Smartfon i telefon nie tylko dla seniora. Jak wybrać dobry prezent?
Co roku mamy ten sam problem. Jaki prezent kupić? Wielu w tym momencie myśląc o starszych przedstawicielach własnego rodu, rozważa zakup smartfona lub nowego telefonu. To nie jest zły pomysł, bo warto mieć kontakt z seniorami, ale wybierając taki sprzęt należy pamiętać o pewnych specyficznych funkcjach wybranych modeli.
Dla wielu osób smartfony wydają się być idealnym prezentem. Ten powszechnie wykorzystywany sprzęt dla osób, które dopiero wkraczają w dorosłość czy są co najwyżej w wieku średnim, jest niezwykle prosty i intuicyjny w obsłudze. Pamiętajmy jednak, by wybierając smartfon, który ma być wykorzystywany przez seniora czy też przez osobę, która dotychczas nie korzystała z tego typu sprzętu, nie wybierać urządzenia kierując się kryteriami, które byłyby optymalne dla nas.
Wysoka wydajność obliczeniowa chipsetu w danym modelu smartfona, współpraca z wymagającymi grami i aplikacjami mobilnymi, ponadprzeciętne możliwości w zakresie rejestracji zdjęć i wideo, to z pewnością kryteria, na które zwróci uwagę technologiczny geek, ale które mogą pozostać niewykorzystane w przypadku, gdy ze sprzętu będzie korzystać osoba nieobeznana z technologią.
Smartfon na prezent, na co zwrócić uwagę?
Wydajność wybranego urządzenia ma znaczenie, ale gdy z danego sprzętu będzie korzystać osoba starsza, nie ma sensu wybierać smartfona o bardzo wysokiej wydajności. Należy wybrać sprzęt, którego wydajność będzie na tyle wysoka, że korzystanie z podstawowych funkcji nie będzie wymagało np. dłuższego oczekiwania na uruchomienie konkretnej aplikacji. Wiele osób mylnie zakłada, że skoro wysoka wydajność nie interesuje seniorów, decydują się na zakup zbyt prostego, taniego urządzenia, które w praktyce okazuje się sprzętem na tyle ślamazarnym, że uruchomienie choćby podstawowych funkcji takich jak telefon czy wiadomości SMS powoduje przycięcia, konieczność oczekiwania na reakcję urządzenia czy dotykowego ekranu i w efekcie co najwyżej narastającą irytację. Zgodzicie się, że nie o taki sprzęt nam chodzi.
Wydajność powinna być zatem na tyle wystarczająca, by zapewnić płynne działanie interfejsu systemowego i szybkie uruchamianie podstawowych funkcji: aplikacji telefonicznej, kontaktów, wiadomości SMS itp. Nie wymaga to sprzętu o ponadprzeciętnej wydajności, ale dobrze wybrać urządzenie w miarę nowoczesne. Przykładem mogą być smartfony ze średniej półki cenowej, takie jak np. Samsung Galaxy A52s, czy Xiaomi Redmi Note 10 Pro.
Parametry, na które warto zwrócić uwagę, to rozmiar ekranu, jakość wyświetlacza, czy pojemność baterii. Duży ekran współczesnych smartfonów stanowi swego rodzaju ułatwienie dla osób starszych, bo elementy interfejsu mogą być większe i czytelniejsze niż w przypadku klasycznych telefonów komórkowych z niedużymi wyświetlaczami. Jakość wyświetlacza będzie mieć wpływ na czytelność prezentowanych na ekranie informacji w każdych warunkach oświetleniowych, a odpowiednio duża pojemność baterii pozwoli uchronić obdarowaną osobę od stresu związanego z rychłym rozładowaniem się urządzenia.
A może jednak telefon dla seniora?
Niezależnie od smartfonów, na rynku wciąż są oferowane klasyczne telefony komórkowe pozycjonowane jako sprzęt dla osób starszych. Chodzi tu przede wszystkim o osoby, dla których korzystanie z ekranu dotykowego jest mocno uciążliwe. Wielu seniorów wciąż preferuje urządzenia z klasycznymi przyciskami, a w przypadku modeli dedykowanych seniorom fizyczna klawiatura jest zwykle dosyć dużych rozmiarów, ma duże i kontrastowo oznaczone klawisze numeryczne, przyciski wywołania połączenia czy jego zakończenia. Telefon dla seniora to także urządzenie, które może być wyposażone w funkcje, których nie spotkamy w innych telefonach komórkowych czy smartfonach. Przykładem może być dostępny w przypadku niektórych modeli przycisk SOS pozwalający natychmiast nawiązać połączenie alarmowe i ułatwiając wezwanie pomocy.
Wraz z wiekiem nasze zmysły przestają być tak sprawne, jak w czasie młodości. Zatem warto mieć to na uwadze i starać się wybrać taki sprzęt, który umożliwi kompensację tych niedoskonałości. Kontrastowe przyciski, możliwość powiększenia elementów interfejsu na ekranie, wyraźne ikonki, napisy, głośny dzwonek o szerokim stopniu regulacji, wszystko to są funkcje, na które młodzi użytkownicy sieci komórkowych nie zwracają uwagi, a które wraz z rosnącym wiekiem nabierają coraz większego znaczenia.
Na przykład funkcją często wykorzystywaną przez osoby starsze korzystające ze smartfonów i telefonów komórkowych jest tryb głośnomówiący w telefonie. Obecność tego trybu w sprzęcie dla osoby starszej jest wręcz nieodzowna. Na szczęście dziś taka funkcja jest zapewniana przez każdy z popularnych mobilnych systemów operacyjnych, ale np. telefony dedykowane seniorom są wyposażane zazwyczaj w mocniejsze głośniczki niż standardowe smartfony i telefony komórkowe dla szerokiej rzeszy klientów.
Sam sprzęt to nie wszystko
Na koniec nie zapominajmy o tym, że sam sprzęt to nie wszystko. Decydując się na sprezentowanie bliskiej nam osobie starszej urządzenia, z którym dotychczas nie miała ona do czynienia, pamiętajmy o zapewnieniu jej odpowiedniego wsparcia podczas pierwszych chwil z danym sprzętem. Ustawmy odpowiednio parametry obrazu, wielkość elementów interfejsu prezentowanych na ekranie, głośność i typ dzwonka preferowany przez daną osobę. Nie zapomnijmy też o skonfigurowaniu innych udogodnień, jak np. ustawienie ulubionych kontaktów, wyjaśnieniu podstawowych funkcji związanych z odbieraniem i kończeniem połączeń, korzystaniem z wiadomości SMS, czy innych funkcji danego urządzenia. Wszystko, co ułatwi pierwszy kontakt z nową dla danej osoby techniką, będzie miało olbrzymi wpływ na to, czy nasz prezent okaże się nader trafny i będzie z przyjemnością użytkowany przez obdarowaną osobę.