Nowości w aplikacjach Mapy, Waze i Google Earth
Google ogłasza szereg nowości w aplikacjach Mapy Google, Waze, a także Google Earth. Oto jakich nowych funkcji w tych programach możemy się spodziewać.
Poniżej lista zapowiedzianych przez Google nowości w wymienionych aplikacjach:
- nowe sposoby na odkrywanie ciekawych miejsc w Mapach, oparte na danych Google o miejscach i Gemini AI.
Mapy Google będą wykorzystywać model językowy Gemini do lepszego rozumienia zapytań i dostarczania trafniejszych odpowiedzi. Funkcje te Google zacznie udostępniać w USA na Androidzie i iOS już w tym tygodniu; Firma nie ujawniła, kiedy ta funkcjonalność zostanie udostępniona w pozostałych regionach i innych wersjach językowych.
- ulepszona nawigacja: Mapy Google będą wyraźnie pokazywać pasy, przejścia dla pieszych i znaki drogowe.
Dodatkowo, aplikacja będzie informować o utrudnieniach pogodowych na trasie, takich jak zalane drogi lub drogi o słabej widoczności. Ulepszoną nawigację Google udostępni w przyszłym miesiącu na Androidzie i iOS w ponad 30 dużych miastach, a z czasem Google planuje dodawać kolejne;
- aktualizacja Immersive View: funkcja pozwalająca na wirtualne zwiedzanie miejsc, zostanie rozszerzona na 150 miast na całym świecie, w tym w Polsce.
Tak, wreszcie doczekamy się polskich miejsc z widokiem immersyjnym. Dodatkowo, Immersive View dla tras zostanie wzbogacone o nowe szczegóły, takie jak informacje o parkingach i ostrzeżenia o skomplikowanych zakrętach;
- zgłaszanie różnych zdarzeń drogowych w formie rozmowy w Waze.
Wystarczy nacisnąć przycisk rozmowy i zwyczajnie powiedzieć aplikacji Waze o tym, co się dzieje na drodze przed wami, bądź w waszym bezpośrednim sąsiedztwie. Dzięki wykorzystaniu funkcji Gemini aplikacja Waze ponoć zrozumie, co mówi użytkownik. W efekcie szybko doda do mapy zgłoszenie w czasie rzeczywistym. Zgłoszenia w formie rozmowy są na razie dostępne w wersji beta, po angielsku, na Androida i iOS, dla zaufanych testerów Waze na całym świecie. W ciągu najbliższych miesięcy Google planuje udostępnić tę funkcję większej liczbie użytkowników i dodać kolejne języki;
- nowe możliwości generatywnej AI w Google Maps Platform i Google Earth, aby zapewniać programistom i urbanistom bieżące, rzeczywiste informacje oraz pomagać w rozwiązywaniu problemów związanych z danymi geoprzestrzennymi.
Ostatnia nowa funkcja to już ukłon w stronę profesjonalistów, ale też dowód na to, że Google Earth jest wciąż dynamicznie rozwijanym produktem. Jeżeli jesteście zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami na temat ogłoszonych przez Google nowych funkcji w wymienionych aplikacjach, znajdziecie je na oficjalnym blogu Google Polska.