Apple przejął francuski startup Datakalab specjalizujący się w AI i maszynowej analizie obrazu
Francuski magazyn Challenges opublikował rewelacje dotyczące nieogłoszonego wcześniej przejęcia przez Apple francuskiego startupu Datakalab. To wiadomość potwierdzająca wcześniejsze przypuszczenia o intensywnych pracach Apple nad AI działającej bezpośrednio na urządzeniach.
Według Challenges do przejęcia miało dojść jeszcze w grudniu ubiegłego roku, jednak ani Datakalab, ani Apple nie komunikowali publicznie tej transakcji. Czym w ogóle zajmował się francuski startup? Oczywiście sztuczną inteligencją, ale istotny jest fakt, w jakiej formie. Otóż specjaliści z Datakalab skupiali się na wyuczonych maszynowo algorytmach o niskim i bardzo niskim poborze mocy. Generalnie chodzi o instancje AI wymagające relatywnie niewielkich mocy, zarówno energetycznych, jak i obliczeniowych.
Nie trzeba być inżynierem, by powiązać kropki. Przypomnę, że niedawno Mark Gurman informował o pracach Apple nad planowanymi w iOS 18 funkcjami AI, które mają działać na urządzeniu mobilnym niezależnie od faktu, czy dany sprzęt jest podłączony do Internetu.
Gurman: iOS 18 będzie mieć AI i LLM działający w całości na urządzeniu
Doświadczenie zdobyte przez francuski startup doskonale wpisuje się w potencjalne plany Apple związane z AI funkcjonującej bezpośrednio na urządzeniu mobilnym. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Datakalab w przeszłości współpracował z rządem francuskim oferując zautomatyzowane i – ważne – nie naruszające prywatności rozwiązanie sztucznej inteligencji analizującej miejski monitoring w systemach paryskiego transportu publicznego. Chodziło o maszynową analizę (w trakcie pandemii), czy ludzie korzystający z transportu publicznego używają maseczek.
To co mogło zainteresować Apple, to fakt, że Datakalab chwalił się tym, że firma nie przechowuje żadnych obrazów ani danych osobowych, a jedynie dane statystyczne. Produkty Datakalab budowane są zgodnie z zasadą „Privacy By Design”.
Mimo że ani Datakalab, ani Apple nie potwierdziły przejęcia (nawet po publikacji rzeczonego materiału przez francuski Challenges), to francuscy dziennikarze odnotowali fakt zgłoszenia tej transakcji organom Unii Europejskim w kwietniu br. Co ciekawsze, to wymagana procedura w przypadku przejęć o znacznej wartości. Kwota transakcji nie została oczywiście ujawniona, trudno zresztą tego oczekiwać, skoro sama informacja o transakcji nie została przez strony podana do publicznej informacji.
Ruch Apple bez wątpienia jest powiązany z planami Apple dotyczącymi AI wbudowanej w przyszłe urządzenia amerykańskiej marki. Datakalab może okazać się kluczowym zasobem, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że startup ten specjalizował się nie tylko w niskoenergetycznych algorytmach AI, czy komputerowym widzeniu i analizie obrazu, ale również w kompresji algorytmów i ich wydajności. Ciekawostka: analiza pojedynczej twarzy przy wspomnianym projekcie dotyczącym paryskiego transportu publicznego zajmowała opracowanej przez Datakalab AI jedynie 100 milisekund.