Dell upraszcza swoje porftolio, żegnamy lubianą serię XPS, teraz to po prostu… Dell
Firma Dell rękami Kevina Terwilligera, autora wpisu na oficjalnym blogu Dell, ogłosiła znaczące uproszczenie portfolio swoich komputerów PC z AI na pokładzie.
Przy czym pod pojęciem portfolio komputerów należy tu rozumieć kompletny przekrój urządzeń, nie chodzi tylko o laptopy (użyty przeze mnie tytuł nawiązujący do likwidacji przez Della serii XPS mógłby to sugerować), ale również o komputery stacjonarne, w tym i wydajne stacje robocze. Generalnie szerokie spektrum komputerów PC z AI marka unifikuje pod jednym, wspólnym szyldem: Dell.
Oczywiście nie jest tak, że budżetowy sprzęt biurowy jak i super wydajna stacja robocza będą mieć identyczną nazwę. Dell ogłosił pewną kategoryzację produktów, ale jest ona bardzo prosta. Amerykański potentat wprowadza trzy główne kategorie PC z AI: Dell (podstawowe urządzenia do szkoły, zabawy i pracy biurowej), Dell Pro (bardziej profesjonalny sprzęt zaprojektowany pod kątem produktywności wymagającej wyższej wydajności) oraz Dell Pro Max (sprzęt o najwyższej, dostępnej w gamie marki, wydajności).
To nie wszystko, dla ułatwienia w każdej z tych trzech kategorii, Dell wprowadza coś w rodzaju trzech poziomów wyposażenia: Base, Plus i Premium. Nietrudno zgadnąć, że poziom Base oznacza urządzenia o najsłabszej, bazowej konfiguracji w każdej z trzech kategorii, Plus, to nieco lepiej wyposażone komputery, a premium, wiadomo.
Przykładem zapowiedzianego przez firmę Dell sprzętu premium może być Dell Pro 14 Premium (Dell Pro, czyli środkowa z trzech wspomnianych kategorii). Z czym w takim przypadku mamy do czynienia? Oto jak przedstawia ten sprzęt sam Dell:
Dell Pro 14 Premium będzie pierwszym komercyjnym notebookiem z wyświetlaczem Tandem OLED. Jest o 24% bardziej energooszczędny i o 49% lżejszy od tradycyjnych wyświetlaczy OLED , oferując jednocześnie jasne i żywe kolory do edycji prezentacji lub prowadzenia konferencji telefonicznych z zespołem. Dell Pro Premium ma obudowę wykonaną w 90% z odzyskanego magnezu , co zapewnia eleganckie, lekkie i trwałe wrażenia.
Ponadto firma deklaruje, że portfolio Dell zostanie rozszerzone w tym roku o więcej opcji procesorów AMD i Snapdragon X Series. Wprowadzone zostaną również zupełnie nowe urządzenia w podstawowym poziomie (podkategoria Base), który oferuje urządzenia codziennego użytku, zapewniające łatwą obsługę i praktyczną konstrukcję, oraz w poziomie Premium, który kontynuuje dziedzictwo XPS uwielbiane przez użytkowników. Jak widać choć likwidacja XPS brzmi dramatycznie, to tylko kwestia nomenklatury. Ci, którzy lubią lekkie i wydajne laptopy marki Dell, wciąż będą mogli takie wybierać i będą one równie lekkie i na pewno wydajniejsze.