Adobe odnawia Rosjanom licencje bezpłatnie? W Internecie rozlewa się krytyka. Fakt, czy zamierzona gra Rosjan?
W internecie właśnie rozlewa się fala hejtu na amerykańską firmę Adobe. Doskonale ją znacie. Powód? Rzekoma decyzja o przedłużeniu licencji na produkty Adobe obywatelom rosyjskim za darmo. Dlaczego? Bo Rosjanie nie mogą zapłacić za przedłużenie licencji swoimi produktami bankowymi. Fakt, czy fake? Obstawiam to drugie, wyjaśnię dlaczego.
Na wstępie zaznaczam, że wysłałem oficjalne zapytanie do Adobe w tej sprawie, czekamy na odpowiedź. Jeżeli ta nadejdzie, tekst stosownie zaktualizujemy.
Tymczasem pierwszą wątpliwość budzą źródła. Informację o takim wątpliwym kroku amerykańskiego producenta oprogramowania podał na Twitterze kanał NEXTA:
#Adobe renews licenses for #Russian users free of charge due to difficulties in paying with Russian bank cards.
— NEXTA (@nexta_tv) May 30, 2023
Twitterowy profil NEXTA jest społecznościowym odłamem białoruskiego, teoretycznie niezależnego portalu informacyjnego. Czemu piszę „teoretycznie”? Przypomnę tylko, że reżim Łukaszenki przechwycił i zmusił do lądowania na lotnisku w Mińsku, w maju 2021 roku, samolot rejsowy linii WizzAir, na pokładzie którego przebywał Roman Protasiewicz. To współtwórca kanału NEXTA uznawanego przez białoruskie władze za „ekstremistyczny”. Protasiewicz został skazany na 8 lat więzienia, ale już 22 maja 2023 roku media donosiły o ułaskawieniu opozycyjnego blogera.
Teraz powiążmy kropki. Protasiewicz zostaje ułaskawiony, a kilka dni później na twitterowym kanale NEXTA pojawia się powyższa informacja. Co więcej prawdziwym źródłem tej informacji jest… rosyjska, państwowa agencja informacyjna TASS:
Informację tę podaje dalej również inny serwis, także ogłaszający się jako niezależny: russianfreepress.com, ale tu przynajmniej podają wątpliwej rzetelności źródło: TASS właśnie, czyli – nie ukrywajmy – źródło rosyjskiej propagandy.
Przyjrzyjmy się faktom. Te są takie, że 4 marca 2022 roku Adobe oficjalnie ogłosiło zatrzymanie wszelkiej sprzedaży w Rosji (źródło), a także na Białorusi. Po drugie, zastanówmy się, kto najbardziej skorzysta na takiej informacji? Rosjanie, którzy taką wiadomością dyskredytują wieloletniego, uznanego w świecie gracza na rynku oprogramowania. Czy muszę dodawać, że Adobe to firma amerykańska?
Smutna konkluzja z tej wiadomości jest taka, że czytany przez wiele osób, trzymających kciuki za walczącą Ukrainę, kanał NEXTA, tym samym przestał być wiarygodny. A was po raz kolejny uczulam. Nie wierzcie wszystkiemu co trafia do sieci.