Sony i Raspberry Pi wprowadzają kamerę ze sztuczną inteligencją
Sony Semiconductor Solutions (SSS) i Raspberry Pi Ltd. poinformowały o wprowadzeniu na rynek wspólnie opracowanej kamery wykorzystującej sztuczną inteligencję.
Kamera AI Raspberry Pi, która może współpracować z komputerami jednopłytkowymi z oferty Raspberry Pi, zdaniem Sony może przyspieszyć rozwój rozwiązań AI umożliwiających przetwarzanie brzegowe (Edge AI) danych wizualnych.
Od momentu, gdy w kwietniu 2023 roku SSS objęło mniejszościowy pakiet udziałów w spółce Raspberry Pi Ltd, obie firmy wspólnie opracowywały platformę Edge AI przeznaczoną dla twórców rozwiązań na komputery Raspberry Pi i opartą na technologii Sony.
Nowa kamera jest wyposażona w inteligentny czujnik wizyjny Sony IMX500, który umożliwia wewnętrzne przetwarzanie obrazu z użyciem sztucznej inteligencji. Dzięki niej użytkownicy komputerów Raspberry Pi mogą łatwo opracowywać efektywne rozwiązania brzegowe wykorzystujące sztuczną inteligencję do przetwarzania danych wizualnych.
Dane wizyjne mają zazwyczaj dużą objętość. Z tego powodu ich wykorzystanie w rozwiązaniach z AI może wiązać się z koniecznością uzupełnienia kamery procesorem graficznym (GPU), akceleratorem i różnymi innymi podzespołami. Nowa kamera AI Raspberry Pi jest jednak wyposażona w inteligentny czujnik wizyjny IMX500, który realizuje przetwarzanie z pomocą sztucznej inteligencji, bez konieczności stosowania dodatkowych układów. Według twórców ułatwia to opracowywanie rozwiązań brzegowych z AI opartych wyłącznie na komputerze Raspberry Pi i kamerze AI.
Nowa kamera AI jest zgodna ze wszystkimi komputerami jednopłytkowymi Raspberry Pi, w tym najnowszym modelem Raspberry Pi 5. Umożliwia użytkownikom opracowywanie rozwiązań opartych na znanym im sprzęcie i oprogramowaniu, z wykorzystaniem szeroko stosowanych i dających duże możliwości bibliotek programowych libcamera i Picamera2.
Dane techniczne:
- Model czujnika: opracowany przez SSS inteligentny czujnik wizyjny IMX500 o efektywnej rozdzielczości około 12,3 megapiksela z wysoko wydajnym akceleratorem sieci neuronowej;
- Tryby pracy czujnika: 4056 × 3040 (poz. × pion.) przy 10 kl./s lub 2028 × 1520 (poz. × pion.) przy 40 kl./s;
- Rozmiar piksela: 1,55 × 1,55 µm;
- Pole widzenia 76 stopni z ręczną/mechaniczną regulacją ostrości;
- Zintegrowany mikrokontroler RP2040 do zarządzania wewnętrznym oprogramowaniem sieci neuronowej;
- Współpraca ze wszystkimi modelami Raspberry Pi z użyciem wyłącznie standardowego przewodu przyłączeniowego kamery Raspberry Pi;
- Wstępnie wgrany model MobileNetSSD;
- Pełna integracja z biblioteką libcamera.
Nowa kamera jest dostępna w sprzedaży od 30 września w sieci autoryzowanych sprzedawców Raspberry Pi.