mObywatel wzorem dla EU Digital Travel? Komisja Europejska zdecydowała o cyfryzacji dokumentów identyfikacyjnych
Komisja Europejska przyjęła propozycje zmian w przepisach, na mocy których obywatele UE mogliby swobodnie i bezpiecznie podróżować w Strefie Schengen, ale i poza nią, posługując się zdigitalizowanymi formami dokumentów identyfikacyjnych (dowodów osobistych, paszportów). Dokumenty te mają być przechowywane w aplikacji EU Digital Travel.
Przyjęte przez KE wnioski przewidują, że obywatele UE będą mogli (ale nie będą musieli, jest to – przynajmniej według aktualnego stanu – dobrowolne) przechowywać podróżne dokumenty identyfikacyjne w formie cyfrowej. Oczywiście nie chodzi o zdjęcia dowodu czy paszportu, lecz odpowiednio zabezpieczoną, cyfrową kopię danych, jakie zawierają dokumenty w swojej klasycznej formie.\
Uzyskanie cyfrowej kopii dokumentów ma być nie tylko dobrowolne, ale i bezpłatne. Cyfrowy zapis informacji identyfikacyjnych ma być bezpiecznie przechowywany w nowej aplikacji o nazwie EU Digital Travel, takie podejście nie oznacza, że nasz mObywatel będzie mógł służyć również do wyjazdów z kraju, choć nietrudno zauważyć, że KE mogło wzorować się na polskim podejściu do cyfryzacji dokumentów identyfikacyjnych obywateli naszego kraju.
W oficjalnym komunikacie KE czytamy m.in.:
Cyfrowe poświadczenia podróżne to cyfrowa wersja danych przechowywanych w paszportach i dowodach osobistych. Dane te obejmują informacje zawarte w mikroprocesorze paszportu lub dowodu osobistego, w tym wizerunek twarzy posiadacza, ale nie odciski palców. Cyfrowy dokument podróży można przechowywać na telefonie komórkowym. Podróżni będą mogli bezpłatnie uzyskać cyfrową wersję swoich dokumentów, a korzystanie z niej będzie dobrowolne.
Jakie korzyści ma przynieść digitalizacja dokumentów identyfikacyjnych? KE zwraca uwagę na cztery punkty:
- Sprawniejsze i szybsze przekraczanie granicy: przy wjeździe lub wyjeździe z UE zarówno obywatele unijni, jak i obywatele państw trzecich będą mogli przedkładać cyfrowe paszporty i dowody osobiste przed podróżą do wcześniejszej kontroli granicznej.
- Ułatwienie swobodnego przemieszczania się i zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla obywateli UE: państwa członkowskie mogą zezwolić obywatelom UE na korzystanie z cyfrowych dowodów osobistych do celów rejestracji i identyfikacji. Przykładowo mogą one być wykorzystywane przy zameldowaniu się w innym państwie członkowskim lub w dostępie do systemów identyfikacji elektronicznej.
- Poprawa skuteczności kontroli granicznych: służby graniczne będą mogły przeznaczyć czas i zasoby na wykrywanie przestępstw i przemytu migrantów dzięki możliwości wcześniejszej kontroli cyfrowych poświadczeń podróżnych
- Poprawa bezpieczeństwa w strefie Schengen: cyfrowe poświadczenia podróżne ułatwią służbom granicznym weryfikację autentyczności i integralności dokumentów podróży, co utrudni oszustom korzystanie z fałszywych dokumentów i nielegalne przekraczanie granic
Aplikacja EU Digital Travel ma być dostępna w całej UE, dla wszystkich jej obywateli, ale również dla osób z państw spoza UE, które posiadają paszport biometryczny lub unijny dowód osobisty i które wjeżdżają lub wyjeżdżają ze strefy Schengen.
Kiedy? Nieprędko. Według przyjętych wniosków aplikacja EU Digital Travel będzie dostępna dopiero od 2030 roku, wcześniej Rada i Parlament Europejski muszą wyrazić zgodę na wnioski Komisji. Po ich przyjęciu zgodnie z odpowiednimi procedurami opracowana zostanie aplikacja EU Digital Travel oraz niezbędne normy techniczne.
Europejska Organizacja Konsumencka o łamaniu DMA przez big techy