MacMark 1.0 — 2011/12 — Mac Pro 2x 2.93GHz SSD
Do redakcji niedawno dotarł najnowszy, najszybszy i prawie najbardziej wypasiony model Mac Pro … czyli model mid 2010, wyposażony w dwa sześciordzeniowe procesory Intel Xeon, taktowane częstotliwością 2.93GHz. Obsługiwane są przez 12GB RAMu ECC, a system operacyjny stoi na 512GB SSD spod znaku Apple.
Wykres możecie pobrać sobie na dysk klikając prawym przyciskiem tutaj.
Na wstępie chciałbym przypomnieć, że Xeony użyte w tej maszynie są staruszkami — zostały zaprezentowane w marcu 2010 roku. Na dzień dzisiejszy nawet nie wiemy czy pojawi się kolejna generacja Mac Pro. Możliwe, że czekają na nową serię Ivy Bridge, której debiut jest planowany w Q1 2012 … a może nie. Drugą kwestią jest SSD — Mac Pro ma tylko SATA II i taki interfejs ma sam dysk. Dzisiejszym standardem jest SATA III, którą dyski twarde potrafią znacznie lepiej wykorzystać.
Kluczem natomiast okazał się Handbrake — w zasadzie jedyny soft w tej grupie, który potrafi wykorzystać większą ilość rdzeni (…)
Już na pierwszy rzut oka widać, że Mac Pro nie zdetronizował Hackintosha — z jednym wyjątkiem, ale o tym za chwilę. Wyniki w pierwszych paru testach są generalnie zbliżone, niemniej jednak 30 sekundowa przewaga podczas importu zdjęć z podglądami do Lightrooma to nie jest mała. 30 sekund przy 98 zdjęciach … 60 sekund przy 196 zdjęciach. Dla profesjonalistów, którzy importują kilka tysięcy zdjęć dziennie może to mieć ogromne znacznie. Ciekawostką jest z kolei szybszy eksport TIFF z Lightrooma — 11 sekund przewagi dla Mac Pro przy 48 RAWach. Testy w Finderze i iMovie dobitnie pokazują, że oprogramowanie niezoptymalizowane pod wiele rdzeni jest kluczowym problemem. Architektura Sandy Bridge również nie pozostała bez znaczenia. Kluczem natomiast okazał się Handbrake — w zasadzie jedyny soft w tej grupie, który potrafi wykorzystać większą ilość rdzeni, w tym wirtualnych. Różnica okazała się druzgocąca — Handbrake blisko dwukrotnie szybciej poradził sobie z konwersją filmu do formatu iPada.
Nadal mam nadzieję na pojawienie się kolejnej generacji Mac Pro, być może nawet w nowej obudowie.
Apel do Apple
Korzystając z okazji, chciałbym jeszcze raz przypomnieć Apple’owi o największym problemie (poza obecnością szyby) we wszelkich Apple Cinema czy Thunderbolt Display’ach — kabel MDP/Thunderbolt jest stanowczo za krótki, aby sięgnąć do komputera stojącego pod biurkiem!
Komentarze: 10
Staruszkami….dobre..jak już roczny procesor nazywamy staruszkiem to co będzie dalej….
Życie :)
A co powiesz na 2xSB-E (każdy po 8 jajek i 3,1 GHz na liczniku).
Już nie mogę doczekać się wprowadzenia przez Apple nowego MBP.
Powiedzmy sobie szczerze półtoraroczny – to robi róźnice.
No spowdziewalem sie ze MacPro pocisnie…ciekaw jestem jak ma sie to do FCPX : )
Planuję wprowadzić FCP X do MacMark 2.0 w przyszłym roku. Trzeba zaostrzyć testy …
Jest szansa na test za pomocą Cinebench 11,5 ?
Wyniki tego testu znajdziesz w Google’u.
Czy da sie na tym odpalić obliczenia powiedzmy w 16 terminalach naraz ?
A do czego dokładnie zmierzasz?
A wiesz mialem symulacje białka, tylko soft nie wspiera wielu rdzeni więc jedynym wyjściem było odpalanie niezależnych sesji każdej w osobnym terminalu a potem się uśredniało innym softem ;) Ciekawy też jestem jak sobie w jakichś obliczeniach na takim sprzęcie działa Mathematica