Jak wybrać lodówkę? Kalkulujcie chłodno
Wybór lodówki to pozornie trywialne zadanie. W końcu w czym problem? Lodówek na rynku całe mnóstwo, nic tylko pójść do sklepu i wybrać, albo jeszcze wygodniej, zamówić online. Błąd. Lodówka to sprzęt, który kupuje się na lata. Wybrany dziś model przetrwa kilka generacji smartfonów i komputerów. Dlatego warto wybrać mądrze.
Wybierając lodówkę nie należy sugerować się marketingowymi przekazami producentów, lecz własnymi potrzebami i szeroko pojętymi możliwościami: lokalowymi (sprzęt trzeba gdzieś ustawić), budżetowymi (lodówki tanie nie są), czy funkcjonalnością konkretnych urządzeń. Na co zatem zwrócić uwagę? Jakimi kryteriami się kierować?
Lódówki stały się tak powszechnie wykorzystywanymi urządzeniami, że mało kto zastanawia się nad ich obecnością. Dziwnie jest wtedy, gdy dane lokum jest pozbawione takiego sprzętu. Z jednej strony stosunkowo rzadko jesteśmy zmuszeni do wyboru nowej lodówki. Z drugiej, wieloletni okres użytkowania tego pracującego praktycznie nieprzerwanie urządzenia, sprawia, że im mądrzej wybierzemy, tym dłużej będziemy zadowoleni z eksploatacji wybranego sprzętu, którego bardzo duży wybór znajdziecie tutaj.
Nawet jeżeli sprzedawca okaże się nad wyraz kompetentny i chętnie poda interesujące nas parametry konkretnego modelu, to nie jest w stanie podjąć decyzji za nas, nie doradzi w kwestii ustawienia sprzętu w naszym domu/mieszkaniu, nie wie, ile mamy miejsca na lodówkę, nie zna naszych gustów (wygląd, kolorystyka), ani realnych potrzeb (częstość robienia zakupów wymagających warunków chłodniczych, ilość członków rodziny i wiele więcej).
Jaką lodówkę wybrać?
Podstawowym kryterium wyboru jest miejsce, w którym docelowo wybierany sprzęt ma być ustawiony. Warunki lokalowe to podstawowe nasze ograniczenie. Pozornie to oczywiste, jednak jeżeli pozostałe, niżej wymienione czynniki przemawiają za tym, że powinniśmy jednak kupić lodówkę większą, niż wstępnie planowaliśmy, warto spróbować przearanżować przestrzeń pomieszczenia, w którym przyszły zakup ustawimy. Wielkość lodówki powinna zależeć od liczby domowników, od tego czy są w domu dzieci (jeżeli tak, zawsze powinniśmy przewidzieć więcej miejsca, wszelkiego rodzaju serki, mleczka, soczki, mleczne kanapki, jogurciki itp. obowiązkowo wymagają warunków chłodniczych i należy je przechowywać wyłącznie w lodówce).
Wybór typu lodówki determinuje również np. to jak często robimy zakupy. Inaczej będzie wyglądać sytuacja, gdy mieszkamy w centrum miasta i mamy bardzo dobry dostęp do sklepów i źródeł zaopatrzenia w produkty spożywcze, a inaczej, gdy mieszkamy na przedmieściach, robimy zakupy rzadziej, ale w większej ilości. Generalnie im rzadziej planujemy zakupy, tym więcej miejsca potrzebujemy na ich przechowywanie w odpowiednich warunkach.
Sposób przyrządzania posiłków również determinuje cechy przyszłego urządzenia. Osoby, które lubią gotować i samodzielnie przygotowywać domowe potrawy z pewnością docenią większą chłodziarkę zapewniającą przestrzeń na komponenty posiłków. Jeżeli wolimy przechowywać mrożone, gotowe posiłki, lepszym wyborem będzie wybór sprzętu z większą komorą zamrażarki.
Niebagatelna jest również nasza dieta i upodobania kulinarne. Jeżeli kupujemy dużo owoców i warzyw, dobrze jest wybrać model wyposażony w odpowiednio pojemne szuflady z regulowanym poziomem wilgotności, przeznaczone właśnie na produkty świeże. Jeszcze lepiej, gdy lodówka zapewni możliwość odrębnego przechowywania produktów do bezpośredniego spożycia, jak i tych przeznaczonych do dalszej obróbki.
Chłodziarka i zamrażarka odzielnie? Razem? Do zabudowy? Wolnostojąca?
Już szybkie rozeznanie się w rynkowej ofercie, może szybko wzbudzić wiele wątpliwości. Szerokie spektrum oferowanych produktów nie ułatwia zadania. Na rynku znajdziemy klasyczne lodówki z górnym, niewielkim zamrażalnikiem, lodówki typu combo z komorą chłodziarki w górnej części i zamrażalnikiem na dole, chłodziarki i zamrażarki z jednej serii modelowej ale stanowiące zupełnie odrębne urządzenia, czy wreszcie największe lodówki side-by-side (znajdziecie je tutaj), albo tzw. french door. Jakby tego było mało, musimy jeszcze wybrać, czy interesuje nas sprzęt wolnostojący, czy raczej lodówka do zabudowy (tego typu modele znajdziecie tutaj).
Najłatwiej określić kwestię czy interesuje nas sprzęt wolnostojący, czy do zabudowy. Głównie dlatego, że zależy od istniejącej lub planowanej zabudowy kuchennej. Pamiętajmy, że nie należy sprzętu wolnostojącego, nawet jeżeli ma on demontowalne panele, instalować jako sprzętu do zabudowy! Lodówki do zabudowy mają nieco inaczej zaprojektowany system wymiany cieplnej i wentylacji. Owszem, przy fachowo zrobionej zabudowie, da się zaprojektować układ mebli tak, by wpasować do nich lodówkę wolnostojącą, ale w takim przypadku należy zachować odpowiednio dużą przestrzeń pomiędzy lodówką a ściankami zabudowy, a to oznacza marnotrawstwo miejsca. Sprzęt od podstaw projektowany jako urządzenie do zabudowy pozwala zaoszczędzić nam miejsce, gdyż w zabudowie zajmie on mniej przestrzeni przy tej samej pojemności chłodziarki i zamrażarki, co porównywalny sprzęt wolnostojący.
Duży zamrażalnik? A może lodówka side-by-side?
Jak wcześniej wspomniałam, jeżeli robimy zakupy rzadziej, zdecydowanie warto wybrać lodówkę z większym zamrażalnikiem. Duży zamrażalnik przyda się również tym, którzy gotują rzadziej, ale więcej i „na zapas”. Lubicie lody, często korzystacie z mrożonek czy z pasją przygotowujecie mrożone przetwory z własnego ogródka? Również wam przyda się większy zamrażalnik.
Zdecydowanie najwięcej mrożonek zapakujemy do lodówek side-by-side. Tego typu sprzęt ma co najmniej metr szerokości, zatem jest on przeznaczony raczej do większych kuchni. Ogromny zamrażalnik w tego typy lodówkach zajmuje najczęściej całą jedną stronę urządzenia. Tego typu sprzęt często też jest wyposażony w tzw. komorę zerową, w której panuje stała, bliska zeru temperatura (bardzo przydatne miejsce, gdy kupiliście świeże mięso lub ryby, których nie chcecie mrozić, a chcecie by jak najdłużej zachowały świeżość). Nie sposób odmówić dużym lodówkom side-by-side wielu zalet, ale pamiętajmy, by mierzyć siły na zamiary. Większa lodówka to większy jednorazowy wydatek i większe rachunki za prąd. Singlom, którzy w najbliższym czasie nie zamierzają zmieniać swojego stylu życia i zakładać rodziny radzę: nie kupujcie dwumetrowej lodówki.