Platforma TikTok z gigantyczną karą za naruszenia dotyczące danych dzieci w UE
Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC – Data Protection Commission) nałożyła na platformę TikTok karę w wysokości 345 milionów euro za naruszenie europejskiego RODO w związku z przetwarzaniem danych dzieci przez platformę.
Dochodzenie w tej sprawie irlandzkie organy wszczęły we wrześniu 2021 roku. Zbadano w jaki sposób popularna platforma przetwarzała dane osobowe dzieci (użytkowników w wieku od 13 do 17 lat) w okresie od 31 lipca do 31 grudnia 2020 r.
Co udało się ustalić? Otóż treści zamieszczane przez dzieci na TikToku były domyślnie ustawione jako publiczne. Platforma wdrażała też ukryte mechanizmy skłaniające użytkowników do wybierania opcji naruszających ich prywatność podczas procesu rejestracji i publikowania krótkich klipów. Co gorsza funkcja Family Sharing pozwalała każdemu dorosłemu użytkownikowi (którego nie można zweryfikować jako faktycznego rodzica lub opiekuna dziecka) sparowanie swojego konta z kontem osoby niepełnoletniej, co pozwalało na bezpośrednie wiadomości kierowane do dzieci przez osoby postronne.
„Firmy zajmujące się mediami społecznościowymi mają obowiązek unikać przedstawiania użytkownikom, zwłaszcza dzieciom, możliwości wyboru w nieuczciwy sposób, szczególnie jeśli taka prezentacja może skłonić ludzi do podjęcia decyzji naruszających ich interesy związane z prywatnością” – stwierdziła Anu Talus, przewodnicząca EROD, czyli Europejskiej Rady Ochrony Danych.
TikTok oczywiście nie zgadza się z tą decyzją, w publicznym oświadczeniu przesłanym serwisowi TechCrunch firma deklaruje:
„Z całym szacunkiem nie zgadzamy się z decyzją, w szczególności z wysokością nałożonej grzywny. Krytyka DPC skupia się na funkcjach i ustawieniach, które wprowadzono trzy lata temu i w których wprowadziliśmy zmiany na długo przed rozpoczęciem dochodzenia, na przykład domyślne ustawienie wszystkich kont poniżej 16 lat na prywatne.”
Czyli dziś jest już dobrze i można się rozejść? Niestety, prawo tak nie działa. RODO w EU weszło w życie 24 maja 2016 roku i obowiązuje od 25 maja 2018 roku, zatem ponad dwa lata wcześniej, niż okres funkcjonowania platformy TikTok podlegający dochodzeniu, które stwierdziło naruszenie przepisów dotyczących ochrony danych dzieci. TikTok ma obecnie ponad 134 miliony aktywnych użytkowników z Unii Europejskiej.