Tanie wideodomofony ze sklepów online – mnóstwo luk w zabezpieczeniach wg Consumer Reports
W wielu platformach e-commerce, niezależnie czy to będzie np. Amazon, czy Temu, czy Allegro, można znaleźć tanie wideodomofony z wbudowanymi kamerami. Consumer Reports ujawnił, że tani sprzęt tego typu urąga wszelkim regułom ochrony danych.
Consumer Reports ujawnił raport związany z badaniem wideodomofonów produkowanych przez tanie marki takie jak Eken (chińska marka) czy Tuck (marka tej samej chińskiej grupy). Urządzenie owszem, działa, nawet podobno prosto się je konfiguruje za pomocą aplikacji mobilnej Aiwit. Jednak według Consumer Reports produkty te mają niepokojące luki w zabezpieczeniach. Jakie to luki? Poniżej kilka przykładów, które skutecznie powinny zniechęcić choćby średnio rozgarniętych fanów technologii od zakupu tego typu gadżetów, bo działają i są tanie.
- Wysyłanie publicznych adresów IP i identyfikatorów SSID sieci WiFi, z którymi łączą się wideodomofony przez internet bez jakiegokolwiek szyfrowania.
- Łatwe przejęcie kamer i sparowanie ich z dowolnym smartfonem. Tryb parowania można uaktywnić za pomocą przycisku z przodu urządzenia, który nie jest w żaden sposób chroniony. Tak, dobrze czytacie: każdy przechodzień może sobie sparować waszą tanią wideodomofonową kamerę Eken/Tuck, o ile tylko zainstaluje apkę Aiwit na swoim smartfonie.
- Dostęp do zdjęć z rejestracji wideo kamery może uzyskać KAŻDY (!) kto pozna numer seryjny urządzenia.
Choć w Stanach dzięki Consumer Reports platformy e-commerce już zapowiedziały, ze wycofają produkty, to zarówno na Amazonie, Temu i w wielu innych miejscach można znaleźć tego typu urządzenia bardzo wielu marek, praktycznie identycznie wyglądające i – prawdopodobnie – identycznie działające.