Xiaomi HyperOS – Xiaomi chce własnego, cyfrowego ekosystemu. To koniec MIUI
Apple ma Apple CarPlay, HomeKit, HealthKit i wiele więcej, Android to m.in. Android Auto, Automotive OS, Google Home itp. Nawet Huawei próbuje ze swoją autorską platformą HarmonyOS. Tym razem Xiaomi ogłosiło, że oni też tak chcą. Proponują Xiaomi HyperOS. Rozwiązanie to zastąpi znany obecnie interfejs MIUI na smartfonach tej marki.
Xiaomi zorganizowało wydarzenie inaugurujące pod hasłem „Leap Beyond the Moment”, na którym chińska marka ogłosiła Xiaomi HyperOS. Czyli oprogramowanie, które ma stanowić fundament inteligentnego ekostystemu urządzeń osobistych, urządzeń smart home, smart AGD i IoT, a także… samochodów. Jak deklarują Chińczycy Xiaomi HyperOS ma zapewnić zupełnie nowe doświadczenia użytkownika.
Rozwijany od 2017 roku system Xiaomi ma na celu zapewnienie spójności w krajobrazie IoT. Celem jest ujednolicenie wszystkich urządzeń ekosystemu w jedną, zintegrowaną strukturę. Ostatecznym celem jest zapewnienie maksymalnej wydajności urządzenia, zapewnienie spójnego doświadczenia użytkownika i ułatwienie bezproblemowej łączności na wszystkich urządzeniach Xiaomi.
Rdzeń Xiaomi HyperOS stanowi Linux i autorski system Xiaomi Vela. Podstawowa warstwa Xiaomi HyperOS obsługuje ponad 200 platform procesorowych i ponad 20 standardowych systemów plików, obejmując setki typów urządzeń i tysiące jednostek SKU. Pozwala na elastyczną konfigurację, obsługę i wdrożenie zgodnie z wymaganiami sprzętowymi. Zakres kompatybilnych rozmiarów pamięci RAM urządzeń obejmuje od 64 KB do 24 GB. Kierując się zasadą konfigurowania tylko niezbędnych zasobów w oparciu o różny sprzęt, w połączeniu z deduplikacją plików i kompresją bazowego stosu I/O, Xiaomi HyperOS jest zdaniem twórców naturalnie „lekki”: oprogramowanie systemowe w smartfonach zajmuje „tylko” 8,75 GB.
Xiaomi HyperOS to system z dynamiczny priorytetowaniem wątków i dynamicznymi cyklami zadań. Ma to zapewnić optymalną wydajność i efektywność energetyczną. Na przykład uruchamianie gier wymagających dużej ilości zasobów na smartfonie wyposażonym w Xiaomi HyperOS pozwala na bardziej stabilną liczbę klatek na sekundę i mniejsze zużycie energii w porównaniu do standardowego Androida i innych mocno dostosowanych systemów operacyjnych. Na urządzeniach z ograniczoną mocą obliczeniową zalety Xiaomi HyperOS w zakresie planowania mają być jeszcze bardziej widoczne, dzięki dzieleniu zadań na wiele jednostek obliczeniowych w celu wspólnego przetwarzania, co maksymalizuje wydajność sprzętu.
Co więcej, Xiaomi HyperOS przeszedł szeroko zakrojoną restrukturyzację modułów technicznych, w tym systemu plików, zarządzania pamięcią, podsystemu obrazowania i systemu sieciowego, a wszystko to miało na celu efektywne wykorzystanie i optymalizację różnych możliwości sprzętowych różnych urządzeń, zapewniając w ten sposób optymalną wydajność.
Xiaomi HyperOS jest systemem wyposażonym w rozwiązanie Cross-End Intelligent Connectivity o nazwie HyperConnect. HyperConnect ma ułatwiać tworzenie sieci w czasie rzeczywistym pomiędzy dowolną liczbą urządzeń zdolnych do komunikacji.
Xiaomi HyperOS, jak deklarują twórcy „harmonizuje” wszystkie podłączone urządzenia, pozwalając oprogramowaniu dostosować się do potrzeb użytkownika. Bezproblemowo przełączaj źródła kamer podczas wideokonferencji, uzyskuj dostęp do kamer samochodowych z poziomu telefonu, uzyskuj dostęp do tylnej kamery smartfona podczas korzystania z tabletu lub laptopa, a nawet podłączaj tablet do Internetu za pośrednictwem smartfona. Ponadto aplikacje, zawartość schowka i powiadomienia można łatwo przenosić między urządzeniami w zależności od potrzeb użytkownika. No cóż, jeżeli te wszystkie zapewnienia producenta okażą się prawdziwe, będzie to całkiem niezły kawałek kodu.
To nie wszystko. Xiaomi HyperOS ma również mieć wbudowaną AI. HyperMind to centrum kognitywne ekosystemu urządzeń Xiaomi. Dzięki temu urządzenia mają proaktywnie rozumieć potrzeby użytkowników i podejmować odpowiednie działania. HyperMind wykorzystuje cztery możliwości percepcyjne urządzeń – środowisko, obraz, dźwięk i zachowanie, aby poznać wymagania użytkownika i automatycznie dostosować urządzenia do jego potrzeb. Na przykład, jeśli użytkownik zawsze włącza światło w salonie po odblokowaniu inteligentnego zamka w drzwiach, HyperMind po pewnym czasie rozpozna ten wzorzec automatycznie oświetli pomieszczenie po uzyskaniu zgody użytkownika.
Xiaomi HyperOS wykorzystuje duże modele AI do usprawnienia działania systemowych aplikacji. Na przykład Xiaomi AI Assistant ma umożliwiać m.in. generowanie tekstu, generowanie mowy i streszczanie artykułów. AI Assistant wyświetli napisy w czasie rzeczywistym podczas wideokonferencji, sporządzi transkrypcję rozmowy i wygeneruje inteligentne podsumowania spotkań. Użytkownicy będą mogli używać wypowiadanych wyrażeń do wyszukiwania zdjęć w swoich albumach fotograficznych i tworzenia obrazów AI na podstawie istniejących portretów. Wersja aplikacji „Mi Canvas” na tablety zawiera pędzel AI, który może przekształcić zwykłe bazgroły w wykwintne dzieła sztuki.
Xiaomi HyperOS nie jest zamkniętym rozwiązaniem, lecz kodem zgodnym z ideą open source. Chińczycy zapraszają partnerów do przyłączenia się do kształtowania inteligentnego ekosystemu. Z tej okazji Xiaomi oficjalnie ogłosiło otwarcie kodu Xiaomi Vela, platformy oprogramowania IoT stanowiącej drugi, poza linuksem, istotny składnik HyperOS. Vela to rozwiązanie opracowane przez Xiaomi, ale nie od zera. Kod oparto na systemie klasy RTS (Real Time System), czyli systemie czasu rzeczywistego NuttX (również open source).
Chińczycy deklarują, że Xiaomi HyperOS to system operacyjny zorientowany na człowieka, zaprojektowany i dostosowany do łączenia urządzeń osobistych, samochodów i inteligentnych produktów domowych w inteligentny ekosystem. System stanowi kluczowy krok w realizacji strategicznej wizji Xiaomi polegającej na dostarczaniu inteligentnego ekosystemu „Człowiek x Samochód x Dom”.
Nowo wprowadzona seria Xiaomi 14 będzie dostarczana z preinstalowanym systemem Xiaomi HyperOS oraz urządzeniami wprowadzonymi na rynki krajowe Xiaomi, takimi jak Xiaomi Watch S3, Xiaomi TV S Pro 85” miniLED i nie tylko. Różnice pomiędzy HyperOS (jeszcze nie finalną wersją) a MIUI możecie zobaczyć na poniższym wideo: