Goście specjalni na 25. edycji Audio Video Show
Fani dobrej jakości dźwięku i obrazu odliczają dni do jubileuszowej 25. edycji Audio Video Show. Zapowiada się rekordowa edycja tego wydarzenia.
Druga co do wielkości wystawa tego typu sprzętu w Europie ruszy w piątek 27 października i wszystko wskazuje na to, że ponownie pobije własne rekordy. W przestrzeniach PGE Narodowego i w hotelach Radisson Blu Sobieski i Golden Tulip zobaczymy najwięcej marek audio i video w historii. A do tego wystawę odwiedzą goście specjalni, których nie powstydziły się dobry festiwal muzyczny.
Audiofilskie święto zacznie się w piątek, 27 października o godzinie 11:00 od konferencji prasowej na PGE Narodowym. Poprowadzi ją ambasador wystawy Piotr Metz w towarzystwie skrzypka i kompozytora Adama Bałdycha. Ten twórca, łączący dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim, podzieli się z publicznością historią albumu „Passacaglia”, który nagrał wspólnie z Leszkiem Możdżerem. Jeszcze tego samego dnia przedpremierowo będzie można posłuchać krążka. Album ukaże się na rynku na początku 2024 roku.
Piątek na Audio Video Show będzie przebiegał pod hasłem „premiery”. Wśród nich ma być ta, która już dorobiła się miana „najważniejszej muzycznej premiery roku”, choć jej szczegóły owiane są mgłą tajemnicy. Piotr Metz, prowadzący to szczególne spotkanie zdradza jednak, że echa tego wydarzenia zabrzmią w stacjach radiowych od Nowego Jorku po Tokio, a on nie rzuca słów na wiatr.
Fani muzyki filmowej powinni tego dnia zarezerwować czas na spotkanie z Tomaszem Raczkiem. Potrafi on opowiadać o dziełach kultury popularnej z taką pasją, że publiczność zawsze prosi go o kolejną porcję wiedzy i anegdot. Na tę edycję wystawy przygotował same muzyczne perły (nie tylko z lamusa).
Warto też przyjść na spotkanie z rockowym zespołem Bruklin i odsłuch ich debiutanckiej płyty „Szumopolita”, nagranej przez znanego producenta Andrzeja Puczyńskiego albo posłuchać nowego krążka Rolling Stones okraszonego opowieściami: co Mick Jagger napisał do Piotra Metza.
W klimacie powrotu do przeszłości jest też krążek duetu Andrzej Smolik i Kev Fox. Po latach ponownie połączyli siły, by wrócić z „Belly Of The Whale”. Elektryczne melodie, przepełnione vintage’owymi syntezatorami Smolika i przejmującym głosem Kev’a zabierają słuchaczy w podróż do czasów plakatów na meblościankach i nagrywania piosenek z radia na kasety magnetofonowe.
Piątek zakończy spotkanie z Wojciechem Baranowskim – twórcą takich hitów jak „Lubię być z nią”, „Czułe miejsce” oraz „Nie mamy nic”, który opowie o procesie tworzenia muzyki i tekstów. Z kolei Grzech Piotrowski zdradzi kulisy powstania płyty winylowej „The Best Of”, która stanowi podsumowanie jego 20-letniej twórczości.
W sobotę na PGE Narodowym powinni pojawić się wielbiciele czarnych krążków. Pretekstem może być ogromna giełda winyli, ale też spotkanie z Hirkiem Wroną – cenionym dziennikarzem muzycznym i miłośnikiem płyt. Sobotni poranek rozpocznie od opowieści o wyjątkowym brzmieniu organów Hammonda w utworach należących do różnych gatunków muzycznych.
Fani talentu Kasi Lins z pewnością nie mogli się doczekać albumu „Omen”, czyli miłosnego crime story, którym artystka przypieczętowuje wyrazisty styl, znany z „Moja wina”. Odsłuch płyty i rozmowę z Kasią, kompozytorem i producentem poprowadzi Piotr Metz.
Piotr będzie również gospodarzem spotkania z gośćmi specjalnymi zaangażowanymi w jeden z najważniejszych projektów muzycznych tego roku. Nigdy wcześniej nie wydano u nas płyt z tego typu muzyką na nośniku tego typu. Serię nazwano „Polskie Nagrania Catalogue Selections – Limited Edition SACD Hybrid” i w jej ramach na rynku pojawią się najważniejsze albumy z katalogu Polskich Nagrań. Cykl rozpoczyna pięć krążków Czesława Niemena w tym „Dziwny jest ten świat”, jeden z najważniejszych albumów w historii polskiej muzyki. Odsłuch płyt uświetni obecność najstarszej córki Czesława Niemena – Marii Gutowskiej, a także Łukasza Hernika, Damiana Lipińskiego, Marka Romańskiego i Grzegorza Hajduka.
Wydarzeniem podobnej rangi będzie również spotkanie ze Zbigniewem Hołdysem – człowiekiem-instytucją. Ten wokalista, muzyk, poeta i dziennikarz w latach 1977-1991 był liderem, kompozytorem i gitarzystą grupy Perfect. Debiut zespołu był niemal trzęsieniem ziemi w kręgu muzyki popularnej. Piosenki z płyty ze słynną białą okładką z zielonym logo do dziś są częścią kanonu muzyki rockowej.
Dla fanów jazzu gratką będzie odsłuch płyty winylowej „Hearsay” Piotra Schmidta – trębacza jazzowego i producenta, który ma koncie 16 autorskich krążków. Z kolei fanów grupy Blue Cafe ucieszy spotkanie z zespołem założonym przez skrzypka i kompozytora Pawła Ruraka-Sokala, a 25-lecie grupy to dobra okazja do podsumowań i rozmowy o nowych projektach.
Wielbiciele talentu Katarzyny Groniec nie mogą przegapić spotkania z piosenkarką i rozmowy o najnowszym, wydanym na winylu, krążku „Konstelacje”, które poprowadzi Wojciech Padjas, autor audycji Muzyka Spod igły i dziennikarz RMF Classic.
W niedzielę Audio Video Show nie zwolni tempa. Na wystawie pojawią się Kasia Klich, Jarosław Płocica i Michał Rusinek, by opowiedzieć o wyjątkowym projekcie „Prospekt Szymborska”, wydanym z okazji obchodów 100-lecia urodzin poetki. Album przybliża poezję w sposób niesztampowy, a Fundacja imienia Wisławy Szymborskiej zdecydowała się objąć płytę patronatem, stąd obecność wieloletniego sekretarza noblistki.
Znawcy jazzu powinni zarezerwować sobie czas na spotkanie z Maciejem Obarą, saksofonistą i kompozytorem, który niemal miesiąc przed premierą handlową winylowego krążka „Frozen Silence” opowie o nim Piotrowi Metzowi i Piotrowi Rzeczyckiemu.
W podobnym klimacie utrzymane będzie spotkanie z Krzesimirem Dębskim i odsłuch płyty „Grooveoberek”. Z polskim kompozytorem muzyki współczesnej i filmowej, skrzypkiem jazzowym i dyrygentem będzie rozmawiał Adam Czerwiński, muzyk i założyciel AC Records.
Dla miłośników muzyki klasycznej gratką będzie odsłuch płyty Adama Kośmiei – jednego z najbardziej odkrywczych polskich pianistów. Nazywany muzycznym kameleonem wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i szeroko pojętą muzykę nową. Jego album „Infinity” to autorskie odczytanie popularnego „Canto Ostinato”. Utwór oryginalnie napisany na cztery fortepiany został przez Adama nagrany na fortepian solo i zmultiplikowany w systemie Dolby Atmos.
Audio Video Show odwiedzi również Krystian Ochman, znany choćby z przeboju „River”, z którym wystąpił na Eurowizji w 2022. Jego debiutancki krążek zdobył miano złotej płyty, a w listopadzie tego roku na rynku pojawi się kolejny album zatytułowany „Testament”.
Finałem niedzielnych spotkań będzie rozmowa Piotra Metza z Kamilem Sipowiczem. Pretekstem jest składanka „Blues Kory” na której znalazły się utwory stworzone przez Korę wraz z zespołem Maanam, a także te pochodzące z jej solowej kariery. Dla fanów talentu Kory – pozycja obowiązkowa.
Audio Video Show od lat jest miejscem, które sprzyja artystom. Premiery albumów, prelekcje, spotkania, odsłuchy płyt, rozmowy o muzyce to wszystko oprócz najnowszych zdobyczy świata audio i video tworzy klimat wystawy. Jak mówią nawet najwięksi fani wydarzenia: „Nie samym sprzętem człowiek żyje”.