Microsoft Build 2023 – Microsoft idzie w AI
Podczas przemówienia otwierającego tegoroczną konferencję programistyczną Microsoft Build 2023, Satya Nadella, CEO Microsoftu skupił się przede wszystkim na sztucznej inteligencji i jej znaczeniu dla twórców oprogramowania. Poniżej najważniejsze ogłoszenia podczas Build 2023.
Spójny ekosystem wtyczek AI – Microsoft przyjmuje otwarty standard wtyczek, ten sam co OpenAI dla ChatGPT, oznacza to zgodność i możliwość współpracy pomiędzy ChatGPT i Copilot. Proces tworzenia wtyczek będzie dzięki temu spójny dla programistów różnych platform, zarówno konsumenckich jak i biznesowych, w tym ChatGPT, Bing, Dynamics 365 Copilot i Microsoft 365 Copilot.
Bing AI otrzymuje główne funkcje czatu i będzie domyślnym środowiskiem wyszukiwania dla ChatGPT. Do narzędzia zostanie też dodanych wiele praktycznych usług firm trzecich – za pośrednictwem Bing będzie można skorzystać z OpenTable i Wolfram Alpha, jak również z Instacart, Kayak, Klarna, Redfin czy Zillow.
Rozszerzone możliwości Microsoft Copilot – Microsoft Copilot również otrzyma obsługę nowych pluginów. Programiści będą mogli tworzyć rozwiązania z myślą o zapewnieniu użytkownikom jeszcze lepszych doświadczeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w różnych aplikacjach i usługach Microsoft. Obecnie, w okrojonej wersji poglądowej, deweloperzy mogą korzystać z wtyczek do przenoszenia danych i kodów do środowiska Microsoft 365 Copilot, aby uruchamiać je i zapewnić ich współpracę z innymi aplikacjami oraz oprogramowaniem systemowym. Docelowo Microsoft 365 Copilot będzie natywnie zintegrowany z Microsoft Edge.
Nowe narzędzia Azure AI ułatwiające deweloperom tworzenie, operacjonalizację i odpowiedzialne wdrażanie aplikacji AI. Microsoft prezentuje Azure AI Studio, aby ułatwić integrację zewnętrznych źródeł danych z usługą Azure OpenAI. Nowe narzędzia umożliwiają klientom wdrażanie modeli sztucznej inteligencji przy użyciu własnych danych, przyspieszając czas uzyskania oczekiwanych wyników od aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję.
Microsoft udostępnia również Azure AI Content Safety, nową usługę, która pomaga firmom tworzyć bezpieczniejsze środowiska i społeczności online. Rozwiązanie ma wykrywać treści nawołujące do nienawiści, przemocy i samookaleczeń, jak również te o charakterze seksualnym w różnych językach, zarówno w tekście, jak i w obrazach. Oczywiście to AI odpowiada za detekcję niepożądanych treści bez względu na ich formę.
Wprowadzenie Microsoft Fabric. Microsoft Fabric to nowa zintegrowana platforma do działań analitycznych, w tym inżynierii , integracji i przechowywania danych, monitorowania aplikacji oraz analityki w czasie rzeczywistym i raportowania business intelligence. Wszystko to będzie połączone w ramach jednego repozytorium zwanego OneLake.
Microsoft ogłosił ogólną dostępność Microsoft Dev Box od czerwca 2023 r., wraz z kolejnymi możliwościami usługi, które obejmą nowy pakiet startowy dla deweloperów na portalu Azure Marketplace oraz wyspecjalizowany portal do zarządzania Dev Box-em i środowiskiem Azure Deployments Environments. Microsoft Dev Box to usługa platformy Azure, która zapewnia deweloperom dostęp do gotowych do kodowania pól deweloperskich specyficznych dla projektu, które są wstępnie skonfigurowane i zarządzane centralnie.
With Windows Copilot, every Windows user can be a power user. https://t.co/brXnzw1yEW
— Satya Nadella (@satyanadella) May 23, 2023
Windows zyskał własnego Copilota. Windows Copilot będzie dostępny w wersji poglądowej już w ciągu najbliższych miesięcy. Windows Copilot stworzony na bazie czatu Bing zapewni spersonalizowane odpowiedzi i pomoże użytkownikom w pracy z Windows 11, przy takich zadaniach jak zmiana ustawień, odtwarzanie konkretnych playlist czy otwieranie odpowiednich aplikacji.
Microsoft przedstawił również nowe sposoby podniesienia produktywności i wydajności pracy deweloperów, dzięki wprowadzeniu Dev Home w systemie Windows. Usługa obejmuje szybką konfigurację, połączenie z kontem deweloperskim i możliwość zarządzania przepływem pracy w jednej centralnej lokalizacji.