Co nowego w Androidzie 15?
Google poinformowało o szeregu nowych funkcji wprowadzanych do Androida 15. Oto rozwiązania, na które zwracają uwagę ich twórcy.
Nowe funkcje ochrony w razie kradzieży, przestrzeń prywatna dla aplikacji zawierających dane wrażliwe, wielozadaniowość na urządzeniach składanych i tabletach to zaledwie początek. Nowych funkcji Android 15 otrzymał więcej.
Zanim jednak przejdę do wymieniania wybranych nowych funkcji, istotna informacja. System Android 15 najpierw trafia na smartfony Google Pixel. Z czasem pojawi się on zapewne i na wielu innych urządzeniach, ale pierwsi nowe funkcje otrzymają użytkownicy najnowszej serii Pixel.
Jedną z cech Androida znaną już od Androida 10 i nowszych wersji tego systemu jest to, że telefon automatycznie się zablokuje (a przynajmniej powinien), jeśli wykryje, że ktoś Wam go wyrwał i próbuje z nim uciec lub odjechać. Możecie również skorzystać z funkcji blokady zdalnej, aby szybko zablokować telefon z dowolnego urządzenia – wystarczy podać numer telefonu i przejść przez prostą kontrolę bezpieczeństwa.
Android 15 wprowadza dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają złodziejom zgadywanie haseł i uzyskiwanie dostępu do poufnych informacji. Przykładowo wyjęcie karty SIM czy próba dezaktywacji funkcji „Znajdź moje urządzenie” wymusi procedurę uwierzytelniania. Po kilku próbach nieudanej weryfikacji tożsamości smartfon zostanie zablokowany.
Kolejna nowość to przestrzeń prywatna na aplikacje z danymi wrażliwymi. Użytkownik może utworzyć odrębną przestrzeń w systemie, w której znajdą się np. aplikacje bankowe, społecznościowe, randkowe i inne, które uzna za prywatne. Odblokowanie przestrzeni prywatnej wymaga dodatkowego uwierzytelnienia, bez tego widoczne w systemie są tylko aplikacje umieszczone poza tą przestrzenią. Co więcej, samą przestrzeń prywatną można ukryć.
Nową funkcją, przeznaczoną raczej do urządzeń składanych czy tabletów jest możliwość przypięcia paska aplikacji na ekranie, dzięki czemu bez względu na to, co w danym momencie jest wyświetlane na ekranie, możemy mieć łatwiejszy dostęp do wybranych aplikacji.
Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość przypinania ikon sparowanych aplikacji. Np. pod jedną ikoną można uruchomić jednocześnie Gmaila i Dysk Google, mieć otwarte obie aplikacje i łatwo przenosić na ekranie tabletu czy składanego smartfonu dane pomiędzy aplikacjami. (źródło)