Ustawa o aplikacji mObywatel podpisana przez Prezydenta
Kancelaria Prezydenta poinformowała dziś, że Andrzej Duda podpisał 14 czerwca ustawę o aplikacji mObywatel. Co to znaczy dla nas – obywateli Rzeczypospolitej?
Najważniejszym rezultatem podpisania przez Prezydenta ustawy o aplikacji mObywatel jest prawne zrównanie ważności dokumentów przechowywanych w formie cyfrowej w rzeczonej aplikacji z dokumentami, którymi posługujemy się w tradycyjnej formie. Ustawa w formie podpisanej przez Andrzeja Dudę została uchwalona przez Sejm 9 marca, później dokument trafił pod obrady Senatu, który zaproponował szereg poprawek. Ostateczny kształt podpisanej ustawy Sejm zatwierdził 26 maja.
Fakt, że aplikacja mObywatel prawnie może zastąpić tradycyjne dokumenty absolutnie nie oznacza, że trzeba jej używać. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne i dobrowolne. To w gestii użytkownika, obywatela Polski, leży, czy zechce on korzystać z takiej formy przechowywania swoich dokumentów.
Podstawowym dokumentem w aplikacji jest dokument o nazwie po prostu mObywatel będący cyfrowym odpowiednikiem klasycznego dowodu tożsamości (dowodu osobistego). Dokument ten wydawany jest użytkownikowi aplikacji na 5 lat i zawiera dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych oraz nr PESEL. Prawnie okazanie dokumentu mObywatel jest równoznaczne z okazaniem klasycznego dowodu osobistego i stanowi potwierdzenie naszej tożsamości.
Aplikacja może przechowywać również inne dokumenty, m.in. prawo jazdy, legitymacje uczniowskie czy studenckie (mLegitymacje), pojawić ma się legitymacja służbowa nauczyciela. Ponadto jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe, związki sportowe i inne zrzeszenia będą mogły również wydawać swoje dokumenty obywatelom w formie cyfrowej w aplikacji mObywatel. Za pomocą aplikacji będzie można również potwierdzać prawo do wykonywania zawodów medycznych.
Teoretycznie vacatio legis dla podpisanej ustawy to 14 dni, jednak wiele zapisów wprowadzanych w życie tym aktem zacznie obowiązywać później. Na przykład respektowanie dowodu tożsamości mObywatel przez instytucje finansowe, banki, ma obowiązywać od 1 września 2023 roku. Nowy akt wprowadza zmiany w ponad 30 wcześniejszych ustawach. Zgodnie z komunikatem KPRP część przepisów wejdzie w życie „w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych”. Wraz z wejściem w życie podpisanej przez Prezydenta ustawy, użytkownicy sprzętu mobilnego otrzymają dostęp do wersji 2.0 aplikacji mObywatel.