Oto laureaci Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2022 – sukces polskich studentów!
Konkurs Nagroda Jamesa Dysona to jedno z wielu zainicjowanych przez sir Jamesa Dysona działań mających na celu pokazanie, że wynalazcy i inżynierowie mogą zmieniać świat. Matematycy mają swój Medal Fieldsa, naukowcy Nagrodę Nobla, a młodzi wynalazcy, studenci i inżynierowie Nagrodę Jamesa Dysona. Kogo wyróżniono w tym roku? Główną nagrodę zgarnęli Polacy!
Konkurs organizowany jest cyklicznie od 2007 roku, w tym roku najważniejszy tytuł Zwycięzcy międzynarodowego zdobył projekt SmartHEAL wynaleziony przez trzech studentów Politechniki Warszawskiej: Tomasza Raczyńskiego, Dominika Baranieckiego i Piotra Waltera. SmartHEAL to precyzyjny, niedrogi, inteligentny opatrunek ze zintegrowanym sensorem mierzącym poziom pH. Dzięki wykorzystaniu systemów komunikacji RFID oraz monitorowaniu poziomu pH rany, SmartHEAL może ocenić jej stan i wykryć infekcję bez zdejmowania opatrunku, a więc bez naruszania tkanek.
Projekt ten rozwiązuje dość powszechny w medycynie problem błędów przy leczeniu ran. Kiedy rana jest zabezpieczona tradycyjnym opatrunkiem, bardzo trudno jest stwierdzić, czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Częstym błędem popełnianym przy leczeniu ran jest zbyt częsta zmiana opatrunku, co może prowadzić do infekcji i przerwania ciągłości tkanek. Opracowany przez polskich studentów inteligentny opatrunek SmartHEAL pozwala dokładnie ocenić stan rany bez zdejmowania opatrunku, a w razie wykrycia nieprawidłowości (np. stanu zapalnego), umożliwia szybszą reakcję medyczną i podjęcie stosownego leczenia.
Przewlekłe rany to częsty problem osób starszych. W samych Stanach Zjednoczonych 3 proc. osób w wieku ponad 65 lat zmaga się z tym problemem. Amerykański rząd szacuje, że do 2060 roku populacja osób w samych tylko USA będzie liczyć ponad 77 milionów. Polski projekt SmartHEAL był jednym z dwóch, które w tym roku wyróżniono nagrodą główną w kwocie 162 000 zł. Sir James Dyson tak skomentował pracę studentów Politechniki Warszawskiej:
„Wszyscy nerwowo odklejaliśmy opatrunki lub plastry, aby zobaczyć, co się pod nimi dzieje. SmartHEAL, inteligentny opatrunek, wygrał międzynarodową nagrodę w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona, ponieważ dostarcza lekarzom i pacjentom kluczowej danej – poziomu pH – która mówi im, jak goi się rana. Może to poprawić leczenie i zapobiec infekcji, ratując życie. Mam nadzieję, że nagroda da zespołowi impuls do dalszego podążania trudną drogą wiodącą ku komercjalizacji.”
Celem polskiego zespołu są teraz badania kliniczne i proces certyfikacji wynalazku w ciągu trzech najbliższych lat. Teoretycznie możliwe byłoby wprowadzenie do sprzedaży opatrunków SmartHEAL w 2025 roku.
W tegorocznym konkursie wyróżniono również jeszcze dwa interesujące pomysły: opracowany przez studentów z McMaster University w Kanadzie projekt Polyformer zdobył nagrodę w kategorii zrównoważonego rozwoju oraz wynaleziony przez Charlotte Blancke z Uniwersytetu w Antwerpii Ivvy, który to projekt wyróżniono jako wicemistrza międzynarodowego.
Polyformer to maszyna, która przetwarza plastikowe butelki na tani filament do drukarek 3D, rozwiązanie przeznaczone dla krajów rozwijających się. Natomiast Ivvy to osobisty, przenośny zamiennik istniejących dziś aparatów do podawania kroplówek, poprawiający komfort i mobilność pacjentów. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki za udaną komercjalizację polskiego pomysłu.