NotebookLM znacząco odświeżony – Google wprowadza również wersję premium
NotebookLM od Google’a został znacząco odświeżony. Zupełnie nowy projekt interfejsu usługi. Ogłoszono również wersję premium: NotebookLM Plus.
Więcej o NotebookLM opowiadałem wam na początku czerwca 2024 roku. Cieszy, że to bardzo interesujące narzędzie jest intensywnie rozwijane przez Google. Po wprowadzeniu we wrześniu interaktywnych rozmów audio, obsłudze nowych typów źródeł uruchomionej w październiku br. teraz NotebookLM otrzymał kolejną istotną aktualizację, zmieniającą w znacznym stopniu wygląd samej usługi. Nie jest już tak „ponura”.
Przede wszystkim NotebookLM otrzymał bardziej intuicyjny (zdaniem twórców) interfejs 3-panelowy, co ma umożliwiać łatwe przełączanie się pomiędzy czytaniem źródeł, zadawanie pytań AI, a przechwytywaniem własnych pomysłów. Teraz da się pracować nad zadaniami pisemnymi z podwójnym widokiem czatu i notatek. Nowością jest też możliwość zadawania pytań w formie tekstu, podczas słuchania podsumowań audio.
Google wprowadza nową funkcję AI w NotebookLM – interaktywne rozmowy audio
Funkcja generowanego przez AI wirtualnego podkastu również została poszerzona o możliwość głosowego dołączenia do „gospodarzy AI”. Użytkownik może zadać pytanie lub pokierować rozmową, a agenci AI pełniący rolę wirtualnych gospodarzy podkastu, mają się podobno w locie dostosowywać do niemal wszystkiego, o co ich zapytamy czy poprosimy. Przykładowe działanie tego mechanizmu zaprezentowano na poniższym wideo:
Niestety, podobnie jak same podsumowania audio jak i generatywne podkasty tworzone na bazie źródeł zgromadzonych we własnym projekcie w ramach NotebookLM funkcja głosowego dołączania do rozmowy AI jest dostępna wyłącznie dla anglojęzycznych użytkowników usługi.
Niemniej NotebookLM jest przydatnym narzędziem nawet jeżeli operujemy wyłącznie tekstem pisanym. W tym zakresie cieszy zmiana w nowej wersji polegająca na rozbudowaniu funkcjonalności edytora i przeglądarki notatek. Przeprojektowany interfejs zapewnia więcej miejsca do czytania i pisania.
Firmy mogą również korzystać z odpłatnej wersji premium usługi o nazwie NotebookLM Plus. Usługa premium jest dostępna za pośrednictwem Google Workspace, Google Cloud, a niebawem ma być udostępniona także w ramach subskrypcji Google One AI Premium. Funkcje NotebookLM Plus podkreślane przez twórców to m.in.:
- obsługa nawet 300 źródeł w ramach projektu (do 150 milionów słów); dla porównania standardowo można w ramach projektu pracować nad maks. 50. źródłami;
- zwiększone limity dla przeglądów audio
- zwiększone limity pytań i odpowiedzi na czacie
- zwiększone limity notatników
- nowe funkcje udostępniania pozwalające używać NotebookLM np. przez zespoły wsparcia technicznego, firmowe centra pomocy, czy interaktywne przewodniki zespołów w danej organizacji. Dodatkowo funkcje te mogą być analizowane (by np. weryfikować skuteczność wdrożonego rozwiązania w firmie).
- nowe tryby czatu, zmieniające styl konwersacyjny. Na przykład AI będzie mogła w ramach NotebookLM prowadzić dialog niczym pomocny konsultant centrum pomocy (tryb Guide), albo włoży szaty analityka (tryb Analyst, do strategicznego podejmowania decyzji i planowania). Użytkownicy wersji premium będą mogli również zdefiniować „charakter” wbudowanego agenta AI zgodnie z własnymi potrzebami.
Więcej o zmianach przeczytacie na blogu Google.
NotebookLM od Google z nową aktualizacją, oto co się zmieniło