Znikające dane z Google Drive – korzystacie? Zalecam backup
Jeżeli używacie usługi Dysk Google (Google Drive), to dzieje się z nią coś dziwnego. Jeżeli trzymacie pliki tylko w chmurze, warto zrobić ich kopię lokalnie. Jest ku temu ważny powód.
Jak informuje serwis The Register wielu użytkowników Dysku Google zgłasza znikanie plików z usługi. Nie są to pojedyncze pliki, niektórzy z wypowiadających się na stronach pomocy technicznej Google informują, że z wykorzystywanej przez nich usługi zniknęły dane nawet z ostatnich sześciu miesięcy.
Wszystko zaczęło się od ponoć od użytkownika, który zalogował się kilka dni temu na swój Dysk Google i zauważył, że najnowsze dane jakimi dysponuje są z maja 2023 roku. Wszystkie pliki później zapisane w Google Drive po prostu znikły. Próby ich odzyskania rzekomo się nie powiodły. Później o podobnych zdarzeniach zaczęli informować inni użytkownicy, przy czym nie znamy obecnie nikogo z Polski kto miałby taki problem, zatem być może to kwestia centrum danych spoza Europy.
W informacji pochodzącej rzekomo od Google’a (tak to przynajmniej przedstawia The Register) zalecono, by nie wprowadzać żadnych zmian w folderze głównym Dysku Google do czasu zbadania problemu przez inżynierów. Czy to chwilowy problem nie dotykający polskich użytkowników? Tego jeszcze nie wiemy, ale jeżeli trzymacie swoje dane wyłącznie w chmurze, warto je zsynchronizować również lokalnie.
Warto jeszcze pamiętać i kilku kwestiach, które wspomniane przeze mnie źródło pominęło, a mogą mieć znaczenie. Google może usunąć pliki z konta użytkownika prowadzonej przez firmę usługi. Zdziwieni? Przeczytajcie regulamin. Dane, które są – delikatnie rzecz ujmując – na bakier z prawem, mogą z wysokim prawdopodobieństwem zniknąć z Dysku Google’a. Ponadto Google rozróżnia, czy pliki są przechowywane w prywatnej przestrzeni Dysku Google konkretnego użytkownika, czy też są w jakikolwiek sposób udostępnione. Jeżeli są udostępnione i łamią regulamin, będą usunięte.
Podam prosty przykład. Załóżmy, że masz na DVD jakiś stary, ulubiony film i chcesz mieć jego kopię na własny użytek. Oczywiście DVD kupione legalnie, oryginalne itp. Taką kopię dla siebie oczywiście możemy zrobić. Jeżeli jednak wrzucamy ją do chmury, należy uważać, czy plik tak umieszczony nie jest komukolwiek udostępniony.
Będę śledzić sytuację, liczę jednak na to, że inżynierowie Google uporają się z rzekomą awarią (jak wspomniałem nie znalazłem jeszcze jej śladów w naszej, lokalnej przestrzeni internetowej). Niemniej backup to zawsze dobra rada, bez względu na to, co się dzieje. Zróbcie go teraz.