Nie tylko nowy ChatGPT – w Europie (również w Polsce) debiutuje także Claude
Zaglądam do Sieci i naszego polskiego poletka internetowego i widzę, że wszystkie serwisy technologiczne (w tym i my) rzuciliśmy się na nowości od OpenAI (wprowadzenie nowego, bezpłatnego, znacznie szybszego modelu GPT-4o dla każdego) jak Reksio na szynkę. Tymczasem również dziś, miało miejsce jeszcze jedno ciekawe wydarzenie w świecie konwersacyjnych AI. W Europie (w tym i w Polsce) udostępniono konwersacyjną AI Claude od Anthropic.
Skąd o tym wiem? Bo jakiś czas temu zapisałem się na listę oczekujących w serwisie Anthropic. I właśnie dziś, 14 maja 2024 roku, otrzymałem od nich informację, że konwersacyjny model AI o nazwie Claude jest już dostępny dla osób i firm w całej Europie. Sprawdziłem, działa. Bezpośrednio po zalogowaniu, Claude komunikuje się z nami w języku angielskim, ale zorientowałem się, że Claude (Klaudiusz?) doskonale umie się posługiwać również językiem polskim, zatem jeżeli nie władacie zbyt płynnie szekspirowską mową, nie jest to jakieś szczególne ograniczenie.
Czym jest Claude? To generatywny model konwersacyjny z interfejsem tekstowym. Póki co, nie generuje obrazów (co np. potrafi Copilot), analizuje wyłącznie teksty, potrafi też produkować kod w różnych językach programowania. Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki (wystarczy odwiedzić witrynę domową Claude i się zalogować/zarejestrować), ale firma Anthropic we wpisie na swoim blogu poinformowała, że Claude jest również dostępny za pośrednictwem aplikacji Claude na iOS. Tutaj jednak uwaga, gdy pisałem te słowa, nie znalazłem Claude’a w polskim App Store, więc może aplikacja pojawi się w późniejszym terminie.
Twórcy Claude’a deklarują, że chatbot ma wysoki poziom zrozumienia i biegłości w języku francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i innych językach europejskich. Jak wspomniałem, Claude może porozumiewać się również w języku polskim (wystarczy po zalogowaniu się po prostu poprosić o to AI). Podobnie jak wiele innych modeli (w tym ten najgłośniejszy, GPT, od OpenAI), również mechanizm Claude to transformer przetrenowany olbrzymią bazą wiedzy, ale z ograniczonym horyzontem czasowym i bez dostępu do internetu. Warto to mieć na uwadze wypróbowując Claude’a. Jego baza wiedzy (baza treningowa) kończy się na sierpniu 2023 roku. Wszelkie późniejsze wydarzenia nie są uwzględnione w modelu. Co nie wyklucza faktu, że Claude, jak wiele innych AI, z pewnością coś wymyśli…
Tak, Claude również konfabuluje. Jeżeli jakiegoś faktu nie zna, próbuje zmyślać. To cecha praktycznie wszystkich modeli, z jakimi miałem do czynienia, powodująca u mnie drastyczny spadek zaufania do tej technologii. Owszem, Claude, podobnie jak Copilot, czy ChatGPT świetnie składa zdania, jest naprawdę rozmowny, nie nudzi, ale z faktami u niego bywa różnie.
Anthropic udostępnia zainteresowanym również plany płatne. Na przykład za 18 euro + VAT miesięcznie (lub równowartość w walucie lokalnej) użytkownicy mogą subskrybować Claude Pro i odblokować wszystkie modele, w tym Claude 3 Opus, jeden z najbardziej zaawansowanych modeli na rynku. Plan Team kosztuje 28 EUR + VAT na użytkownika miesięcznie (lub równowartość w walucie lokalnej) przy minimum 5 stanowiskach.
Niemniej na początek zachęcam do wypróbowania debiutującej dziś w Europie AI, Claude’a w wariancie bezpłatnym.