NY Times pozywa OpenAI i Microsoft – żąda usunięcia wszystkich instancji modelu GPT
Tego należało się spodziewać. Skoro sztuczna inteligencja jest w stanie „sama” pisać artykuły, nie zabraknie tych, którzy będą podważać jej samodzielność. NY Times twierdzi, że ma dowód na to, iż model GPT może odtwarzać artykuły tego dziennika, gdy zostanie o to poproszony. Fakt, że to materiały chronione i za paywallem, dla AI nie ma znaczenia.
O sprawie poinformował serwis ArsTechnica. O tym, że New York Times rozważa prawną walkę z twórcami generatywnych modeli sztucznej inteligencji było wiadomo już od kilku miesięcy. Wydawca próbował również negocjacji z OpenAI w sprawie udzielenia licencji na autorskie materiały należące do NY Times. Jednak najwyraźniej nic z tego nie wyszło, bo pozew został właśnie złożony 27 grudnia. Zainteresowanych odsyłam do jego pełnej treści, która została publicznie zaprezentowana.
W istocie pozew dotyczy nie tylko faktu, że OpenAI wykorzystuje zdaniem powoda materiały chronione prawem autorskim do szkolenia generatywnego modelu AI. Według NY Times problemem jest również to, że modele GPT odpowiednio zapytane mogą omijać paywall wydawcy udostępniając autorskie treści osobom używającym np. ChatGPT czy Microsoft Copilot. Jest też druga strona medalu, NY Times podnosi, że sztuczna inteligencja może przypisywać dziennikarzom NY Times wyimaginowane dezinformacje.
Nie jest tajemnicą, że AI potrafi „zmyślać”. Na zapytania użytkownika udzieli błędnych, albo wręcz nieistniejących w rzeczywistości odpowiedzi, deklarując jednocześnie wiarygodne źródła, co z oczywistych względów niweczy postrzeganie tych źródeł jako wiarygodnych.
NY Times zwraca również uwagę na jeszcze jedną rzecz. W pozwie zarzuca OpenAI, że firma opracowała narzędzia, które podważają fundamenty, na których NY Times zbudowało przez lata swoją wiarygodność i model biznesowy. W treści pozwu znajdziemy taki fragment: „Dostarczając treści Timesa bez zgody lub autoryzacji Timesa, narzędzia pozwanego podważają i szkodzą relacji Timesa z jego czytelnikami i pozbawiają Timesa przychodów z subskrypcji, licencji, reklam i afiliacji”.
Jasne, chodzi o pieniądze, ale nie tylko. AI jest świetnym narzędziem, ale nie potrafi wciąż wszystkiego. Profesjonalne dziennikarstwo kosztuje. Wiarygodne raporty dziennikarzy śledczych to często miesiące wytężonej pracy: dochodzeniowej, reporterskiej, takiej, której żaden model GPT nie jest w stanie zrobić.