Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Niekoniecznie
Marka Stiga regularnie przeprowadza badania na polskich (i nie tylko) wielbicielach ogrodnictwa. Firma tym razem dzieli się wnioskami z badania dotyczącego, jakie konsumenci mają podejście do zielonych terenów w zależności od wieku.
Marka Stiga we współpracy z YouGov kontynuuje badanie polskich i europejskich wielbicieli ogrodnictwa. W pierwszym badaniu sprawdzono, jak ważne są dla nas przydomowe tereny zielone. Teraz pochylono się nad spojrzeniem na ogrodnictwo z perspektywy różnych pokoleń.
Badanie wykazało, że zainteresowanie ogrodnictwem w Polsce jest stosunkowo wyrównane między pokoleniami. 55% tak zwanych zoomerów (wiek 18-24) wyraża zainteresowanie ogrodnictwem, co stanowi wynik wyższy od spodziewanego. Podczas gdy w grupie wiekowej powyżej 55. roku życia jest to aż 76%. Co ciekawe, wśród milenialsów (wiek 25-34) 61% deklaruje zainteresowanie ogrodnictwem, co wskazuje na rosnącą pasję do pielęgnacji zielonych przestrzeni wraz z wiekiem. Tak wysokie wyniki w każdej z badanych grup pozwalają sądzić, że niezależnie od wieku lubimy ogrodnictwo i kontakt z naturą, dążąc do bycia jej jak najbliżej.
Jednym z aspektów poruszonych w badaniu było postrzeganie czasu potrzebnego na zajmowanie się ogrodem. 42% polskich zoomerów uważa, że ogrodnictwo jest zbyt czasochłonne, w porównaniu do 44% osób powyżej 55 roku życia. W pozostałych grupach wiekowych odsetek ten jest niemal identyczny. Można więc wywnioskować, że młodsze pokolenie ma zbliżone odczucia co do czasu poświęcanego na te działania, co ich starsi odpowiednicy. Powody, dla których te wartości są sobie bliskie, mogą być różne – młodsi ludzie mogą po prostu preferować inne metody spędzania wolnego czasu, zaś starsi mają zwykle już znacznie mniej sił. Koreluje to dobrze z bardzo dynamicznie wzrastającym zainteresowaniem robotami koszącymi, które przynoszą oszczędność czasu i sił w związku z dbaniem o trawę w ogrodach. Rozwiązania te można bowiem stosować na zarówno mniejszych, jak i bardzo dużych trawnikach.
Czy zajmowanie się ogrodem to typowo męskie zajęcie? W kwestii ról płciowych badanie ujawnia, że 79% zoomerów w Polsce nie uważa ogrodnictwa za typowo męskie zajęcie, podczas gdy aż 93% osób powyżej 55 roku życia podziela to przekonanie. Z kolei w grupie wiekowej między 35. a 54. rokiem życia liczba ta sięga 83%. Jest to pozytywny sygnał wskazujący na to, że niezależnie od płci, nasze role w przydomowych ogrodach wyglądają tak samo dla zdecydowanej większości społeczeństwa.
Co ciekawe w Polsce odsetek zoomerów, którzy uważają, że ogrodnictwo jest „tylko dla seniorów”, wynosi tylko 14%, co jest jedną z niższych wartości wśród badanych krajów. To sugeruje, że młodsze pokolenie w Polsce nie postrzega ogrodnictwa jako aktywności wyłącznie dla starszych osób. Młodsi ludzie z chęcią przyjmują technologiczne nowinki, których nie brak również w ogrodniczych narzędziach, co może przekonywać ich do podejmowania ogrodniczego hobby. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda wśród milenialsów (25-34 lat), gdzie odsetek uważających ogrodnictwo za zajęcie dla starszych wynosi tylko 12%. Podobnie wygląda to w przypadku grupy wiekowej 35-54.
Jak wypadają wyniki uzyskane w Polsce na tle innych krajów? We Włoszech i Francji zainteresowanie ogrodnictwem wśród zoomerów (18-24 lata) jest bardzo wysokie, sięgające 70%, podczas gdy w Niemczech i Wielkiej Brytanii jest znacznie niższe, wynosząc odpowiednio 52% i 64%. W Hiszpanii podobnie jak w Polsce, zainteresowanie jest bardziej wyrównane, z 62% zoomerów wyrażających zainteresowanie ogrodnictwem. Jeśli chodzi o czasochłonność ogrodnictwa, największe różnice w percepcji występują we Włoszech, gdzie 21% zoomerów uważa ogrodnictwo za „tylko dla seniorów”, w porównaniu do zaledwie 13% w Wielkiej Brytanii.
Podsumowując, młodsze pokolenia Europejczyków wykazują duże zainteresowanie działaniami związanymi z ogrodnictwem i sprawiają wrażenie gotowych do nauki, jak dbać o własne tereny zielone. Jest to postawa, która dobrze łączy się z wrażliwością zoomerów na kwestie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych.
Jeszcze w tym roku Stiga i YouGov opublikują nowe spostrzeżenia na temat wykorzystania i postrzegania przez Europejczyków ich ogrodów, a także ich podejścia i wizji zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do ogrodów i ogrodnictwa: jesienią przedstawimy kolejne wnioski z badań.
Stiga monitorując upodobania ogrodnicze każdego pokolenia, dostrzega rosnące zainteresowanie ogrodnictwem zarówno wśród młodych, jak i starszych Polaków. Badania pokazują, że 55% zoomerów (18-24 lata) oraz 76% osób powyżej 55. roku życia interesuje się pielęgnacją zielonych przestrzeni, bez względu na ich rozmiar. Firma rozumiejąc te potrzeby, inwestuje w rozwój technologiczny swoich narzędzi ogrodniczych, które pozytywnie wpływają na doświadczenia użytkowników niezależnie od ich wieku. Dzięki temu każdy, kto pragnie dbać o swój ogród, może cieszyć się nowoczesnymi i wygodnymi rozwiązaniami, które ułatwiają i uprzyjemniają pracę w ogrodzie. Przy okazji zachęcam do zapoznania się z recenzją robota koszącego marki Stiga, opublikowaną w najświeższym, sierpniowym wydaniu iMagazine: