięci, dysk itp. to już przeszłość. Dziś kupujemy gotowe urządzenia bez przesadnego zastanawiania się nad ich wewnętrzną konfiguracją. Producenci sprzętu komputerowego oferują dziś konfiguracje przeznaczone dla graczy, problem w tym, że zazwyczaj są one po prostu drogie. Granie na pecetach stało się rozrywką ekskluzywną, szczególnie gdy zależy nam na jak najwyższej wydajności. Istnieje jednak alternatywne wejście do świata gier, zapewniające również wysoką jakość i nie zmuszające do zastanawiania się się, czy dana konfiguracja jest optymalna. Barierę wejścia do świata gamingu obniżają konsole do gier, a moc obliczeniowa najnowszej konsoli Sony PlayStation 5 wystarcza do podziwiania wyimaginowanych światów z gier w rozdzielczości 4K i przy 120 klatkach na sekundę.
Konsola Sony dostępna jest w dwóch wariantach: tzw. edycji Digital pozbawionej napędu Blu-ray oraz w nieco droższej wersji standardowej z rzeczonym napędem optycznym. Za moc obliczeniową tej konsoli odpowiada 8-rdzeniowy, 16-wątkowy układ z serii AMD Ryzen Zen 2 taktowany zegarem o częstotliwości 3,5 GHz, jest on wspierany przez układ graficzny AMD Radeon RDNA 2. Moc obliczeniowa tej konsoli to 10,28 TFLOPS (teraflopów, czyli ponad 10 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Układy te wykonane są w 7 nm procesie technologicznym, standardowo konsola wyposażona jest w 16 GB pamięci RAM GDDR6 o przepustowości 448 GB/s. Na dane użytkownika i zainstalowane gry przeznaczony jest wbudowany nośnik SSD o nietypowej pojemności 825 GB, przestrzeń na dane można dodatkowo rozbudować za pomocą opcjonalnych kart SSD NVMe, istnieje również możliwość podpięcia zewnętrznego nośnika (dysku twardego) do gniazda USB 3.2. Za łączność ze światem odpowiada wbudowany moduł WiFi 6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), konsolę można również podpiąć do sieci przewodowej za pośrednictwem szybkiego, gigabitowego złącza Ethernet 1000Base-T.
Jeżeli chodzi o gry na tę platformę, to zaletą konsoli Sony jest jakość wydawanych na nią produkcji. Niezbyt często zdarza się, by gra oferowała fabularną historię, którą skutecznie da się przekuć w trzymający w napięciu, doskonały i ceniony przez wielu serial. Zapewne doskonale zdajecie sobie sprawę, co mam na myśli. Tak, chodzi oczywiście o The Last of Us. Historię, którą jako widzowie śledzimy na streamingowej platformie HBO Max można również przeżyć w grze na konsoli PlayStation 5 (The Last of Us: Part I). Z kolei miłośnicy motoryzacji i gier wyścigowych z całą pewnością pokochają fenomenalną i dostępną wyłącznie na konsolę Sony PlayStation (w wersjach 4 i 5) grę Gran Turismo 7, w której zarówno oprawa wizualna, jak i model jazdy potrafią dosłownie wbić w fotel. Najnowsza, siódma odsłona serii Gran Turismo to nie tylko doskonała gra wyścigowa z kapitalnym modelem jazdy (nie tylko moim zdaniem, najlepszym w świecie gier dostępnych dla przeciętnego konsumenta), ale też istna encyklopedia wielu wyjątkowych aut, modeli z różnych krajów i epok i prawdziwa fabryka wirtualnego tuningu. Wielu graczy kupuje konsolę Sony PlayStation 5 tylko dla tego tytułu, co samo w sobie jest dowodem jakości tej gry. Więcej gier na platformę Sony PlayStation 5 znajdziecie tutaj.
Immersja w grze będzie jednak pełniejsza, gdy zadbamy o odpowiednie akcesoria. Na rynku znajdziemy zarówno pady do PS5 w różnych wzorach i kolorach, jak i – co szczególnie istotne w kontekście wspomnianej gry Gran Turismo 7 – kierownice do PS5. Chcąc w pełni wykorzystać najlepszy moim zdaniem model jazdy jaki istnieje w wirtualnym świecie i jest dostępny dla przeciętnego Kowalskiego zdecydowanie warto zainwestować w kierownicę do PS5. W zasadzie to najczęściej nie tylko sama obręcz, tylko cały zestaw, często z imitacją skrzyni biegów i podstawą wyposażoną w pedały. Wyżej od takiego zestawu jak konsola PS5 + dobra kierownica do tej konsoli plasują się już profesjonalne symulatory jazdy wykorzystywane np. przez zawodowych kierowców wyścigowych. Ale to jednak inna liga w budżecie i zdecydowanie nie produkt dla przeciętnego konsumenta. Żeby nie być gołosłownym, np. profesjonalny, ważący ponad pół tony symulator Ragnar Pro X2 kosztuje ok. 75 tysięcy euro. Plus VAT. Sami widzicie, konsola PS5 z kierownicą wychodzi znacznie taniej, a frajda zapewniona.
Oczywiście PlayStation 5 to nie tylko fenomenalne Gran Turismo 7, czy nie mniej wciągające The Last of Us: Part I. Miłośników świata znanego z serii Harry Potter z całą pewnością zadowoli nowość, gra pt. Dziedzictwo Hogwartu, fani futbolu na PS5 mają całą serię FIFA, nie brakuje też gier dla młodszych graczy (np. LEGO Star Wars: The Skywalker Saga), jak również tytułów przeznaczonych raczej dla dojrzałych gamerów (np. Far Cry 6, czy Dying Light 2: Stay Human).
Na koniec tylko przypomnę, że PS5 choć jest konsolą do gier, nie jest… tylko do gier. Za pomocą wersji Standard (tej z czytnikiem Blu-ray) możemy z niej korzystać jak z wysokiej jakości odtwarza filmów na płytach Blu-ray (także Blu-ray 4K). W wersji Digital płyt Blu-ray nie obejrzymy, ale w obu wariantach PS5 łączność online pozwala również korzystać z konsoli jako odtwarzacza set-top-box z najpopularniejszymi usługami streamingowymi, zarówno filmowymi (Netflix, Amazon Prime Video, AppleTV+, Disney+ i inne), jak i muzycznymi (m.in. Spotify, czy Apple Music).