Jaki telewizor obok choinki? Najlepsze wybory 2024
Koniec roku, długie wieczory, to moment, w którym decydujemy się czasem także na większe zakupy czy doposażanie w ostatnie sprzęty naszego mieszkania. Jeśli zastanawiacie się, jaki telewizor wybrać, to mam dla was kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych oraz kilka cennych rad dotyczących wyboru telewizora.
Jakość, wielkość, odległość – to ma znaczenie
Podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie telewizora? To przede wszystkim szeroko pojęta jakość obrazu. Ona ma wiele składowych, ale tak nie patrzmy na dźwięk, nie patrzmy na system Smart TV, patrzmy na jakość obrazu i pewność co do dostawcy urządzenia. Sony, Philips, Samsung czy LG oferują zaawansowane procesory przetwarzania obrazu, często z wykorzystaniem uczenia maszynowego, mają też dopracowane przez lata algorytmy sterowania wygaszaniem etc. Decydując się na telewizor, warto sięgać po najbardziej zaawansowane ekrany mini LED, gdy zależy nam na 85-calowych ekranach i ewentualnie większych oraz na telewizory OLED i QD-OLED, gdy sięgamy po 55-, 65- lub 77-calowy odbiornik.
Drugą kwestią jest właśnie wielkość. Nie bójmy się dużych rozmiarów. Zwróćmy uwagę chociażby na 98-calowy telewizor Sony X90L, 85-calowe modele, ale też rozsądnie do wielkości naszego salonu: 55, 65 czy właśnie 75/77 cali. Współczesne treści, także nowe konsole, jak Sony PlayStation 5 Pro, domagają się dużych calarzy. To zupełnie zmienia odbiór filmów, seriali, gier i transmisji sportowych. Nie bójmy się tych rozmiarów.
No i najważniejsze. Jak już kupimy ten telewizor, to nie siadajmy od niego 4 metry. Projektując wnętrza, urządzając swoją przestrzeń, czy wybierając nowy telewizor, pamiętajmy o tym, że całe to HD, 4K, HDR ma sens dopiero wtedy, gdy usiądziemy nieco bliżej. Odległość 3 cm na każdy cal ekranu to naprawdę maksimum. Czyli niecałe 2 metry dla 65-calowego telewizora i wcale niewiele więcej dla 85 cali. A teraz przyjrzymy się, o jakie telewizory warto prosić w tym roku w liście do Świętego Mikołaja.
Tanio, a dobrze – da się, gdy postawimy na pewniaka
Szukasz telewizora przystępnego cenowo, lubisz oglądać filmy, a może ma być to telewizor dla seniora albo coś do pokoju nastolatka. Istotny jest budżet, ale też jakość obrazu i doświadczenia z użytkowania. Dobrą propozycją będzie seria Q60D (Q67D i pokrewne również) od Samsung. To 60 Hz telewizor QLED, czyli z warstwą kropek kwantowych i systemem Tizen. Najważniejsze, że dostarcza przyzwoitą jakość obrazu niezależnie od wybranego źródła.
Styl w dobrej cenie – kultowy The Frame
The Frame od Samsunga doczekał się już kilku generacji i śmiało można powiedzieć, że zyskał miano kultowego. Znalazł swoje miejsce w ponad 70 tysiącach polskich domów (dane z września 2024). System wymiennych ram, możliwość subskrypcji dostępu do obrazów z galerii sztuki z całego świata, matowa matryca odporna na refleksy czynią ten telewizor nietuzinkowym, designerskim elementem wnętrza, ale i dobrym odbiornikiem do treści wideo.
Ambilight w 3 odsłonach
Gama telewizorów Philips jest szeroka i różnorodna. Warto zwrócić uwagę na przystępne cenowo telewizory The One (z 120 Hz matrycą), Mini LED z serii The Xtra, czy wreszcie elegancki OLED 819. Choć to telewizory w różnych cenach, nawet z różnymi systemami Smart TV, to łączy je estetyka europejskiego designu, minimalizm oraz technologia Ambilight, czyli podświetlanie przestrzeni wokół telewizora, także w barwach odzwierciedlających to, co dzieje się na ekranie.
QD-OLED w macie, czyli potęga czerni
Szukasz topowego telewizora OLED? S95D od Samsunga to zdecydowanie jeden z najciekawszych tegorocznych produktów. Kolejna generacja matryc QD-OLED przynosi nie tylko jeszcze poprawioną jasność, ale też w tym przypadku specjalną matową powłokę, która sprawia, że telewizor radzi sobie dobrze także w dzień w nasłonecznionym salonie.
Bravia 9 i już! Jasne jak Sony!
Trudno przejść obojętnie obok Sony Bravia 9. Pierwszym zdziwieniem może być wysoka cena. Jednak, śmiało można rzec, że za perfekcję się płaci. To absolutny top w jakości obrazu. Jeszcze żaden telewizor LCD 4K nie był tak dopracowany, nie epatował tak dużą jasnością przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej czerni. Wierne kolory to jest telewizor dla prawdziwych filmożerców, osób chcących się zachwycać detalami. Warto odpalić na takim telewizorze filmy z płyt, unikalnego serwisu Sony Core czy Apple TV.
Dla pionierów i piewców AI – Samsung QN900D
Z pewnością nie ma bardziej zaawansowanego pod względem procesora i oprogramowania telewizora na rynku niż Samusng QN900D. Jest to ekran 8K Mini LED, Neo QLED, który w szczegółowy sposób analizuje treści i potrafi odpowiednio pod nie dopracować obraz. Na przykład niemal całkowicie wyeliminować smużenie piłki. Dodajmy do tego dużą jasność, głębokie kolory oraz duże przekątne i solidny dźwięk. QN900D to produkt dla gadżeciarzy, lubiących wręcz futurystyczne technologie.
Każdy wybór warto poprzedzić researchem, zasięgnięciem opinii po lekturze paru recenzji i zestawić go ze swoimi potrzebami i budżetem. Telewizor kupujemy na lata, dlatego też warto zrobić to raz, a dobrze. Stąd też moje szczególne rekomendacje dla wyższych serii i sprawdzonych modeli.