Philips 40B1U6903CH – nowy, zakrzywiony monitor o dużej rozdzielczości
Philips zaprezentował nowy 39,7-calowy monitor o proporcjach 21:9, rozdzielczości 5120 x 2160 px i odświeżaniu 75 Hz. Wyświetlacz nosi oznaczenie 40B1U6903CH. Co go wyróżnia?
Urządzenie wyposażono w 39,7-calową matrycę IPS o rozdzielczości 5120 x 2160 px. Dzięki wielofunkcyjnemu złączu Thunderbolt 4 oraz wbudowanemu przełącznikowi KVM monitor może służyć jako np. stacja dokująca. Zastosowany panel IPS jest w stanie wyświetlić 1,07 mld kolorów.
Ekran jest zakrzywiony, ale nieznacznie. Stopień tego zakrzywienia to 2500 R (co oznacza, że powierzchnia ekranu jest wycinkiem walca o promieniu 2,5 metra), zatem znacznie mniej niż np. w wielu modelach gamingowych. Tutaj mamy raczej do czynienia z monitorem wysokiej rozdzielczości przeznaczonym do pracy.
Duża liczba kolorów jakie, zdaniem producenta, jest w stanie wyemitować zastosowany w tym modelu panel IPS, nie oznacza jednak pełnego 10-bitowego przetwarzania barw. Matryca jest 8-bitowa, a większą liczbę barw jest w stanie uzyskać dzięki technice FRC (ekran w przypadku braku możliwości wyświetlenia określonego odcienia, prezentuje naprzemiennie dwa najbliższe odcienie o różnej jasności tworząc iluzję prezentacji oczekiwanej barwy). Deklarowane przez producenta pokrycie przestrzeni barwnej DCI-P3 to 98% (dla bazowej przestrzeni sRGB pokrycie wynosi 134%, co oznacza, że monitor potrafi wyświetlić barwy spoza tej przestrzeni).
Zastosowany w 40B1U6903CH wielofunkcyjny port Thunderbolt 4 pozwala na obustronny transfer danych z prędkością do 40 Gb/s. Złącze to umożliwia jednoczesne przesyłanie danych z koncentratora USB i kamerki internetowej, przekazywanie sygnału obrazu oraz ładowanie podłączonego urządzenia z mocą 90 W. Dodatkowo monitor został wyposażony w złącze sieciowe RJ45, dzięki któremu podłączony komputer może również uzyskać dostęp do internetu.
Rozwiązanie to sprawdzi się np. w przypadku pracy zdalnej lub hybrydowej. Dzięki dostarczaniu zasilania do laptopa nie ma potrzeby noszenia ze sobą zewnętrznego zasilacza. Dodatkowo, złącze Thunderbolt 4 może działać jako wyjściowy port wideo. Pozwala to na podpięcie drugiego monitora tworząc tzw. daisy chain. Oznacza to, że przestrzeń robocza może zostać rozszerzona, bez potrzeby podłączania kolejnych kabli do komputera.
Ergonomiczna podstawa Compact Ergo Base umożliwia użytkownikom regulację wysokości do 150 mm, obrót panelu o 45 stopni w każdą stronę oraz pochylenie ekranu od -5 do 15 stopni. Ponadto dzięki zastosowaniu czujnika PowerSensor monitor jest w stanie wykryć, gdy użytkownik oddali się od ekranu. Pozwala to na włączenie trybu oszczędzania energii, który zmniejsza zużycie prądu o 80%. W przypadku tak dużego ekranu ma to znaczenie. Monitor jest już dostępny w sklepach w sugerowanej cenie 8 302 zł.