Koniec wsparcia Windows 10 w 2025: jakie masz opcje?
Według danych StatCounter Windows 10 jest niekwestionowanym liderem rynku jeżeli chodzi o systemy operacyjne w komputerach i laptopach. Jego udział przekracza 62%, problem w tym, że w 2025 roku Microsoft przestanie wspierać ten system.
Co to oznacza? Brak wsparcia oznacza brak bezpłatnych aktualizacji, łat i poprawek zabezpieczeń. 14 października 2025 to wyznaczona przez Microsoft data ukończenia wsparcia dla najliczniejszej grupy użytkowników komputerowych systemów operacyjnych na świecie. Oznacza to, że najliczniejsza grupa użytkowników systemów operacyjnych dla komputerów osobistych pozostanie bez wsparcia. Czy Microsoft tego nie widzi?
Microsoft wstrzymuje aktualizacje Windows 11 – problem z niektórymi grami wydanymi przez Ubisoft
Firma owszem dostrzega to i będzie dalej udostępniać poprawki i łaty zabezpieczeń, ale jest haczyk: przestaną one być bezpłatne. W ramach programu ESU (Extended Security Updates) Microsoft będzie oferował wsparcie systemów Windows 10 również po podanej wyżej dacie granicznej, za kwotę 30 dolarów rocznie z opcją wzrostu ceny w kolejnych latach. Całkowite wsparcie Windows 10 w ramach ESU ma trwać 3 lata do 10 października 2028 roku. Jest jednak pułapka, ESU to rozwiązanie dla firm, zatem użytkownicy domowej wersji Windows 10 Home z tego rozwiązania nie skorzystają. Jakie zatem mamy opcje?
Wyjścia są trzy:
- aktualizacja do Windows 11
- zakup nowego komputera/laptopa z Windows 11 (lub Windows 12, który ma zadebiutować również najpóźniej w październiku 2025)
- ignorowanie problemu.
Niestety, każde tych rozwiązań ma wady. Pierwszy pomysł nie jest dostępny dla każdego, bo wiele starszych komputerów z Windows 10 nie może być zaktualizowanych do Windows 11 ze względu na niespełnienie wymagań sprzętowych. Druga opcja to najwygodniejsze rozwiązanie, ale nietrudno zauważyć, że również kosztowne i… mało ekologiczne. W duchu sustainaibility i konieczności dbałości o planetę wymuszanie na dużej grupie ludzi zakupu nowego sprzętu mimo faktu, że starszy wciąż działa, ale stanie się niebezpieczny, jest zwyczajnie słabe. To doskonale pokazuje, że mimo całej tej ekologicznej nagonki, zysk wciąż wygrywa z ekologią. Wreszcie jest tez trzecie wyjście, ale nie radzę z niego korzystać osobom, które za pomocą komputera np. dokonują operacji bankowych, płacą rachunki itp. Teoretycznie można dbać o bezpieczeństwo we własnym zakresie inwestując np. w rozwiązania ochronne (oprogramowanie) firm trzecich, należy jednak pamiętać o tym, że niezałatana luka w systemie operacyjnym może skutecznie umożliwić potencjalnym agresorom ominięcie oprogramowania zabezpieczającego.
Zapomniałabym, użytkownicy mają jeszcze jedno wyjście. Na starszym komputerze z Windows 10 mogą spróbować zainstalować jedną z dystrybucji Linuksa. Jest to jakieś rozwiązanie, ale wymaga pewnej wiedzy technicznej i znajomości tego systemu.